P0

Nuomonės

Klaipėdos vadai deklaruoja skaidrumą, bet veikia patamsyje (11)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2024-01-25


Skelbdami, kad siekia skaidrumo, Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus ir jo komanda iš tiesų blefuoja: savivaldybė nuolat perka ekspertines ir kitokias paslaugas iš fizinių asmenų, tačiau jų vardų neskelbia, o pirkdami paslaugas iš juridinių asmenų dažnai slepia sutarčių turinį. Tuo nesunku įsitikinti tik žvilgtelėjus į Centinės perkančiosios organizacijos (CPO) interneto portalą.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Štai, praėjusių metų spalį Klaipėdos savivaldybė iš keturių fizinių asmenų nusipirko paslaugų už daugiau nei 15 tūkst. eurų. Pirkimo sandoriai sudaryti žodinėmis sutartimis, jų turinys ir asmenų, pasirašiusių sutartis, vardai viešai nėra paskelbti. Brangiausiai buvo sumokėta už maitinimo paslaugas. Kur, kas ir kuo maitinosi, ką gėrė – neskelbiama.

Formaliai tokiais pirkimais teisės aktai, tikėtina, nėra pažeisti, bet nieko bendra neturi su mero kalbėjimu: „Mūsų siekis – didesnis skaidrumas, visuomenės įsitraukimas, dialogas su bendruomenėmis”.

Savivaldybės administracijos „Atvirai Klaipėdai“ pernai rugsėjį pateiktame mero komentare parašyta, jog yra pavyzdžių, kai kyla nemažai įtampų dėl kai kurių komisijų veiklos ar į jas įtrauktų ekspertų, kurių nėra matę net politikai, nekalbant apie dabartinių tarybų narius. Anot A. Vaitkaus, nesuprantama yra ir situacija, kad ekspertai yra įslaptinti. Tačiau pati dabartinė valdžia nesibodi samdyti visuomenei įslaptintų ekspertų, sudaryti su jais tik žodines sutartis ir palikti terpę spėliojimams, ką tie anoniminiai ekspertai ekspertuoja.

Arba sudaromos žodinės sutartys su ekspertais – juridiniais asmenimis, tačiau neskelbiama, kokias ekspertizes jie atliko (atliks).

Kad miestiečiams sunkiau būtų stebėti internete savivaldybės pirkimus, jie nėra skelbiami kasdien, o kas keli mėnesiai viešinami iškart po kelias dešimtis, nebūtinai chronologine tvarka. Teisės aktai tai leidžia, bet kalbant apie skaidrumą, piliečiai neturi galimybės nuolat ir nedelsiant sužinoti, ką jų valdžia kada ir kokiai tikslais perka.

Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriuje darbuojasi patyrusi profesionalų komanda. Tačiau jie yra tik vykdytojai, o ne skaidrumo politikos formuotojai.

Tai, kad panašių pirkinių savivaldybė nemažai įsigijo metų pabaigoje, liudija apie skubėjimą įsisavinti šiems metams skirtus biudžeto asignavimus. Be to, būta nemažai ir anoniminių mokymų.

Esama ir gana mįslingų pirkimų:

Ir kultūrinių reiškinių.

Ir dovanų.

„Visos valdžios kažką statė, kažką kūrė, asfaltavo gatves, sodino medžius, kūrė kultūrines ir socialines programas. Tai kodėl rezultatas ne toks, kokio mes visi klaipėdiečiai tikimės, – prieš rinkimus skelbė politinis komitetas „Ištikimi Klaipėdai”. – Atsakymą atrodo radome – svarbu ne tik tai ką darai, bet ir tai, KAIP DARAI.  Mūsų nuomone, štai šita, visų užmiršta, detalė ir duoda rezultatą.”


  2024-01-25

  11 komentarai “Klaipėdos vadai deklaruoja skaidrumą, bet veikia patamsyje”

  1. AvatarNulis (IP: 165.231.182.116)

   Savivaldybės komunikacija nulinė

  2. AvatarVilija (IP: 85.206.108.17)

   Vykit lauk konservu žydelius sulcus ..Lietuvos bėda ir gėda..tegu lipa kopėčiom i stieba…

  3. AvatarVirgis (IP: 90.131.38.44)

   Milicija valdo! Tegyvuoja sugrižimas į stagnacija!

  4. AvatarT (IP: 145.253.172.50)

   Dvarponis,galimai atsiskaito su savo rėmėjais?

  5. AvatarMarijus (IP: 90.131.41.116)

   Viešnamio Madam nauja, tik va, škiundrynas tas pats liko…

  6. AvatarŠulcuk tarnauji konservu šaikai (IP: 90.131.37.220)

   Ir ištikimai šulcukas tarnauja petrošiams, grubliauskams, taraškevičiams.

   • AvatarXM (IP: 88.119.47.225)

    Na bet jau toks vidutiavimas, ką aš žinau, gal šeimos daktarą reikėtu pakeisti.

  7. AvatarAidas (IP: 85.206.129.223)

   Šulcui rekomenduočiau išlįst iš savo ir buvusio mero šešėlio…

  8. AvatarAnonimas (IP: 86.100.66.254)

   Gana juodinti tai,kas matomai nauja
   Turėjome nustekenta Klaipėda ir neturėjome absoliučiai
   jokių finansinių ataskaitų apie ja
   Akys mato…..

   • AvatarRegina (IP: 84.15.184.65)

    Pritariu visoms Mero naujovėmis. Sėkmės Merui.

   • AvatarPermainas matome (IP: 78.62.147.40)

    Mieste permainas matome, nuotuolnis darbas penktadieniais panaikintas. Meras dirba Liepų gatvėje. Kuo geriausios sėkmės.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt