Rusijos informacinės atakos: nuo NATO iki rinkimų

ELTA

Viktorija Smirnovaitė (ELTA)
2024-03-05

Komentarų: 0

Praėjusiais metais Lietuvos kariuomenė (LK) fiksavo daugiau nei 3,5 tūkst. priešiškų valstybių inicijuotų ir prieš Lietuvą nukreiptų informacinių atvejų, rodo naujausia informacinių grėsmių ataskaita.

Kaip pažymi LK Strateginės komunikacijos departamento (SKD) direktorius Giedrius Valintėlis, daugiausia propagandos buvo skleidžiama apie NATO, neva potencialų Vakarų ir Rusijos karą, Rusijos karą Ukrainoje, taip pat Lietuvos-Rusijos bei Lietuvos-Baltarusijos santykius.

„Pastebime, kad Kremlių ypatingai neramina Lietuvoje vykstančios NATO pratybos, su saugumu susiję įvairūs renginiai, taip pat pernai ir NATO viršūnių susitikimas Vilniuje pritraukė didelį dėmesį. Jo metu buvo jaučiamas didelis informacinis spaudimas“, – žurnalistams antradienį teigė G. Valintėlis.

Rusijos viešąją erdvę stebinti LK Strateginės komunikacijos departamento analitikė Dominyka Daškevičiūtė pažymi, kad pernai Lietuvoje visus metus fiksuotas vidutinis arba aukštas dezinformacijos lygis.

Pasak jos, populiariausi pernai Kremliaus transliuoti naratyvai buvo nukreipti į Lietuvos kariuomenę ir jos vykdomus įsigijimus.

„Pagrindiniai naratyvai – ką Lietuva pirks, kaip ji modernizuos savo infrastruktūrą, ko jai neužteks, taip pat, kad karo atveju neva LK nesugebės apginti Lietuvos, o NATO Lietuvai nepadės, – žurnalistams sakė D. Daškevičiūtė. – Kiti naratyvai buvo nutaikyti į mūsų partnerius čia, Lietuvoje – į šiais metais atvykstančią Vokietijos brigadą. Vienas populiariausių naratyvų yra tas, kad ta brigada Lietuvoje kels grėsmę Rusijai. Taip pat naratyvas, kad Lietuva bus okupuota Vokietijos karių“.

Ji pabrėžė, kad apskritai su Lietuva susijusi dezinformacija Rusijos viešojoje erdvėje yra trimatė – nukreipta tiek į vidinę, tiek į Lietuvos, tiek į Vakarų auditorijas.

„Rusijos komunikaciją vadiname trikrypte – tai komunikacija į jų vidinę auditoriją, į Lietuvos auditoriją ir tolyn į Vakarus. Vakarams Rusija siekia įteigti, kad Lietuvos neverta ginti, kad Lietuva nėra viena iš vakarų šalių, turinčių demokratines vertybes. (…) Savo auditorijai jie siekia įteigti, kad Lietuva ir jos politika yra priešiška Rusijai, kad LK nėra pakankamai gera ar kad ten veikia revanšistinės nuotaikos. O Lietuvos auditorijai Rusija bando įteigti, kad Lietuvos neverta ginti, kad visuomenė nesigintų ir taip yra tiesiogiai siekiama paveikti mūsų piliečių valią gintis“, – sakė D. Daškevičiūtė.

Nurodoma, kad tiek Rusija, tiek Baltarusija, siekdama skleisti propagandines žinutes, daugiausia naudojasi televizija, naujienų portalais bei skaitomiausiu Rusijos informacinėje erdvėje „Telegram“ kanalu, taip pat dalis dezinformacijos Lietuvą pasiekia ir retransliuojant priešiškų valstybių vadovų pasisakymus šalies viešojoje erdvėje.

Šiemet, prognozuoja D. Daškevičiūtė, priešiškų valstybių dėmesio neabejotinai sulauks ir Lietuvoje vyksiantys rinkimai.

„Kad rinkimai atkreips dėmesį – faktas. Mes jau dabar stebime apie tai žinutes. Stebime žinutes ir apie tai, kad Lietuva kaltinama sabotuojanti rinkimus Rusijoje ir kad Rusija gali vykdyti veidrodinį efektą, nes neva mes kišomės į jų rinkimus. Rinkimų metai bet kokiu atveju bus daugiau skirti komunikuoti apie kandidatus, kurie palankūs Kremliui, arba kurie daugiau šneka jų naratyvais ir ieškoti daugiau kompromituojančios informacijos apie kandidatus, kurie yra nepalankūs režimui“, – pažymėjo analitikė.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Lietuvos karo laivas dalyvauja tarptautinėje operacijoje Baltijos jūroje

Lietuvos kariuomenė (LK) praneša, jog nuo pirmadienio Lietuvos karo laivas „Skalvis“ dalyvauja Baltijos jūroje vykstančioje tarptautinėje sprogmenų paieškos ir naikinimo ...
2024-04-17
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Pradeda veikti informacijos apie rinkimus numeris

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad trečiadienį pradeda veikti trumpasis numeris 1855, kuriuo rinkėjams bus teikiama informacija apie rinkimus. Juo ...
2024-04-17
Skaityti daugiau

Švietimas

Jūreivystės mokykla - Nacionalinės gynybos pramonės asociacijos narė

Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (LAJM) tapo Nacionalinės gynybos pramonės asociacijos (NPGA) nare.  Skelbiama, jog LAJM aktyviai prisidės prie asociacijos vizijos įgyvendinimo kuriant Lietuvos nacionalinės gynybos ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This