Ką galima pamatyti iš švyturio? (2)

Mums rašo
Regina Chochulia, priešmokyklinio ugdymo mokytoja, Jolita Zabitienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui
2024-03-20

Švyturių metams paminėti Klaipėdos lopšelio-darželio „Traukinukas“ ,,Boružėlės“ skyriaus priešmokyklinio ugdymo mokytojos Regina Chochulia ir Inesa Raudonė nuo 2024 m. sausio 15 d. iki kovo 29 d. organizavo priešmokyklinės grupės „Drugeliai“ vaikų, tėvų ir mokytojų pilietiškumo projektą „Ką galima pamatyti iš švyturio?“

Rengiant projektą laikėmės nuostatos, kad norint ugdyti vaiko pilietiškumą reikia pradėti nuo artimiausios aplinkos pažinimo ir vaiko noro pasidarbuoti tos aplinkos labui ugdymo. Sužinoję, kad 2024 m. Klaipėdoje paskelbti švyturių metais, panorome suteikti savo ugdytiniams kuo daugiau žinių apie Lietuvos švyturius, jų istorijas įtraukiant į šią veiklą darželio bendruomenę.

Projekto tikslas – ugdyti priešmokyklinio amžiaus vaikų pilietiškumo jausmą aplankant ir kuriant kelią laivams rodančius navigacinius ženklus – švyturius, papasakojant jų istorijas.

Priešmokyklinėje grupėje „Drugeliai“ vyko veiklos, kurių metu vaikai sužinojo Baltojo švyturio istoriją, smagiai praleido laiką IKT pagalba susipažindami su Lietuvos švyturiais. Ugdytiniai susidomėję žiūrėjo nuotraukas, iškarpas iš laikraščių su švyturių vaizdais. Patyrė kūrybos džiaugsmą ir ramybę piešdami jūrą, laivus, švyturius, rodančius laivams saugų kelią ir kviečiančius grįžti į uostą.

Organizavome kūrybinį užsiėmimą – edukaciją „Švyturių istorijos“. Tautodailininkas Gintaras Eidukas papasakojo vaikams apie vieną iš septynių pasaulio stebuklų – Aleksandrijos švyturį, kuris buvo pastatytas III a. pr. m. e., valdant Ptolemėjui II. Šis žinomiausias pasaulio švyturys prastovėjo apie 1500 metų, kol jį galutinai sugriovė žemės drebėjimas. Priešmokyklinukai sužinojo, kodėl buvo statomi švyturiai, kokios buvo naudojamos priemonės, kad šviesa neužgestų ir sklistų kuo toliau. Kiekvienas dalyvis užsiėmimo metu pasigamino magnetuką ant šaldytuvo – suvenyrą su švyturiu ir laivu, kurį dekoravo gintaru.

Kvietimas dalyvauti projekte „Ką galima pamatyti iš švyturio?“ uždegė noru prie švyturių metų iniciatyvos prisidėti priešmokyklinės grupės „Drugeliai“ bendruomenę. Šeimos vyko prie pasirinkto Lietuvos jūrinio ar Kuršių marių švyturio, fotografavosi ir siuntė mokytojoms nuotraukas su trumpais aprašymais, atsakant į klausimą „Ką galima pamatyti iš švyturio?“

Dauguma šeimų vyko prie Klaipėdos švyturio. Vaikams labai norėjosi užlipti į Klaipėdos švyturio viršūnę bei pamojuoti atvykstantiems laivams, tačiau tokios galimybės nebuvo. Švyturys šiuo metu nėra atidarytas lankytojams, bet jei būtų tokia galimybė pasikelti į švyturio bokštą, tai nuo jo atsivertų klaipėdiečių ir miesto svečių pamėgta pasivaikščiojimo vieta – molas. Šią vietą dauguma žmonių mėgsta lankyti per audras, nes didelės bangos, atsitrenkusios į bangolaužius, sukuria nuostabų reginį. Nuo švyturio bokšto taip pat galėtume pamatyti kitoje marių pusėje įsikūrusį Jūrų muziejų ir delfinariumą.

Keletas šeimų aplankė Šventosios švyturį, stovintį tarp medžių ir pastatų. Patiko jo konstrukcija, buvo keista, kad šis stovi ne prie pat vandens. Vaikai džiaugėsi, kad Ventės Rage galėjo patekti į švyturio apžvalgos aikštelę. Labai patiko lipti į švyturį suktais siaurais laiptais. Užlipus į švyturį, atsivėrė plati Kuršių marių panorama, nerijos bei Rusnės salos vaizdai. Buvo sunku atitraukti akis nuo tolumoje atsiveriančių kopų bei mėlyno vandens peizažo.

Labai džiaugiamės, kad ugdytiniai kartu su tėveliais galėjo pakeliauti po Klaipėdos kraštą ir susipažinti su įvairių konstrukcijų švyturiais. Po išvykų projekto dalyviai kūrė, konstravo savitą švyturį iš įvairių priemonių (antrinių žaliavų, kartono dėžių, pakuočių, statybinės, gamtinės ir kitų medžiagų). Kurti švyturius pakvietėme visą darželio bendruomenę. Sukurtus švyturius vaikai atnešė į darželį ir kovo 18 d. surengėme švyturių parodą „Lietuvos švyturiai“.

Pilietiškumas stiprina visuomenę, nes kartu galima nuveikti labai daug ir sukurti geresnę gyvenimo aplinką. Ypač tai aktualu šiomis dienomis. Pilietiškumo ugdymas – ne atskiras dalykas, o nuoseklus procesas, apimantis visos įstaigos demokratinės kultūros kūrimą. Vaikų įtraukimas į aktyvias veiklas, naujų formų ir būdų ieškojimai padeda vaikams tapti aktyviais tautos nariais ir piliečiais.

Žymos: | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Ką galima pamatyti iš švyturio?”: 2

  1. Vardas parašė:

    Šaunus projektas, įtraukiantis ir vaikus, ir tėvus. Ačiū mokytojoms už sumanymus ir kūrybiškumo skatinimą.

  2. Vardas parašė:

    Labai graži paroda. Ir Mokytojos nuostabios, kad moko vaikus apie jų kraštą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Mano maišelis - gamtos draugelis

Klimato kaita – nebeišvengiama šių dienų tema. Apie tai, kas vyksta su mūsų planeta Žeme, jos gamtiniais ištekliais, užterštumu, nykstančiomis ...
2024-04-29
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas

Švyturių metus Klaipėdoje pradėjo Baltojo švyturio pasakojimas 

Klaipėdos savivaldybė kartu su kultūros centru Žvejų rūmais šeštadienio vakarą miestiečius kvietė į pajūrį: prie Šiaurinio molo buvo galima klausytis ...
2024-04-13
Skaityti daugiau

Regionas

Nidoje - retų meno kūrinių paroda, skirta Švyturių metams

Neringos muziejai kviečia atverti meno ir istorijos puslapius parodoje „Švyturiai ≠ Laivai“, kurios atidarymas įvyks ketvirtadienį, kovo 29 d., 17 ...
2024-03-25
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This