Herodoto dvasia papasakota tarpukario Klaipėdos istorija greičiausiai turės ir tęsinį (1)

Kultūra, Svarbu
Avatar photoPalmira Martinkienė
2024-02-15

„Mūsų istorikai rašo giliai ir nepriekaištingai, bet nepasiruošusiam žmogui istorikų knygos gali būti sunkios ir sprangios skaitymui. O Herodoto dvasia papasakota istorija, ko gero, yra viena pirmųjų”, – ketvirtadienio pavakare, Ievos Simonaitytės bibliotekoje pristatymas pirmąją klaipėdiečio žurnalisto Martyno Vainoriaus knygą „Pasaulio pabaiga ir kiti tarpukario Klaipėdos nutikimai”, sakė istorikas ir kultūrologas Linas Poška.

Palmiros Mart nuotr.

Jo teigimu, lengvai skaitoma knyga tiktų ir Klaipėdos moksleiviams susipažinti su patraukliai papasakota tarpukario miesto istorija. Jis vylėsi, jog miesto valdžia galėtų tokią idėją paremti, „išvalius iš ten sodomiją ir kitus negražius dalykus”.

Publicitinė-istorinė knyga gimė archyvuose Martynui renkant medžiagą kelerius metus „Atviroje Klaipėdoje” spausdintiems kultūrinių – istorinių projektų straipsniams apie tarpukario Klaipėdą.

Pasak žurnalisto, šitie istoriniai rašiniai yra jo sielos atgaiva šalia kasdienio įtempto reporterinio darbo, nušviečiant miesto aktualijas bei „erzinant kai kuriuos ne tik gerus žmones”.

Kartu jis apgailestavo esą nesugebantis rašyti taip šmaikščiai kaip Linas Poška ar kolega Tomas Gukauskas, todėl, jo teigimu, pasirinkęs kitą kelią – apie tarpukario Klaipėdos aktualijas papasakoti to meto žurnalistų lūpomis, pasiremiant straipsniais iš to meto lietuviškos spaudos. Leidinyje panaudota ir nemažai tarpukario iliustracijų.

„Šitą knygą rašiau su didžiuliu avansu pasitikėdamas savo praeities kolegomis, kad jie rašė taip pat teisingai ir bijodami būti nubausti teismų”, – sakė jis.

Po daugybės perverstų archyvinių spaudos leidinių Martynas sakė padaręs išvadą, jog žmonės nesikeičia.

„Jie buvo tokie patys kaip ir mes – buvo ir žmogžudystės, ir vagystės, ir paleistuvavimai, ir politikų pykčiai, ir sukčiavimai”, – kalbėjo jis.

Nors pristatyme netrūko smagaus juoko, klausantis šmaikščių knygos ištraukų, dalis gausiai į renginį atėjusiųjų po jo visgi skirstėsi liūdnokais veidais. Mat vos 100 egz. tiražu asmeninėmis autoriaus lėšomis išleistas debiutinis leidinys buvo išgraibstytas akimirksniu.

Žurnalistas, matydamas tokį gausų gerbėjų būrį, dėl to atsiprašinėjo, bet pažadėjo tiražą pakartoti.

Panašu, jog jam teks kartoti ne tik šios knygos tiražą, bet ir leisti antrąją knygą, mat į pirmąją pateko tik trečdalis visos surinktos gausios medžiagos.

Žymos: | | |

Komentarai (1):

Atsakymų į “Herodoto dvasia papasakota tarpukario Klaipėdos istorija greičiausiai turės ir tęsinį”: 0

  1. Ire parašė:

    Labai norėčiau įsigyti knygą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Be kategorijos

„Atviros Klaipėdos“ balandis - su ištikimo tarno netektimi

Balandį, apie kurį ši tradicinė ataskaita, teko turėti neplanuotų išlaidų, nes tarnybą baigė nuo pat pirmų „Atviros Klaipėdos“ dienų naudotas ...
2024-05-20
Skaityti daugiau

Senienų žurnalas

De profundis clamat

Europos dienai, gegužės devintajai, apie meilę ir taiką. Istorija – tai istorijos, šįkart istorijos bus apie gelmes. Taigi, atrodys taip: ...
2024-05-09
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Kultūra, Svarbu

Paaiškėjo rekordinio knygų konkurso nugalėtojai

Antradienio vakarą Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno Atžalyno“ padalinyje vykusio renginio metu buvo paskelbti jau 18-ojo, rekordiniu ...
2024-04-30
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This