P0

Aplinkosauga

Lietuvos jūrų muziejuje sveiksta paskutinė praėjusių metų ruoniukė

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2024-02-06


„Lidl“ pirkėjų, prisidedančių prie iniciatyvos „Duok ruoniukui penkis“, dėka 52 išgelbėti ruoniukai jau leidžia savo dienas jūroje. Nors dažniausiai sužeisti ruoniukai Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre pagydomi per 3-4 mėnesius, visgi kai kurie mažyliai būna tokie išsekę, kad jų reabilitacija užtrunka beveik triskart ilgiau.

Ruoniukė Kaniukė – šiuo metu vienintelė Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro gyventoja. Ji į biologų rankas pakliuvo dar praėjusių metų balandį.

„Kaniukė buvo rasta Juodkrantės paplūdimyje ir tuo metu svėrė vos 12 kilogramų. Ji buvo labai vangi, išsekusi, turėjo žaizdelę ant užpakalinės galūnės, taip pat sirgo ruonių vėjaraupiais. Nors sužeisto ruoniuko reabilitavimas trunka maždaug 3-4 mėnesius, deja, Kaniukė, po daugiau nei 9 mėnesių vis dar gyvena mūsų centre“, – pranešime cituojamas muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Kalniukė ir Arūnas Grušas

Paprastai išslaugyti ruoniukai paleidžiami į jūrą, kai išmoksta savarankiškai sugauti bei praryti žuvį ir sveria daugiau nei 40 kg. Pasak A. Grušo, Kaniukė labai išrankiai renkasi maistą, todėl niekaip nepavyksta priauginti reikiamo svorio.

„Vos patekus į mūsų rankas, Kaniukei buvo taikomas standartinis gydymas – paskirti antibiotikai, organizmas stiprinamas vitaminais. Mūsų tikslas – ruoniukus išmokyti ėsti savarankiškai, tačiau Kaniukė itin išranki maistui – ėda kaip tikra aristokratė draskydama mažais gabaliukais. Ruoniukės mitybos įpročiai keičiasi kasdien – jei vieną dieną ji ėdė stintenę, nereiškia, kad kitą diena ši žuvis jai tiks. Centre juokaujame, kad greitai išmoks naudotis peiliu ir šakute“, – pasakoja A. Grušas.

Jis priduria, kad šiuo metu Kaniukė puikiai maitinasi grundalais ir pernai sužvejota silke, tačiau šviežia silkė vis dar nežavi ruoniukės. Per dieną mažylė gauna 3 kg žuvies, o šiuo metu sveria 32 kg.

„Savo elgesiu ir maisto pasirinkimu Kaniukė rodo, kad ji dar nėra pasiruošusi grįžimui į namus. Visgi, tikimės, kad iki vasario galo ruoniukė priaugs reikiamus kilogramus ir ją galėsime paleisti ten, kur jai ir vieta – atgal į jūrą. Jei Kaniukės mitybos įpročiai nesikeis, laisvėje jai turėtų sektis gerai – jūroje dar yra pakankamai grundalų, todėl susirasti maisto jai nebus problemų“, – tvirtina Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas.

Dėl klimato kaitos ir Baltijos jūroje mažėjančio žuvies kiekio, nusilpusių ir sužeistų ruoniukų skaičius kasmet vis didėja. Kai kuriais atvejais, siekiant reabilituoti išsekusius mažylius, reikia itin didelių pastangų bei laiko. Daugiausia išsekusių ruoniukų prie Lietuvos krantų randama pavasarį, todėl pasiruošimas priimti sužeistus mažylius prasideda jau dabar. Prie paramos tokiai globai užtikrinti gali prisidėti ir kiekvienas „Lidl“ pirkėjas.

„Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovo Antano Bubnelio teigimu, iniciatyvos metu suaukota suma jau siekia beveik 148 tūkst. eurų. Surinkta parama prisideda prie ruoniukų reabilitacijos – įsigyjami vaistai, maistas, vitaminai bei specialūs siųstuvai, kurie padeda sekti išslaugytų ir į jūrą paleistų ruoniukų lokaciją bei elgesį.

„Kiekvienas „Lidl“ prekybos centre nupirktas specialus „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos daugkartinis maišelis tampa 0,05 eurų parama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai. Džiaugiamės, kad pirkėjai taip aktyviai prisideda prie tikrai kilnaus tikslo – išsaugoti kuo daugiau sužeistų ruoniukų gyvybių“, – sako A. Bubnelis.


  2024-02-06

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt