Esminis „Auksinių scenos kryžių“ renginio motyvas – šviesa ir tamsa

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-03-25

Tarptautinę teatro dieną, kovo 27-ąją, Klaipėdos dramos teatre vyks „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija. Jos metu bus pagerbti per praėjusius metus geriausius profesionalaus scenos meno darbus kūrę kūrėjai. Renginys nuo 18.30 val. bus tiesiogiai transliuojamas per LRT PLIUS kanalą.

Eimanto Paulausko nuotr.

„Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Boriso Dauguviečio auskaro“ apdovanojimus įsteigė Kultūros ministerija. Laureatus išrenka Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija, kurią šiuo metu sudaro teatrologė Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė, dailėtyrininkė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, muzikologė Eglė Gudžinskaitė, choreografė Lina Navardauskienė, teatrologė Goda Dapšytė, šokio kritikas ir baletmeisteris Petras Skirmantas, kompozitorius Mindaugas Urbaitis, teatrologė Elona Bajorinienė ir režisierius Gytis Padegimas

„Vertinome 93 spektaklių pasiūlymus, kurių premjeros įvyko 2023 m. visoje Lietuvoje. Nors tai pareikalavo nemažai laiko, ypač vykstant į kitus miestus, buvo be galo įdomu dalyvauti spektaklių peržiūrose, diskutuoti, važinėdami po šalį patyrėme įvairių susitikimų, nuotykių, iššūkių. Išskirdami nominacijas ir nominantus, atsižvelgėme į pernai metais scenos meno lauke išryškėjusias tendencijas, spektaklių novatoriškumą, paveikumą, išliekamąją meninę vertę, kūrėjų profesinio meistriškumo pasiekimus. Nemažai vyko tarptautinių, tarpdisciplininių projektų, į kuriuos aktyviai įsitraukė vaizdo ir garso meno kūrėjai. Netrūko jaunųjų menininkų aktyvumo, drąsių kūrybinių eksperimentų. Džiugu, kad teatrai drąsiai, ieškodami šiuolaikinių formų, kalbėjo aktualiomis šių dienų temomis įvairioms žiūrovų amžiaus grupėms“, – pranešime cituojama komisijos pirmininkė Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė.

Kaip ir kasmet, šiemet bus įteikta 16 „Auksinių scenos kryžių“, iš kurių vienas – už ilgametį indėlį į scenos meną, bei „Boriso Dauguviečio auskaras“ – už naujų sceninės išraiškos formų paieškas.

Ketvirtus metus per „Auksinių scenos kryžių“ ceremoniją „Populiariausią dramos autorių“ skelbs ir Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA.

„Džiaugiamės galėdami dalyvauti svarbiausioje Lietuvos teatro šventėje ir jos metu pasveikinti populiariausią metų dramos autorių, įteikdami LATGA garbės ženklą „Ad Astra“ ir piniginę premiją. Tai taip pat gera proga priminti, kad teatras negali egzistuoti be autorių – dramaturgų, režisierių, scenografų ir daugybės kitų. Ir kad autoriai yra svarbiausia kultūros ekosistemos dalis, todėl nusipelno ne tik ovacijų ir apdovanojimų, bet ir deramo atlygio už savo kūrybą“, – sakė LATGA direktorė Laura Baškevičienė.

Šių metų „Auksinių scenos kryžių“ kūrybinėje komandoje – režisierius Dalius Abaris ir dramaturgas Mindaugas Nastaravičius. Vakaro kūrėjai pasakojo, kad esminis renginio motyvas – šviesa ir tamsa, atveriančios arba paslepiančios visa, kas vyksta scenoje.

„Pagrindinis iššūkis – sukurti subtilų reginį, kurį būtų įdomu stebėti ir vakaro dalyviams, ir ištikimiesiems teatro žiūrovams, suprantantiems ir vertinantiems šiuolaikinę sceną ir jos kontekstus. Skirdami ypatingą dėmesį nominantams ir laureatams, kartu siekiame, kad scena atsivertų ir kasdieniams teatro lankytojams – visiems, einantiems į dramą, šokį, operą, visiems, kuriems teatras yra savotiška paslaptis, prabylanti scenos balsu“, – pasakojo D. Abaris ir M. Nastaravičius.

