Palangoje – Stintų šventė (2)

Fotoreportažai, Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-02-10

Nuo penktadienio Palangoje prasidėjo šventė „Palangos stinta“ – Vytauto gatvėje išsirikiavo tautodailininkų kermošius, o J. Basanavičiaus gatvėje sklando stintų kvapas.

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Palangos stinta“ į kurortą pramogautojus kviečia jau 21-ąjį kartą. Kuroto savivaldybė skelbė, kad likus savaitei iki šventės viešbučių numerių rezervacijos jau siekė 70 proc.

Visa J. Basanavičiaus gatvė savaitgalį virto žuvies restoranu po atviru dangumi – čia galima paskanauti pagal tradicinius, laiko patikrintus senuosius receptus paruoštų stintų: keptų, vytintų, marinuotų ar paruoštų kitais būdais. Keptų stintų kaina prasideda nuo 5 eurų už šešias žuveles. Šviežios kaina – 10 eurų už kilogramą. 

Kulinarinio paveldo gardumynų kviečia įsigyti tautodailės kermošiaus bei žuvies mugės prekiautojai, gardaus bei unikalaus žemaitiško kastinio, skanių sūrių bei stintienės bus galima paskanauti J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusiame Žemaitiško kastinio ir kuršiškos stintienės kieme.

O Jūratės ir Kastyčio skvere savo sugebėjimus demonstruos geriausi žuvies grilio meistrai – čia vyks Baltijos šalių žuvies barbekiu turnyre Halinos Boševič taurei laimėti, kurio metu tiesiog žiūrovų akivaizdoje bus ruošiami grilio patiekalai iš stintų bei kitokių žuvų.

Tautodailininkų kermošiuje, įsikūrusiame Vytauto gatvėje, pramogautojai gali įsigyti gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei originalių tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo gardumynų. Organizatorius džiugina tai, kad šiais metais sulaukta rekordinio dalyvių iš Latvijos skaičiaus. Latviško sūrio kaina siekia 18-19 eurų už kilogramą. 

Daugiau nei anksčiau sulaukta tiek tautodailininkų, tiek ir maitinimo įstaigų atstovų, kurie pristatys latvių žvejiškąją kultūrą.

Nestinga veiksmo ir kitose miesto erdvėse – centrinėje miesto aikštėje įsikūręs Šeimų etnopramogų kiemas, kur visi norintieji gali išbandyti jėgas įvairiose tradicinėse lietuvių liaudies individualiuose ir komandiniuose žaidimuose ir rungtyse, skirtose visai šeimai, o Jūratės ir Kastyčio skvere įrengtoje scenoje visą dieną pramogautojus linksmina dainininkai bei šokėjai.

Kaip ir kasmet, „Palangos stintą“ praturtina ir ilgametė Stintų šventės draugystė su policijos, pasienio apsaugos bei priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnais. Šių institucijų atstovai Jūratės ir Kastyčio skvere eksponuoja savo darbo įrangą bei bendrauja su visais besidominčiais.

Rekordiškai daug šiemetinėje šventėje bus sveikuolių – vadinamųjų ruonių, kurie šeštadienį 15 val. ties jūros tiltu surengs maudynes ledinėse Baltijos bangose.

„Tai bus jubiliejinės, jau 30-osios maudynės. Tarp sveikuolių bus ir visiems puikiai pažįstamų, ir mažiau žinomų veidų, sulauksime ne tik nuolatinių vadinamųjų ruonių maudynių dalyvių, bet ir naujokų“, – kalbėjo vienas iš šventės organizatorių Nerijus Stasiulis.

Siekiant paminėti jubiliejines maudynes, paplūdimyje bus įkurti trys laužai – po vieną už kiekvieną dešimtmetį, prie kurių galės pasišildyti  sveikuoliai. Maudynių dalyviai taip pat bus vaišinami sveikuolių koše bei žolininkų arbata, o kad prie laužų norėtųsi užsibūti ilgiau, jei leis oro sąlygos, paplūdimyje visiems susirinkusiems ]dainas dovanos Gintarė Karaliūnaitė.

