Eugenijus Gentvilas įspėja dėl galimo konflikto po prezidento rinkimų

ELTA
Augustė Lyberytė (ELTA)
2024-02-12

Antrosios kadencijos poste siekiančio šalies vadovo Gitano Nausėdos pergalė gali atnešti dar nematytų problemų dešiniųjų Ministrų kabinetui ir jo vadovei Ingridai Šimonytei.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas klaipėdietis Eugenijus Gentvilas įspėja, kad gali kilti konfliktas tarp valdančiųjų ir prezidento. Politikas šmaikštauja – laukia tikras „civilizacijų susidūrimas“. Visuomenės apklausų lyderiui dar penkiems metams tapus Daukanto aikštės rūmų šeimininku, premjerė turės grąžinti Vyriausybės įgaliojimus ir iš naujo formuoti kabinetą. Tai gali būti eilinis formalumas, nes I. Šimonytė gali siūlyti prezidentui tvirtinti tą patį ar vos kiek pakoreguotą ministrų sąstatą.

Visgi šioje situacijoje, svarsto E. Gentvilas, G. Nausėda gali pasinaudoti proga „atsilyginti“ konservatoriams už tai, kad beveik visos savo kadencijos metu neturėjo ramybės. Dėl to, prognozuoja Seimo narys, ne kartą ir užuominomis, ir atvirai apie konservatorių provokacijas kalbėjęs prezidentas gali būti itin kritiškas, vertinant teikiamas ministrų kandidatūras, ir taip trukdyti I. Šimonytei operatyviai užbaigti Vyriausybės darbus iki Seimo rinkimų.

„Įsivaizduokime, kas laukia mūsų šią vasarą – prezidentas, tikėtina, Nausėda vėl duoda priesaiką ir Vyriausybė turi atsistatydinti. Ir tada Seimas paveda, pavyzdžiui, Šimonytei vėl suformuoti Vyriausybę, pateikti Vyriausybės programą ir ateiti į Seimą, gauti pritarimą, – aiškino E. Gentvilas. – Šimonytė, reformuodama Vyriausybę, gauna galimybę keisti ministrus arba palikti tuos pačius – ji tas personalijas turės derinti ir su prezidentu“.

Tokioje situacijoje, prognozavo dešimtmečius politikos procesus stebėjęs liberalas, naują piliečių mandatą įgijęs prezidentas gali pasinaudoti proga „atsiskaityti“ su dešiniųjų lyderiaujama Vyriausybe dėl visų nesutarimų, kilusių pastarosios kadencijos metu. Ir, svarsto E. Gentvilas, G. Nausėda šioje situacijoje gali besti pirštu ne tik į besitęsiančius ginčus su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu – prezidentas gali prisiminti ir COVID-19 pandemijos metu tvyrojusias įtampas su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu ar „čekiukų“ skandale įsivėlusius finansų ministrę Gintarę Skaistę ir kultūros ministrą Simoną Kairį.

„Pas prezidentą – kaip pas tigrą į narvą – ateina Šimonytė ir sako: prezidente, suderink ministrų figūras, mes pasirengę tęsti darbą iki Seimo rinkimų, iki kurių bus likę pustrečio mėnesio. Man atrodo, kad čia prasidės spektakliai, – svarstė jis. – Mes matome tą konfliktą, kuris vyksta tarp konservatorių ir Nausėdos. Jeigu perkeliame jį į tą situaciją, kai Nausėda ką tik gavęs tautos pritarimą antrai kadencijai – jis tikrai nepasigailės Šimonytės. Jis prisimins visą šią kadenciją ir savo santykius su konservatoriais“.

