Filmą apie istorinius Klaipėdos įvykius kurianti komanda prisistatys Vilniaus knygų mugėje

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-02-14

Lietuvininko žvalgo, kontrabandininko Erčiaus Vanago ir gražuolės vokietės Emos meilė dramatiškais Klaipėdai metais – istorija, nugulusi į Sauliaus Šaltenio knygą „Akis į akį. Klaipėda 1923”. Lietuvos literatūrinėje padangėje dar retas žanras – kinematografinė istorija – buvo įvertinta ir rašytojus, leidėjus bei režisierius buriančios iniciatyvos „Knyga+Kinas“ komisijos kaip kūrinys, vienas labiausiai tinkamų didiesiems kino ekranams.

Filmavimas vyksta pajūry

„Talentingas Sauliaus žodis sukuria vaizdą, tarsi viską matytume ekrane“, – apie šią knygą kalbėjo režisierius Audrius Juzėnas, išgarsėjęs tokiais filmais kaip „Ekskursantė“ ir „Pelėdų kalnas“.

Būtent šis režisierius ėmėsi juostos „1923“. Planuota, kad filmas ekranuose atsiras 2023-iaisias, kai Lietuva minėjo Klaipėdos krašto prijungimo šimtąsias metines. Tačiau filmo kūrimas, anot A. Juzėno, žinant Lietuvos kinematografinę tikrovę – gana sudėtingas procesas.

„Lietuvoje kol kas nėra populiaru kalbėti apie istorinį kiną. Tas žanras, vis dar smarkiai ignoruojamas“, – teigė režisierius.

Parengiamieji filmo darbai atlikti ir kūrybinė grupė, tikėdama juosta „1923“, nusprendė pirma į pasaulį išleisti scenarijaus pagrindu parašytą knygą. „Vagos“ leidykloje išleista knyga – tarsi dovana ne tik Klaipėdos kraštui, bet ir visai Lietuvai. Gausiai iliustruota, ypatingos poligrafijos, atsiplėšti neleidžiančio siužeto, nunešančio į istorinę Mažąją Lietuvą.

Anot režisieriaus A. Juzėno, jau sudėtinga pasakyti, kas šiuo atveju pirmesnis – literatūra ar kinas.

S. Šaltenis ne kartą yra sakęs, kad geras kinas prasideda nuo geros literatūros. Rašytojas sukūrė scenarijus jau klasika tapusiems lietuviškiems filmams „Riešutų duona“, „Herkus Mantas“.

„Rašymas kinui – rašymas ne sau, kai gali kiek nori savo kūrinį kaip brangų vyną ilgai mintyse brandinti”, – yra sakęs S. Šaltenis.

Nacionaline kultūros ir meno premija įvertinto rašytojo ir dailininko Jurijaus Grigorovičiaus duetas vedžioja po istorinę Klaipėdą. Rašytojo žodis talpus, tačiau puikiai atskleidžia to meto nuotaikas, tvyrojusią atmosferą.

„Akis į akį. Klaipėda 1923” kelias savaites buvo tarp populiariausių „Vagos“ knygyno leidinių praėjusiais metais.

Rašytojus, leidėjus, režisierius buriančios iniciatyvos „Knyga+Kinas” vertinimo komisijos nariai atrinko 11 kūrinių, labiausiai tinkančių didiesiems kino ekranams. Iš pasiūlytų keturiasdešimties knygų specialiai sudaryta komisija atrinko vienuolika. Komisiją šiais metais sudarė trys kino ir literatūros lauko profesionalai: rašytoja, poetė ir dramaturgė Laura Sintija Černiauskaitė, režisierius bei animacijos režisierius, prodiuseris, dailininkas Valentas Aškinis.

Atrinkti kūriniai bus pristatomi vasario 23 d. Vilniaus parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančios Vilniaus knygų mugės metu. Joje bus galima pasimatyti ir su knygos „Akis į akį. Klaipėda 1923“ kūrybine komanda.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Muziejų naktį Pilies muziejuje - ir filmas, ir daugybė veiklų

Gegužės 18 d., šeštadienį, nuo 18 iki 22 val. Klaipėdos pilies muziejuje (Priešpilio g. 2,) vyks tradiciniai Europos muziejų nakties ...
2024-05-07
Skaityti daugiau

Kultūra

Vyks jau paskutinis konkurse „Klaipėdos knyga 2023“ dalyvaujančio leidinio pristatymas

Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos rengiamas konkursas „Klaipėdos knyga 2023“ kviečia įpaskutinį leidinio pristatymą. Balandžio 23 d., 18 ...
2024-04-18
Skaityti daugiau

Kultūra

Šiuolaikinio meno mėnuo pristatys keturis festivalius

Jau šeštą kartą Klaipėda rugsėjį skelbia šiuolaikinio meno mėnesiu (ŠMM), pristatančiu šiuolaikinius teatro ir muzikos, kino ir mados kūrėjus. Nuo ...
2023-09-07
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This