P0

Aplinkosauga, Svarbu

Atliekas prie konteinerių renkantys tvarkytojai susilaukė sankcijos (3)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2024-01-30


Daugiau nei pusės milijono eurų metinį kontraktą su Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centru (KRATC) dėl bešeimininkėmis vadinamų atliekų surinkimo iš uostamiesčio konteinerių aikštelių aplinkos pasirašiusi UAB „Eko krantas“ gavo baudą už netinkamą veiklos organizavimą.

Pirmos instancijos teismas sutiko, kad toks Aplinkos apsaugos departamento (AAD) sprendimas yra pagrįstas, tačiau palengvino bendrovės dalią, paskirtą baudą sumažindamas perpus. Visgi apčiuopiamos naudos iš tokio proceso verslininkai negavo, nes bylinėjimosi išlaidų teismas jiems nepriteisė.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Viešųjų pirkimų sistemos CVP IS duomenimis, „Eko krantas“ nuo 2017-ųjų spalio su viešojo sektoriaus įstaigomis bei įmonėmis yra sudariusi beveik 60 sutarčių dėl įvairų atliekų išvežimo, dokumentų naikinimo, teritorijų tvarkymo paslaugų. Stambiausias toks jos sandoris yra būtent minėtoji pernai liepą sudaryta sutartis su KRATC. Pagal ją „Eko krantas“ per metus gali uždirbti iki 542 080 eurų už atliekų konteinerių aikštelių ir teritorijų, esančių apie jas 3 m atstumu, priežiūros paslaugas bei ten paliktų atliekų išvežimą ir galutinį sutvarkymą – bendrovei mokama už faktiškai suteiktas paslaugas.

Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmuose nagrinėtos bylos duomenimis, AAD atliko „Eko kranto“ patikrinimą ir nustatė, kad įmonė 2022 metų I ketvirčio pradžioje gerokai viršijo jai leistiną laikyti nepavojingų atliekų kiekį – vietoje 270 tonų laikė net 508,1 t. Už tai jai buvo paskirta minimali galima 5000 Eur bauda.

Nesutikdama su tokia sankcija bendrovė pateikė skundą minėtajam teismui. Įmonė tvirtino, kad jos veiksmai turėjo būti kvalifikuoti pagal kitą Aplinkos apsaugos įstatymo straipsnį, kad jos padarytas pažeidimas esą nesukėlė jokių faktinių neigiamų padarinių aplinkai, kad ji neslėpė pačio fakto ir galiausiai iki tol nebuvo bausta už panašaus pobūdžio pažeidimus.

Bylą išnagrinėjusi kolegija, kurią sudarė teisėjai Remigijus Arminas, Laimutė Jokubauskaitė ir Eglė Kiaurakytė, nutarė, jog AAD tinkamai kvalifikavo padarytą pažeidimą. Tačiau kartu buvo konstatuota, kad įvertinus įmonės 2023 m. rugsėjo 30 d. pelno (nuostolių) ataskaitos duomenis, tai, jog jai tokia sankcija taikyta pirmą kartą, kad bendrovė pati ėmėsi visų būtinų veiksmų, siekdama užkirsti kelią žalingiems pažeidimo padariniams ar juos sumažinti ir likviduoti, bendradarbiavo su AAD bei atsižvelgus į teisminę praktiką, teisingumo, protingumo ir proporcingumo principus, jai paskirta bauda nėra proporcinga padarytam pažeidimui.

Teismas savo sprendimu baudą įmonei sumažino iki 2500 Eur, bet prašomų 2 372,09 Eur bylinėjimosi išlaidų nepriteisė, nes AAD paskirta sankcija buvo sumažinta ne dėl neteisėtų institucijos veiksmų.

Toks sprendimas dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

INFORMACIJA

„Eko krantas“ 2022 m. gavo 1 618 054 Eur pajamų (2021-aisiais jos siekė 1 630 065 eurus). Įmonė užpernai gavo 7 645 eurus grynojo pelno, 2021-aisiais – 149 770 eurų.


  2024-01-30

  3 komentarai “Atliekas prie konteinerių renkantys tvarkytojai susilaukė sankcijos”

  1. Avatarklausimas (IP: 90.135.237.95)

   o kada sankcijų susilauks atliekas prie konteinerių paliekantys individai?

  2. AvatarKeista (IP: 86.100.91.176)

   Tai monopolistų pelnai nekontroliuojami?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt