Mero nepasitikėjimui subręsti reikia beveik pusmečio (19)

Svarbu, Temos
Avatar photoMartynas Vainorius
2024-02-06

Uostamiesčio merui Arvydui Vaitkui prireikė net penkių mėnesių, kad iš savivaldybės valdomos AB „Klaipėdos energija“ valdybos atšauktų jo pasitikėjimo dėl sūnaus automobilio remonto istorijos šios įmonės garaže netekusį tarnautoją Arūną Smagurį.

Žinia, pagal dar 2022-aisis įsigaliojusius teisės aktų pakeitimus, valstybės ar savivaldybės valdomos bendrovės akcijų valdytojas turi užtikrinti, kad tokios bendrovės kolegialaus organo (tiek valdybos, tiek stebėtojų tarybos) nario atlygis būtų mėnesinis ir jis siektų ne mažiau kaip 1/4 bendrovės vadovo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. „Klaipėdos energija“ skelbia, kad paskutinį praėjusių metų ketvirtį toks atlygis vidutiniškai siekė 1891 eurų neatskaičius mokesčių.

O A. Smagurio įpėdinis, gausiantis tokį finansinį priedą, savivaldybėje jau buvo išrinktas be konkurso – esą to teisės aktai nereikalauja, nors ankstesnėje kadencijoje buvo elgiamasi kitaip.

Prisiremontavo iki papeikimo

„Atvira Klaipėda” pernai vasarą buvo sulaukusi nuotraukos, kurioje užfiksuotas „Klaipėdos energijos” dirbtuvėse keltuvo pakeltas Savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vyriausiojo specialisto A. Smagurio sūnui priklausęs automobilis „Mazda 3″.

Ten jis esą buvo ruošiamas techninei apžiūrai ir vėliau vieno iš energetikų net vežtas į tokios apžiūros centrą. Automobilio priklausomybės faktą patvirtino techninio paso ir techninės apžiūros lapo nuotrauka.

Nei pats A. Smaguris, anksčiau dirbęs „Klaipėdos energijoje”, nei jo sūnus Giedrius, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos Statybos ir eksploatacijos departamento direktorius, tada sakė nežinantys, kaip gi nutiko, kad šis automobilis atsidūrė energetikų dirbtuvėse.

Dėl tokios situacijos tyrimą tada pradėjo ir „Klaipėdos energija”, ir Savivaldybės administracija, gavusi atitinkamą mero Arvydo Vaitkaus nurodymą, nes A. Smaguris yra ne tik tarnautojas, bet ir atstovavo Savivaldybei šios įmonės valdyboje.

Tyrimą atlikusi Savivaldybės administracijoje sudaryta komisija pasiūlė pripažinti, kad A. Smaguris padarė tarnybinį nusižengimą ir skirti jam tarnybinę nuobaudą – papeikimą. Savivaldybės administracijos direktorius Andrius Žukas sutiko su tokia išvada ir siūlymu bei skyrė A. Smaguriui papeikimą.

Klaipėdos meras, esantis ir savivaldybės įmonių akcijų valdytoju, pernai rugpjūčio pradžioje paklaustas, ar A. Smaguris beturi jo pasitikėjimą eiti „Klaipėdos energijos” valdybos nario pareigas, atsakė trumpai ir aiškiai: „Ne”. Meras sakė inicijuosiantis šio tarnautojo atšaukimą. Tačiau ši jo iniciatyva užtruko net penkis mėnesius.

Keitė ir įstatus

„Klaipėdos energija” Stebėtojų tarybos, kurios kompetencija yra skirti ar atleisti valdybos narius, neturėjo nuo balandžio 28-osios, kai baigėsi buvusios įgaliojimai, iki pat praėjusių metų galo.