Prognozuoti, kad tvirtinant naują Ministrų kabinetą G. Nausėda laikysis gerokai griežtesnės pozicijos, leidžia paties prezidento išreikštos simpatijos jį rinkimuose parėmusiems socialdemokratams, pastebi E. Gentvilas. Seimo narys primena – Daukanto aikštės rūmų vadovas aiškiai deklaravo, kad su kairiųjų valdančiąją dauguma mato galimybes bendradarbiauti ir „keisti politinės kultūros aksiomą“. Be to, primena jis, prezidentas be jokios aiškios priežasties užtruko tvirtinant I. Šimonytės ministrus ir 2020 m. Tad, tęsė liberalas, jeigu po premjerei nesėkmingų prezidento rinkimų ji ves konservatorių sąrašą į Seimą, G. Nausėda sieks silpninti dešiniųjų pozicijas ir „priekabiai žiūrės į teikiamą ministrų sąrašą“.

„Tikėtina, kad Šimonytė bus konservatorių sąrašo vedlė Seimo rinkimuose. Turbūt taip visi suprantame. Įsivaizduokime civilizacijų konfliktą, – kalbėjo politikas. – Prezidentas bandys išnaudoti tą į jo narvą atėjusią moterį – kaip ją sumenkinti, kaip susilpninti konservatorius prieš Seimo rinkimus.

Kaip klostytųsi politinės realijos ir į ką išvirstų Daukanto aikštės bei Vyriausybės konfliktas, jeigu prezidentas iš tiesų laikytųsi griežtos pozicijos ir itin priekabiai vertintų I. Šimonytės teikiamas ministrų kandidatūras, E. Gentvilas nesiėmė prognozuoti. Jis neatmetė, kad įgaliojimų grąžinimas gali įvykti ir be didelių trikdžių.

„Toliau prognozuoti aš nenoriu. Gali būti, kad viskas labai konstruktyviai įvyks ir Vyriausybė dirbs iki Seimo rinkimų. Bet gali būti, kad ne viskas bus labai konstruktyviai“, – nė vieno iš scenarijų neatmesdamas sakė Seimo narys.

Visgi šių numanomų įtampų kontekste, svarsto liberalas, gali iškilti ir dar vienas scenarijus – I. Šimonytė gali išvis atsisakyti formuoti Ministrų kabinetą.

„Jeigu prezidentas trukdys skubiai, operatyviai suformuoti naują Ministrų kabinetą, kuris dirbs tik kelis mėnesius iki naujos Vyriausybės susidarymo – tai Šimonytė gali ir nesiterlioti“, – kalbėjo parlamentaras, nesileisdamas į tolimesnes prognozes ir pakartodamas, kad šalyje „susiklostys tokia konstitucinė situacija, galinti pagimdyti didesnį konfliktą“.

Kaip numato įstatymas, Vyriausybė grąžina savo įgaliojimus, kai išrenkamas prezidentas. Įgaliojimai laikomi grąžintais, kai ministras pirmininkas įteikia šalies vadovui raštišką pareiškimą. Savo ruožtu prezidentas paveda jai eiti pareigas tol, kol bus gauti nauji Seimo įgaliojimai ir bus suformuotas nauja Ministrų kabinetas.

Lietuvos prezidento rinkimai vyks šių metų gegužės 12 d.

                                                                                                                                            Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Politika, Svarbu

Intriga neįvyko: Gitanas Nausėda dar penkeriems metams grįžta į Daukanto aikštę

Kaip dauguma ir prognozavo, antrasis prezidento rinkimų turas didesnės intrigos į politinę šalies padangę neįnešė: dabartinis šalies vadovas į antrąją ...
2024-05-26
Skaityti daugiau

Politika

Vyksta balsavimas antrajame prezidento rinkimų ture, Giruliuose - incidentas

Sekmadienį vyksta šalies prezidento rinkimai. 7 val. šalyje buvo atvertos 1895-ių rinkimų apylinkių durys. Rinkėjai antrajame šalies prezidento rinkimų ture ...
2024-05-26
Skaityti daugiau

Politika

Nuo vidurnakčio - rinkimų agitacijos draudimas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad likus 7 valandoms iki balsavimo rinkimų dieną pradžios įsigalioja rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis. Agitacijos ...
2024-05-25
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This