Jų teigimu, Klaipėdos dramos teatras „Auksiniams scenos kryžiams“ atveria dvi sales – Didžiąją ir Nominantų, o šias erdves į bendrą vakaro veiksmą sujungs subtili muzikinė programa, kuriama violončelininko Mindaugo Bačkaus ir kompozitoriaus Antano Jasenkos, grosiančio su grupe „Pašaliniai“.

„Smagiau tokiuose renginiuose dalyvauti, nei juos organizuoti, bet malonu, kad visi susibursime Klaipėdoje“, – kalbėjo Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys.

Anot jo, teatralus pagerbiančios šventės surengimą lydi nemenkas darbas.

„Sezono pabaiga, kaip ir visi metai mūsų teatre, labai intensyvi, gyvename ciklais nuo vieno didelio įvykio prie kito, beveik pusantro mėnesio po „Auksinių scenos kryžių“ ceremonijos turėsime premjerą, kelios dienos po jos prasidės mūsų rengiamo tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ pirmoji dalis, Lietuvos teatro vitrina, po jos – tarptautinė festivalio dalis. Didžiuojuosi savo kolektyvu, esame nedidelis teatras, bet kartu kasmet įveikiame didelę distanciją“, – teigia T. Juočys.

INFORMACIJA

Režisūros nominacijoje tarp pretendentų yra trys režisieriai, pastatę spektaklius Klaipėdos dramos teatre: Jokūbas Brazys už spektaklį „Storas sąsiuvinis“, Adomas Juška už spektaklį „Vakarų krantinė“ ir Dmitry Krymov už spektaklį „Fragmentas.

Geriausio moters vaidmens atlikėja gali tapti Klaipėdos dramos teatro aktorė Digna Kulionytė už Kiškio lūpos vaidmenį spektaklyje „Storas sąsiuvinis“.

Geriausiam vyro vaidmeniui nominuoti Saulius Ambrozaitis ir Džiugas Grinys už brolių Luko ir Klauso vaidmenis spektaklyje „Storas sąsiuvinis“ bei Donatas Želvys už Šarlio vaidmenį spektaklyje „Vakarų krantinė“.

Geriausio nepagrindinio vaidmens nominacijoje yra Eglė Barauskaitė už Sesilės vaidmenį spektaklyje „Vakarų krantinė“.

Geriausios scenografijos apdovanojimas gali atitekti Irinai Komissarovai už spektaklio „Fragmentas“ scenografiją; Laurynai Liepaitei už spektaklio „Vakarų krantinė“ scenografiją.

Technologijų dizaino nominacijoje – Julius Kuršis už spektaklių „Vakarų krantinė“ ir „Storas sąsiuvinis“ šviesų dizainą bei Eugenijus Sabaliauskas ir Edvinas Vasiljevas už spektaklio „Fragmentas“ šviesų ir garso dizainą.

Tarp geriausios muzikos nominantų – Donatas Bielkauskas už garso ir judesio spektaklio „Out of the Box“ garso koncepciją menininkų grupei „Žuvies akis“ ir Vygintas Kisevičius už spektaklio „Vakarų krantinė“ muziką.

Geriausiu baleto solistu pretenduoja tapti Yan Malaki už vaidmenis šokio spektaklyje „Sapnai ir kaktusai“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras).

Tarp komisijos atrinktų geriausių pradedančiųjų menininkų yra Samanta Pinaitytė-Maiskienė už Olgos vaidmenį spektaklyje „Fragmentas“ bei Rūta Venskutė už spektaklio „Belaukiant Godo“ scenografiją, sukurtą Klaipėdos jaunimo teatrui.

Geriausiu objektų ir lėlių teatro spektakliu gali tapti „Karvė yra meilė“, pastatytas Klaipėdos lėlių teatre.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veidai

Dalius Abaris: „Pastatymai elinge man ypatingai svarbūs“

Į Klaipėdos festivalio sceną elinge rugpjūčio 8–ąją sugrįš videografinis spektaklis „Carmina Burana“ pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą. ...
2024-07-01
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos festivalis ant marių kranto su „Carmina Burana“ perspėjimu

Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“ rugpjūčio 8 ...
2024-06-27
Skaityti daugiau

Kultūra

Šiemetinis „TheATRIUM“: organizatoriai jį vadina sėkmės ir įsitvirtinimo laiku 

Klaipėdos dramos teatre rengiamo tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ sumanytojai ir organizatoriai tikina, kad šie metai neabejotinai patvirtino, jog idėja uostamiestyje ...
2024-06-18
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This