Pirmiausia nuo pavasario prie miesto vairo stojusi valdžia nusprendė keisti šios įmonės įstatus. Tačiau ir tai sugebėjo padaryti tik pernai lapkričio 30 dieną vykusio visuotinio akcininkų susirinkimo metu. Įstatai buvo patvirtinti vien savivaldybės balsais, nes „Gren Lietuva“ balsavimo biuletenis buvo pripažintas negaliojančiu. Patvirtintuose įstatuose numatyta, jog Stebėtojų taryba sudaroma iš keturių narių ketverių metų kadencijai, o valdyba – iš trijų, taip pat ketverių metų kadencijai. Pagal ankstesnius, nuo 2016-ųjų vasaros galiojusius įstatus, būdavo septyni Stebėtojų tarybos nariai ir trys valdybos nariai, kurių kadencijos irgi siekė 4 metus.

Kitam akcininkų susirinkimui sušaukti prireikė mėnesio. Jo darbotvarkėje buvo du klausimai – dėl Stebėtojų tarybos narių patvirtinimo ir atlygio jiems nustatymo. Čia ir vėl pasikartojo ta pati istorija – sprendimas buvo priimtas vien savivaldybės balsais, nes „Gren Lietuva“ balsavimo biuletenis vėl buvo pripažintas negaliojančiu.

Mero įgaliotas dalyvauti akcininkų susirinkime Savivaldybės administracijos direktorius A. Žukas nepriklausomais Stebėtojų tarybos nariais išrinko strateginio valdymo kompetencijos srities atstove vadinamą Ingą Česnakienę ir finansų kompetencijos srities atstovu įvardijamą Darių Laivį. Savivaldybę šioje taryboje atstovaus esą strateginio valdymo ir valdysenos kompetenciją turintis jos vyriausiasis patarėjas Kastytis Macijauskas, o „Gren Lietuva“ – Diana Grigalionienė.

Tai pat A. Žukas nusprendė, kad ne valstybės tarnautojams už darbą šioje taryboje bus mokamas 2025 eurų atlygis, o tapus pirmininku – 2700 eurai. Valstybės tarnautojui šie rėžiai atitinkamai nustatyti nuo 1620 iki 2025 eurų.

Naujoji Stebėtojų taryba jau netruko susirinkti ir savo pirmininku išsirinko K. Macijauską.

Taip pat šio posėdžio protokole rašoma, kad ši Stebėtojų taryba jau buvo gavusi Klaipėdos savivaldybės mero raštą „dėl bendrovės valdybos sudėties keitimo tikslingumo“.

„Apsvarstę rašte nurodytą informaciją ir prašymą pakeisti valdybos narį Arūną Smagurį“ Stebėtojų tarybos nariai vienbalsiai pritarė tokiam siūlymui ir iki veikiančios valdybos kadencijos pabaigos vietoje jo išrinko Savivaldybės administracijos Turo valdymo skyriaus vedėją Edvardą Simokaitį.

Motyvai – paslaptis?

Paprašius pakomentuoti, kodėl gi taip ilgai truko atšaukti mero pasitikėjimo nebeturėjusį A. Smagurį, Savivaldybės administracijos atsiųstame atsakyme, kurį pasirašė A. Žukas, teigiama, jog taip nutiko būtent dėl Stebėtojų tarybos formavimo procedūrų. O kodėl su jomis taip buvo delsiama, jis nedetalizavo.

Savivaldybė atsisakė „Atvirai Klaipėdai“ pateikti minėtąjį mero raštą „Klaipėdos energijos“ Stebėtojų tarybai.

„Rašte esančių duomenų tvarkymas nėra įstatymų ar kitų norminių teisės aktų nustatyta Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji funkcija. Rašte nurodyta informacija laikytina bendrovės vidaus susirašinėjimu (Bendrovės pagrindinio akcininko raštas kitam valdymo organui) valdymo organų darbo organizavimo klausimais, todėl neviešintina“, – rašoma A. Žuko atsakyme.

Naujas narys – be konkurso

A. Žukas patvirtino, kad atranka į A. Smagurio vietą „Klaipėdos energijos“ valdyboje nebuvo vykdoma.

„Teisės aktai nenumato tokio įpareigojimo dėl šios įmonės valdybos narių atrankų vykdymo, kadangi įmonėje yra sudaroma stebėtojų taryba. Įpareigojimas vykdyti narių atrankos procedūras taikomas stebėtojų tarybos narių atrankai“, – tikina Savivaldybės administracijos direktorius.

Tuo metu anoje kadencijoje, kai akcijų valdytoju buvęs Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis nusprendė atnaujinti valdybą dėl to, kad naują įmonės vadovą skirtų nauji žmonės ir joje neliktų finansų direktoriaus, pavaldus generaliniam direktoriui, atitinkama atranka buvo vykdoma.

2022-ųjų gruodžio pabaigoje Klaipėdos savivaldybė buvo paskelbusi dviejų valstybės tarnautojų, turinčių kompetenciją finansų srityje ir energetikos srityje atranką į AB „Klaipėdos energija“ valdybą. Po jos Stebėtojų tarybai į valdybą vietoje įmonės finansų direktoriaus Kęstučio Jonkaus ir E. Simokaičio buvo pasiūlyta išrinkti Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėją Kristiną Petraitienę bei A. Smagurį.

E. Simokaitis, dabar paklaustas, kaip vėl sugrįžo į „Klaipėdos energija“ valdybą, sakė sulaukęs atitinkamo mero pasiūlymo.

Kastytis Macijauskas (kairėje) ir Edvardas Simokaitis. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Matau prasmę sugrįžti. Yra jau padarytas indėlis, žinau problemas. Esant naujiems valdymo organams, naujam vadovui matau galimybes spręsti esame problemas, prisidėti įgyvendinant ateities projektus“, – teigė tarnautojas.

Žymos: | | | | | | | | | | |

Komentarai (19):

Atsakymų į “Mero nepasitikėjimui subręsti reikia beveik pusmečio”: 19

 1. Pensininkas parašė:

  V. Valučio, ilgamečio Klaipėdos Energija vadovo siela Danguje verkia, matydama kas dedasi su jo ilgus dešimtmečius puoselėta Įmone, kaip staliai ir plepiai varo Įmonę į bankrotą.

 2. mh parašė:

  Macijauską išsirinko? žmogus yra „rimtas”, senos „geros” patirties ir svarbiausia pats svarbiausias savivaldos kalbėjotės.

 3. Baltuonis parašė:

  Baltuonis su Preibiu bėgiojo po garažą reikalaudamas darbuotojams parodymus keisti, kelias valandas nabagą šaltkalvį Antaną išlaikė kol privertė parašyti reikiamą pasiaiškinimą, Smaguriui, valdybos pirmininkui, užpakalį pridengti. Vaizdo kamerų įrašus liepė trinti, kad įkalčių neliktų, bet nieko tokio, dabar kamera prie kiekvieno telefono. Prokuratūra baigs tyrimą kokia žala bendrovei padaryta, nes Vaitkui neįdomu. Baltuonis tą garažą iš Danės g perkėlė į Šilutės plentą – dabar simokaičiui ir macijauskui mašinas remontuos. Be Baltuonio žinios niekas į teritoriją neturi teisės patekti per uždarytus vartus, bepigu kaltę vargšui žmogeliui suversti ir pakeistas detale pirktas iš automalūno nurašyti ir paslėpti. Preibį, o kaip ten su tavo mercedeso padangom, ratlankiais ir kitais blizguciais, po kokia sąskaita pakišai?

  • Nusibodote , rimtai :( parašė:

   Kokiu reikia būti kvailiu , parašysiu dar kartą KVAILIU , jei nesuvokti- tyrimą ir turi atlikti prokuratūra , o ne meras !!!! Meras jokių tyrimų pagal pareigas negali atlikti ! o ne todėl ar jam įdomu ar neįdomu ! Ką leido pareigos meras atliko ….. Pradėkite nors kiek mąstyti , nes skaityti kliedesius ” liberpatriotų ” jau nepatogu, kada suvoki jog tokie turi ir rinkimų balso teisę . Klaiku . Linkiu per visus būsimus rinkimus likti politiniame užribyje ir ne tik Klaipėdoje .

