Nematerialaus kultūros paveldo sąraše – ir Šiupinio šventė (1)

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-03-29

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvade nuo šiol puikuosis ir Šiupinio šventė Mažojoje Lietuvoje. Tradicijos bylą rengė Klaipėdos etnokultūros centras, bendradarbiaudamas su lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“, Klaipėdos universiteto etnologe dr. Kristina Blockyte-Naujoke.

Penktadienį Vilniaus rotušėje Klaipėdos etnokultūros centrui buvo įteiktas sertifikatas, liudijantis apie šios vertybės įtraukimą į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą. Organizatorių nuotr.

Penktadienį Vilniaus rotušėje Klaipėdos etnokultūros centrui buvo įteiktas sertifikatas, liudijantis apie šios vertybės įtraukimą į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą. Vertybės įrašymas į šį sąvadą yra svarbus žingsnis, siekiant išsaugoti ir pripažinti kultūrinio paveldo vertę bei skatinti jos išsaugojimą ateityje.

Šiupinio šventė – tai Užgavėnių proga lietuvininkų rengiamas pobūvis, kurio metu ragaujama šiupinio košė, vyksta meninė programa (dainos, šokiai). 1927 m. Klaipėdos lietuvių moterų draugija Bumbulienės svetainėje surengė pirmąją Šiupinio šventę. Nuo to laiko ji rengta kasmet. Gautas pelnas buvo skiriamas šalpai, kultūrą bei meną palaikantiems fondams.

Kelis metus ši šventė rengta Viktorijos viešbutyje, vėliau Klaipėdos miesto salėje – Šaulių namuose.

Lietuvininkai Šiupinio šventei ruošdavosi iš anksto, nes tai buvo jų reprezentacinis renginys, taip pat krašto kultūrinio gyvenimo sudėtinė dalis.

1786 metais Mažosios Lietuvos etnografiniame regione, tuo metu buvusiame Rytų Prūsijos sudėtyje, karalius Friedrichas Vilhelmas uždraudė Užgavėnių karnavalus gatvėse. Už draudimo pažeidimą grėsė didžiulės baudos, todėl Užgavėnės persikėlė į uždaras patalpas. Po Antrojo pasaulinio karo, išeivijos lietuvininkų bendruomenėse pradėtos švęsti Šiupinio šventės tradicijos įgavo etninės tapatybės stiprinimo funkciją, o šiomis dienomis organizuojama Šiupinio šventė tampa svarbiu Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kultūros ženklu.

INFORMACIJA

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių paskelbimo ir įrašymo į jų sąvadą Klaipėdos miestui atstovavo kunigas Jonas Lioranšas, dr. Dalia Kiseliūnaitė , dr. Kristina Blockytė-Naujokė ir Klaipėdos etnokultūros direktorė Nijolė Sliužinskaitė. 

Žymos: | |

Komentarai (1):

Įrašo “Nematerialaus kultūros paveldo sąraše – ir Šiupinio šventė” komentarų : 1

  1. Ona parašė:

    Šaunuoliai, kad atgaivinate ir puoselėjate mažlietuviškas tradicijas. Pagarba organizatoriams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

„Vėtrungių kelias“ kviečia ragauti kafijos

Birželio 21-28 dienomis etnografiniame Mažosios Lietuvos regione pasklis kafijos aromatas. Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ ir kultūrinio paveldo arbatos ir ...
2024-06-11
Skaityti daugiau

Regionas

Vėtrungių kelias skleis žinią apie Mažąją Lietuvą

Festivalis „Keliaujanti vėtrungė: tikėjimas, legendos ir knygų milžinai“ siekia šiuolaikinio meno išraiškos priemonėmis skleisti žinią apie penktąjį etnografinį Lietuvos regioną ...
2024-06-10
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Liuteroniškose kultūros dienose - ir dėmesys Danieliui Kleinui, ir J. S. Bacho kūriniai

Klaipėdos krašte jau antrus metus iš eilės organizuojamos liuteroniškos kultūros dienos, šiemet prasidėjusios gegužę, pasak organizatorių, tęsis iki pat rudens. ...
2024-05-16
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This