Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-03-21 |
Klaipėdoje veikianti UAB „Philip Morris Lietuva“ tapo vieninteliu fabriku Baltijos šalyse, šiuo metu turinčiu tarptautinį „Alliance for Water Stewardship“ (AWS) standartą, taikomą pasauliniu mastu. Jis padeda organizacijoms suprasti savo vandens naudojimą ir poveikį bei bendradarbiauti su vietine bendruomene, siekiant spręsti bendrus vandens iššūkius vietinio regiono baseine.
Bet kuri organizacija, siekianti atitikti tarptautinį AWS standartą, turi pritaikyti daugybę su tvariu vandens naudojimu susijusių priemonių. Jos apima ne tik su standarto diegimu susijusius konkrečius vandens tausojimo procesus, bet ir mokslinius tyrimus, visuomenės švietimą bei aktyvų darbą su gyventojais ir partneriais.
„Šią savaitę minėdami Tarptautinę vandens dieną dar kartą atkreipiame dėmesį į gėlo vandens išteklių svarbą žmonėms ir gamtai. Nors Lietuva pasižymi gausiais vandens ištekliais, pramonės ir žemės ūkio keliama vandens tarša bei nuotekų valymo kokybės klausimai yra kaip niekada aktualūs mums visiems. Dėl to džiaugiamės, kad mums suteiktas AWS standartas ne tik parodo mūsų įsipareigojimą vandens tausojimui, bet ir padeda mums būti pavyzdžiu kitoms Klaipėdos organizacijoms bei gyventojams dėl atsakingo Minijos upių baseino vandens išteklių naudojimo“, – pranešime cituojamas Leventas Garipas, „Philip Morris Lietuva“ vadovas.
AWS sertifikatas įpareigoja „Philip Morris Lietuva“ fabriką kiekvienais metais mažinti vandens vartojimą, pasirūpinti jo išsaugojimu ir švara bei kartu su bendruomene vykdyti įvairius projektus, kurie užkirstų kelią vandens taršai. Pavyzdžiui, įmonė organizuoja visuotinę Kliošių kraštovaizdžio draustinio sutvarkymo akciją, taip pat jau antrus metus iš eilės dalyvaus festivalyje „Darom prie jūros“, kurio metu prisidės prie aplinkos tvarkymo ir išsaugojimo.
„Optimizuojant vandens naudojimą ir nuotekų kiekį, saugant vandens pokyčiams jautrias gamtines zonas, galima pasiekti, kad vandens telkinių užterštumas bei maistinių medžiagų pertekliaus vandenyje procesai sustotų. Taip būtų išsaugotos teritorijos, kurios yra svarbios įvairioms augalų ir gyvūnų rūšims bei Klaipėdos regiono gyventojams. Šiam rezultatui pasiekti neužtenka vienos įmonės veiksmų, todėl svarbu burtis su kitomis bendrovėmis, įkvėpti jas imtis pokyčių bei dalyvauti bendrose vandens išsaugojimo iniciatyvose“, – sako L. Garipas.
„Philip Morris Lietuva“ įsipareigoja ir šiais metais tęsti Vilhelmo kanalo tyrimus, kurie buvo pradėti AWS sertifikavimo metu. Pernai kanalo ištyrimui įmonė bendradarbiavo su Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutu. Tyrimo metu atskleista, kad didelę dalį kanalo vandens sudaro Minijos upės prietakos vanduo, o Minija savo ruožtu daugiausiai yra maitinama lietaus vandenimis. Tai reiškia, kad esant ekstremalesnėms sąlygoms (didesniems karščiams, ilgiau trunkančiai sausrai), ateityje kanale gali pritrūkti vandens. Dėl to regiono vartotojams jau dabar būtina optimizuoti kanalo vandens sunaudojimą.
„Vilhelmo kanalo vanduo yra tiekiamas į didžiausią Klaipėdos mieste vandenvietę, tad jis yra itin svarbus uostamiesčio gyventojų geriamojo vandens kokybei. Kartu su Klaipėdos universitetu jau ištyrėme kanalo vandens balansą ir cirkuliaciją, o dabar ketiname tęsti tyrimus ir įvertinti kanale esančių šliuzų ir gretimų upelių įtaką kanalo būklei. Tokie tyrimai dar niekada nebuvo atlikti, tačiau jie yra būtini norint tinkamai suprasti kanalo ateities perspektyvą, galimas klimato kaitos grėsmes ir ūkinės veiklos poveikį kanalui“, – pasakoja Ugnius Dapkūnas, „Philip Morris Lietuva“ tvarumo vadovas.
AWS pagrindinio lygio sertifikatas „Philip Morris Lietuva“ fabrikui buvo suteiktas po kruopštaus audito, kuris vertino įmonės tvaraus vandens naudojimo veiksmų planą ir jo įgyvendinimą. Auditui, kurį atliko AWS audito įmonė „Water Stewardship Assurance Services“ (WSAS), „Philip Morris Lietuva“ ruošėsi daugiau nei metus laiko, tačiau ir iki tol bent dešimtmetį įmonė kryptingai ties tuo dirbo (įgyvendino optimizuojančių projektų, įvedė kontrolės sistemų ir atliko daugybę kitų veiksmų). Be to, vandens vartojimo procesuose reikėjo nusimatyti galimas bei esamas rizikas, sumažinti poveikį aplinkai ir ekonomikai.
Parašykite komentarą