 4. Tyrinėtojams parašė:

  Kam reikalingas automobilių servisas Klaipėdos Energijai? Tai buvusio vadovo Katino sukurtas padalinys remontuoti giminės automobilius. Kad pasikabino Smaguris ant po jauko, faktas. Todėl gilūs tyrimai, tai tik oro burbulų leidimas.

 5. Jooo.... parašė:

  LRT tyrimai
  2019.03.19 07:00
  Klaipėdos uoste – ryšių ir interesų voratinklis (IV dalis) (patikslinta)
  Rūta Juknevičiūtė
  Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyrius
  Rūta Juknevičiūtė, Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyrius.
  „Sėkmė viešuose pirkimuose, atsitiktinė ar ne, tačiau KVJUD su „Hidrostatyba“ sieja daugiau dalykų. LRT tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad kai kuriuos uosto vadovus su pirkimus laiminčių bendrovių darbuotojais saisto giminystės ryšiai.
  Uosto Statybos ir eksploatacijos departamentui vadovauja Giedrius Smaguris. Jo giminaitis Alvydas Smaguris dirba jau minėtoje „Hidrostatyboje“, kuri reguliariai vykdo statybos darbus uoste.”

  • Ir kokie čia tyrimai parašė:

   jei net ” tyrėjai ” rašo ___Sėkmė viešuose pirkimuose, atsitiktinė AR NE , ________ P.S. Vaitkus taryboje dirba nuo 2019 m . O kas dėl giminystės ryšių , panašu yra ir daugiau pavyzdžių , kad ir seime , ministerijose ir t.t. Man nepotynas nėra simpatiškas , bet tol kol nėra jokių teisinių pažeidimų , teikti kad ” dirbti giminės negali ” – aš negaliu .

  • (IP: 78.61.100.125) ir (IP: 83.179.99.168) parašė:

   Vycka B, užknisai juodai su savo rašliava

 6. Amsius parašė:

  Jei ne prokuroro nurodymas, smaguriu seiminele dar ir šiandien pinigus iš Kl Energijos siurbtu, kaip vaitkui esant uosto direktoriumi iš uosto siurbe, apie ką rašė Makaraityte zurnalistiniame tyrime, o Simokaitis buvo niekam tikęs KLe valdybos pirmininkas, nes Katinui nedavė dirbti antros kadencijos, tai kaip jis gali dirbti, o jei grąžino jį, tai grąžinkite ir Katiną, kol dabartinis klounas dar KLe į bankrotą nesugrudo.

 7. Viltis parašė:

  Jeigu tokiais tempais meras A.V. spręs įsisenėjusiais ir miestui gerovei pavojingas problemas, tai gali jis su savo daugybę pažadais patirti fiasko.
  Pusę metų reikėjo šiuo atveju, bet įdomu kodėl meras keletą metų ,ir daugiau , matęs buvusio mero neįgalumą valdyti miestą dabar tyli, ir tylėjo būdamas Tarybos nariu. Kodėl iš Grubliausko nereikalaujam dabar , nors aktyviai dalyvauti savo klaidų taisyme, o ne toliau jam leisti DŪDĄ’ pūsti…

  • > rimtai Viltis ? parašė:

   Man labiau Neviltis 🙂 Prašau konkrečiai , kaip reikia pareikalauti iš buvusio mero atsakyti ,už kažkokio valdininko sūnaus auto remontą ? O gal siūlote kitą tvarką keisti valdybos narį , nei nustatyta įstatymu ?

