Penkių dienų fabula apie Putino režimo veidą

Nuomonės

Rytas Staselis
2024-02-21

Komentarų: 1

Šios savaitės penktadienį JAV žada paskelbti naujų sankcijų Rusijai paketą. Šįkart pretekstas – ne tik jau dvejus metus nesibaigiantis Maskvos pradėtas karas prieš Ukrainą, bet ir žymiausio rusų opozicijos veikėjo – Aleksejaus Navalno mirtis ypatingojo režimo kolonijoje Jamalo-Nencų apygardoje, kur politikas buvo pūdomas už poliarinio rato.

EPA-ELTA nuotr.

Kadaise, kada Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimas A. Navalną įkišo už grotų vos tik tas grįžo lėktuvu iš Vokietijos (ten jis buvo gydomas, kaip nustatė Berlyno Charite klinikos medikai ir kai kurių Europos šalių karinės chemijos specialistai, po mėginimo jį nunuodyti nervus paralyžiuojančiomis medžiagomis), JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo esą Maskva sulauks žlugdančių sankcijų, jeigu tik kalinamam A. Navalnui kas nors nutiks.

Sunku tikėtis, kad šios anonsuotos sankcijos būtų galingesnės už tas, kurių Rusija sulaukė po pradėtos agresijos prieš Ukrainą 2022-aisiais. Nepaisant ankstesnio JAV prezidento pareiškimo (tiksliau, atsakymo į tiesų amerikiečių žurnalisto klausimą) esą jis sutinka, kad V. Putinas yra žudikas.

Vis dėlto tokia išvada po opozicijos veikėjo „staigios mirties” kolonijoje galėtų patikėti visi kiti, kurie apie V. Putiną galvojo kaip apie racionalų politiką, kuriam galima susitikus paspausti ranką (J. Bidenas tą iš užsienio šalių lyderių tai padarė vos ne pirmasis susitikęs su juo Šveicarijoje 2021 m. birželį).

Apie A. Navalno mirtį kolonijoje Rusijos Federalinė bausmių vykdymo tarnyba (FSIN) pranešė vasario 16 d. Buvo skelbiama, kad mirtis kalinį ištiko dėl kraujo krešulio. Tokią informaciją gavo Jamalo-Nencų regione kitą dieną po kliento mirties apsilankęs A. Navalno advokatas. Dar po dienos ten atvykusi velionio mama buvo vaikoma po valdžios įstaigas beigi lavonines, tačiau taip ir nesugebėjo atgauti sūnaus kūno.

Dar po vienos dienos V. Putinas savo įsakais pridėjo didesnių žvaigždžių ant FSIN generolų, kurie, kaip teigia A. Navalno „Kovos su korupcija fondo” aktyvistai, buvo atsakingi už mirusio politiko kuravimą šalies bausmių vykdymo sistemoje, antpečių. Jei JAV ir galimai ES naujos sankcijos bus pritaikytos tiems „pasižymėjusiems” generolams, galėsime laikyti, kad nieko neįvyko. Nepaisant, kad ES ir amerikiečių diplomatai A. Navalno mirtį atvirai vadina „nužudymu” ir ant kilimėlio kviečiasi rusų diplomatus pasiaiškinti.

Sekmadienį A. Navalno žmona Julija paskelbė pareiškimą stojanti į politinę kovą, į tą vietą, kurioje buvo jos vyras. Rusijos propaganda prieš J. Navalnąją ėmėsi panašios propagandos kampanijos, kurią anksčiau taikė prieš jos vyrą.

Pirmadienį Rusijos Šiaurėje nuo durų link durų stumdoma A. Navalno motina viešai kreipėsi į V. Putiną, prašydama atiduoti sūnaus kūną. Po to, kai Rusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad velionio palaikai dabar yra cheminėje ekspertizėje ir ten bus laikomi dar mažiausiai dvi savaites. Tiksliau, iki vadinamųjų prezidento rinkimų Rusijoje. Ligi jų jokių masinių laidotuvių režimui nereikia.

Su valdžia nebendradarbiaujančių žurnalistų teigimu, praėjus lygiai trims valandoms po A. Navalno motinos viešo demaršo Rusijos valdžia paskelbė ieškanti A. Navalno brolio Olego, kuriam iškelta nauja baudžiamoji byla. O. Navalnas kartu su broliu anksčiau buvo nuteistas vienoje, kaip tvirtinama, suklastotoje baudžiamojoje byloje ir turėjo keletą metų praleisti kalėjime. Šiuo metu jis – užsienyje. Viena jo viešųjų veiklų buvo įvairiose šalyse žmonėms parodyti, kokiomis sąlygomis yra kalinamas jo brolis (Vilniuje taip pat buvo pastatytas vadinamojo „baudos izoliatoriaus” maketas, kurį galėjo pamatyti visi norintys). Dėl Rusijos pradėtos agresijos prieš Ukrainą šios akcijos sulaukė prieštaringų vertinimų.

A. Navalnas esmingai skyrėsi nuo kitų V. Putinui prieštaraujančių nuosaikių ir radikalesnių oponentų. Jis laikytas galingu politikos gyvuliu ne tik skelbė, bet iš tikrųjų rodė nebijąs V. Putino ir ciniškos jo kleptokratinės aplinkos.

Patiko vieno rusų emigranto mintis: A. Navalnas niekada nesiekė smurto Rusijoje, neturėjo tikslo fiziškai ar juridiškai susidoroti su savo oponentais. Bet jo oponentai manė priešingai.

Kaip bus dabar, kada net didžiausiems primityvams aišku, kad su V. Putino režimu vien dvasios tvirtybės ir žmogiškos drąsos neužtenka?

1 Comment

  1. Jooo...

    „WikiLeaks“ Įkūrėjas Julianas Assange’as patyrė nepateisinamą žodžio laisvės kišimąsi. Jis yra teisiamas už politinius nusikaltimus. Jis atskleidė sunkų nusikaltimą. Jis traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad vykdė įprastą žurnalistinę praktiką, kai gavo ir skelbė konfidencialią informaciją, informaciją, kuri yra teisinga ir turi akivaizdų bei svarbų viešąjį interesą.Šiais žodžiais Assange’o advokatas Edas Fitzgeraldas gynė savo kliento interesus Londono Aukščiausiojo teismo posėdyje, kuriame vakar prasidėjo dvi dienas trukęs posėdis dėl Assange’o komandos apeliacijos dėl sprendimo išduoti jį JAV, kur jis kaltinamas šnipinėjimu ir jam gresia 175 metų laisvės atėmimo bausmė. Amerikos prokuratūra nori, kad Assange’as Amerikoje būtų teisiamas pagal 18 kaltinimų pagal du kaltinimus, pareikštus dėl daugybės konfidencialių Amerikos karinių ir diplomatinių dokumentų paskelbimo „Wikileaks“ svetainėje. Nors Assange’as prašė dalyvauti posėdyje, vakar Londono teismo salėje nepasirodė, nes nesijautė gerai. Nuo 2019 m. jis yra Didžiosios Britanijos Belmaršo kalėjime. Per teismo procesą, kuris buvo įvertintas kaip paskutinis Assange’o mūšis prieš galimą ekstradiciją JAV, garsaus informatoriaus advokatas atkreipė dėmesį, kad jo klientui pareikštas kaltinimas buvo politiškai motyvuotas. Jis taip pat pateikė nerimą keliančią informaciją, kad Assange’as, slapstydamasis Ekvadoro ambasadoje Londone, buvo Amerikos centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) taikinys, ketinusi jį nužudyti. Šimtai Assange’o šalininkų iš viso pasaulio vakar susirinko prieš teismą Londone, kad išreikštų jam paramą. Jie nešė plakatus su žinutėmis „Išlaisvink Julianą Assange“ ir „Spaudos laisvė“. Tomas Dawsonas iš Tarptautinės žurnalistų federacijos miniai sakė, kad Assange’as, patekęs į JAV kalėjimą, privers viso pasaulio žurnalistus pagalvoti prieš paskelbdamas istoriją. Palaikymą Assange’ui išreiškė ir susirinkusieji prie JAV ambasados ​​Briuselyje.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Niūri karo nuojauta Artimuosiuose Rytuose

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį (balandžio 13-14 d.) raketinės atakos, kurią surengė Iranas prieš Izraelio valstybę, metu nuo keturių iki ...
2024-04-17
Skaityti daugiau

Nuomonės

Minskas, Astana – lygiuok, ramiai!

Po Ukrainos kariuomenės bepiločių orlaivių (dronų) atakų prieš stambias Rusijos naftos perdirbimo įmones (refinerijas) europinėje šalies dalyje, pasekmės, atrodo, yra ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

ELTA

Siūloma pratęsti draudimą retransliuoti rusiškus ir baltarusiškus TV kanalus

Vyriausybė pritaria siūlymui pratęsti draudimą retransliuoti Rusijos ir Baltarusijos kanalų programas. Šiuo metu numatyta, kad pastarasis ribojimas galioja iki 2024 ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This