Šeštadienio pavakare nuo centrinės miesto aikštės iki Jūros tilto pražygiuos teatralizuota eisena – vyks tradicinis Didžiosios Stintos palydos. Šis šventės simbolis bus sudegintas paplūdimyje, prie jūros tilto. Specialiai šiai šventei tautodailininko Lino Žulkaus sukurta Didžioji stinta smalsuolių akį Centrinėje miesto aikštėje šeštadienį trauks jau nuo ryto. Šešių metrų ilgio ir pusantro metro aukščio Didžioji stinta dar vadinama ir Sėkmės stinta – palangiškiai ir kurorto svečiai kviečiami ant jos rašyti palinkėjimus Palangai, sau, artimiesiems, bičiuliams ar net nepažįstamiems Stintų šventės svečiams. O jei palinkėjimai ar norai yra truputį slapti ar asmeniški, juos, užrašytus ant popieriaus lapelio, bus galima įmesti į Didžiosios stintos viduje esančią asmeninių žinučių dėžutę.

Paskutinę Stintų šventės dieną – sekmadienį – visi norintieji vidurdienį bus kviečiami J. Basanavičiaus gatvėje paragauti išskirtinių – stintinių – blynų. Vėliau šventės svečiai galės sudalyvauti Morės palydų eisenoje nuo centrinės aikštės iki jūros tilto, o pajūryje stebėti Kanapinio ir Lašininio dvikovą bei Morės sudeginimą.

Šeštadienį visą dieną vyks šventės tiesioginė transliacija internetu. Ją bus galima stebėti Youtube kanalu „Stintų TV“, socialinio tinklo Facebook paskyroje „Žvejiškas festivalis Palangos stinta“, šventės „Palangos stinta“ interneto svetainėje www.palangosstinta.lt.

PROGRAMA

Vasario 10 d.

13–18 val.  Šventinis koncertas „21 STINTOS BUČINYS“. Koncertuos Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė  „Banguolis“,  grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“,  Laura Remeikienė ir  Rolandas Janušas (grupė „Vairas“), atlikėja Gintė, Austieja ir pianistas Deividas  Pileckis, Virgilijus Butkus, Gintarė Karaliūnaitė 

14.30 val. Baltijos šalių Žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti dalyvių  apdovanojimai

15 val.  Jubiliejinės 30 – tos „Ruonių“ maudynės jūroje, prie jūros tilto. Sveikuolių  košė ir Žolinčių arbata. 

17 val.  „Didžiosios Stintos“ palydos teatralizuota eisena nuo Centrinės aikštės iki  Jūros tilto 

18 val. „Didžiosios Stintos“ sudeginimas, paplūdimyje prie Jūros tilto

Vasario 11 d. 

12 val. Užgavėnių stintinių blynų valgymas J. Basanavičiaus gatvėje

15 val. Morės palydų eisena nuo centrinės aikštės iki jūros tilto

16 val.  Kanapinio ir Lašininio dvikova, Morės sudeginimas paplūdimyje prie jūros tilto.  

Žymos: | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Palangoje – Stintų šventė”: 2

  1. Stintapukis parašė:

    Kaip nors išgyvensime be tokios šventės. O stintų žvejai dar prigaudys ir kainos kris perpus, taigi, kas labai geis agurkais kvepiančių žuveliokų – dar galės pasikepti ir pasimėgauti.

  2. Antanas parašė:

    Parodija, o ne šventė. Pažiūrėkite į kainas, tai apiplėšimas tų, kurie turi neuždirbtų pinigų. Pirmadienį galimai bobelė iš viešbučių ir restoranų tresto tv verks, kokia buvo nuotolinga šventė. Žmonės apdujo, ale verslininkai susikėlė kauinas ir laukia pinigų, o tie moka už stintą 3 eurus ir keikia valdžią. Verrslo godumas Lietuvoje nematytas, laivė vagims, neribota. Kai suklestėjo korupcija tulpės laikais, niekas jos nepažaboja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

„Angelų takais“ bus galima vaikščioti Palangos koncertų salėje

Šimtus tūkstančių žiūrovų pakerėjęs kultinis virtualios realybės filmas „Angelų takais“ vasarą nutūps Palangoje. Kurorto svečiai ir gyventojai nuo birželio 20 ...
2024-06-13
Skaityti daugiau

Regionas

J. Marcinkevičiaus kūrybos vakarui Palangoje prognozuojamas anšlagas

Sostinėje keliskart žiūrovų pageidavimu kartotas Justino Marcinkevičiaus kūrybos atvyksta į Palangą ir jo organizatoriai tvirtina, kad čia birželio 20-osios vakarą ...
2024-06-13
Skaityti daugiau

Regionas

„Bolt Food“ sugrįžo į Palangą

Maisto pristatymo platforma „Bolt Food“ vasarą grįžta į populiariausią Lietuvos kurortą – Palangą. Naudodamiesi „Bolt Food“ programėle miesto gyventojai ir ...
2024-06-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This