  • > Viltis parašė:

   Merą renka klaipėdiečiai ir klaipėdiečiai atsakingi už pasirinkimą ! Tarybos narys Vaitkus , manau matydamas kas vyksta Klaipėdoje ir norėdamas pokyčių , į merus kandidatavo jau anksčiau . Nežinojote ? Aš tai vertinu kaip norą keisti !!! Konservatoriai palaikė kandidatą Grubliauską jau po pirmo turo ir rinkimus ( su jų balsais ) vėl laimėjo Grubliauskas , o ne Vaitkus . Konservatoriai sudarė tarybos daugumą ir gavo vicemerų pareigas . Kodėl balsavote už Grubliauską ir anot jūsų ” leidote pūsti dūdą ” , o ne už Vaitkų balsavote ?

 8. Ir kas negerai ? parašė:

  Pasakė – padarė . Ai, per ilgai anot žurnalisto 🙂 O procedūrų nereikia laikytis ? Teismuose patinka lankytis ? Supratau .

  • Rudnosiukui parašė:

   Va ir Vaitkaus rudinosiukas kur buvęs, kur nebuvęs. O nenori tu beveik dešimt štukyčių Smaguriui sumesti, kurias tavo lėatapėdis meras išmokėjo jam kol įstatus keitė ir savo chebrą į valdymo organus skyrė? Jei iš savų reikėtų mokėti, per mėnesį būtų apsisukęs. Bet kam čia skubėti, gi visi už šilumą mokantys, taip pat pensininkai gali susimesti.

  • Fui... parašė:

   Jau tik neverkit apie susimetimą 🙂 Jei paskaičiuoti kiek pensininkų ir nepensininkų eurų sumesta teismų išlaidoms , manau skaičiai būtų įspūdingi . O kaip atskiriate kas yra savi ir kas ne savi ? Meras Klaipėdoje vienas 🙂 Beviltiški nevykėliai pralaimėję rinkimus vis nerimsta ? 🙂 Darotės juokingai kvaili . Dėl kvailumo man jau kaip ir aišku buvo , o dabar juokinate 🙂

  • Kodėl manote turys teisę parašė:

   į ” rašymą ” prieš merą ? Taigi AK laisvas ir nepriklausomas portalas , rašyti gali visokias nuomones turintys . Ar ne ? 🙂 Man patinka mero ir komandos sprendimai ir jei aš rašau apie tai , jūs mane bandote įžeisti , o jūsų komentarai kokiam rudnosynui priklauso ? Pralaimėjusių rinkimus ? PRALAIMĖJUSIŲ 🙂 Todėl jūs man juokingi , kiekvienas protingesnis žmogus jums pasakys – kai žmogus neturi ką pasakyti iš esmės , jis pradeda ieškoti ” įžeidžiančių, riebių ” epitetų. O kas jums sakė , kad mūsų nuomonės turi visame kame sutapti ? Jūs daugeliu atvejų nesugebate net argumentuoti .

  • Anonimas parašė:

   Ar čia liberalaus cinizmo etikečių klijuotojas pravirko dėl to, kad rudnosiuku buvo pavadintas? A jajai, nueikit Liepų g. 11, antras aukštas po dešine, ašarėles nušluostys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Transportas

Ženklų kaitaliojimas Teatro gatvėje susuko galvas vairuotojams

Klaipėdos miesto savivaldybei šiemet dukart per mėnesį pakeitus kelio ženklus prie Teatro aikštės vairuotojai ėmė blaškytis. Savaitę stebint situaciją šioje ...
2024-06-19
Skaityti daugiau

Spyglys

Klaipėdos meras arklius keičia brastoje*

Nors liaudies išmintis sako, kad arkliai brastoje nekeičiami, Arvydas Vaitkus elgiasi kitaip. Birželio 11 d. jis pakeitė savo paties potvarkį ...
2024-06-19
Skaityti daugiau

Miestas

Remontuojama krantinė ir skveras

Kairiajame Dangės upės krante pradėti krantinės tarp Biržos tilto ir pėsčiųjų-dviračių tako remonto darbai. Juos numatoma pabaigti šį rudenį. Tuo ...
2024-06-19
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This