Klaipėda pagaliau pradeda rūšiuoti maisto atliekas (11)

Aplinkosauga, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2024-04-02

Vėluodama keturis mėnesius Klaipėda pradeda maisto atliekų rūšiavimą – antradienį surengta oficiali tam skirta šalia Dumpių sąvartyno pastatytos linijos atidarymo ceremonija. Joje dalyvavęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas nesureikšmino tokio vėlavimo, nes, pavyzdžiui, Kaunas iš viso iki šiol net nėra pradėjęs žengti šiuo keliu. Kartu jis pripažino, kad iki šiol vis dar nėra jokių teisės aktų, kurie leistų bausti tokių įstatymo reikalavimų nepaisančių savivaldybių. Visgi atitinkamas projektas, anot ministro, jau ruošiamas.

Rūšiavimo įrenginius simboliškai paleido Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus, aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir KRATC vadovė Roma Budrienė. Martyno Vainoriaus nuotr.

Pagal ES reikalavimus nuo 2024 m. visos Lietuvos savivaldybės privalo atskirai rinkti maisto atliekas. Klaipėdoje tam sukurta nauja rūšiavimo infrastruktūra. Uostamiesčio gyventojai ir svečiai jau kviečiami rūšiuoti maisto likučius – tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės – ir mesti juos į daugiabučių kiemuose stovinčius konteinerius rudu dangčiu arba specialius konteinerius, kurie buvo išdalinti individualių namų savininkams. Pirmąsias maisto atliekas į rūšiavimo liniją tikimasi atvežti jau kitą savaitę.

Individualių valdų savininkams Klaipėdoje iki šiol išdalinta beveik 2000 specialių rudų 60 litrų talpos konteinerių. Jei tokio konteinerio namo savininkas dar negavo, kviečiama kuo skubiau kreiptis į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą (KRATC).

Maisto atliekas virtuvėje reikia dėti į atskirą indą ar kibirėlį, prieš tai į jį įsiklojus bet kokios spalvos plastikinį maišelį. Pastarąjį pripildžius reikia sandariai užrišti ir išmesti į kieme esantį tam skirtą konteinerį.

Iš Klaipėdos gyventojų maisto atliekos bus surenkamos atskira mašina ir atgabenamos į Dumpiuose pastatytus apdorojimo įrenginius. Čia naudojimui nebetinkami produktai bus paverčiami biomase, kurią uždaro tipo cisternomis išsigabens atliekų perdirbėjai.

„Dumpiuose esančiame apdorojimo ceche maisto atliekas išpakuosime iš plastikinių maišų, rūšiavimo linijoje išrinksime perdirbimui netinkamas medžiagas, o pagaminto produkto – pulpos nepūdysime. Perdirbimu užsiims kitos įmonės, turinčios atitinkamus įrenginius. Sprendimą atsisakyti pūdymo Dumpiuose pasirinkome iš anksto, kad išvengtume net mažiausios galimybės susidaryti nemaloniems kvapams“, – pasakojo KRATC vadovė R. Budrienė.

Pasak R. Budrienės, projektas užsitęsė, nes labai sunkiai vyko viešieji pirkimai – buvo sunkoka surasti ir projektuotojus, ir rangovus. Koją kišo ir pandemija, ir rekordinė infliacija. Ji tikino, kad pradėtas maisto rūšiavimas rinkliavos dydžiui įtakos neturės.

Anot KRATC vadovės, galutinis pulpos gavėjas kol kas nėra pasirinktas, deramasi su bendrove „Klaipėdos vanduo“, taip pat yra interesantas iš Latvijos.

Kol kas be Klaipėdos miesto ir Neringos su KRATC sutartį dėl tokių atliekų atvežimo yra pasirašęs Kretingos rajonas. Šilutės, Skuodo ir Klaipėdos rajonai dar tik planuoja tai padaryti.

Perdirbant maisto atliekas iš jų išgaunamas biometanas bei pagaminamas kompostas. Biometanas naudojamas kaip ekologiškas gamtinių dujų analogas elektros ar šilumos gamybai, taip pat jis tinka kaip kuras dujomis varomoms transporto priemonėms. Be to, atskirai surenkant maisto atliekas švaresnės ir tinkamesnės perdirbimui lieka antrinės žaliavos, išmestos į komunalinių atliekų konteinerius.

Klaipėdiečiai jau gali mesti maisto atliekas į tam skirtus konteinerius rudu dangčiu. Palmiros Martinkienės nuotr.

Dumpiuose pastatytais įrenginiais per metus bus galima sutvarkyti per 6 670 tonų maisto atliekų.

Naujasis cechas su visa įranga, kaip ir maisto surinkimo konteineriai uostamiesčiui, įsigyti pasinaudojant ES fondų lėšomis. Maisto projekto investicijų vertė apie 3 071 591 Eur, iš jų 72 proc. skyrė ES Sanglaudos fondas, likusi dalis – KRATC lėšos.

Pasak S. Gentvilo, pernai Klaipėdos regione turėjo būti išrūšiuota 60 proc. atliekų, tačiau buvo pasiektas tik perpus mažesnis rodiklis. Tad jis tikisi, kad šie naujieji įrenginiai prisidės prie geresnio tokių aplinkosauginių reikalavimų vykdymo, nes šiuo metu apie trečdalį atliekų sudaro būtent maisto likučiai.

„Maisto atliekų rūšiavimas padeda padidinti ir kitų atliekų rūšiavimo apimtis, nes jos tada jau nesutepamos“, – akcentavo ministras.

Žymos: | | | |

Komentarai (11):

Atsakymų į “Klaipėda pagaliau pradeda rūšiuoti maisto atliekas”: 11

 1. Gal vieną kartą bus normalūs grafikai? parašė:

  Geriau pažiūrėkite į pateiktu grafikus. Net jų padaryti normaliai nesugeba. Kas daro plačiai masei exel formate ir tai ten nurodyta tik savaites diena.
  Tas pats su plovimo grafikais.
  Kiek tai gali tęstis?

 2. Bordelis parašė:

  kitaip nepavadinsi šiukšlių išvežimo Klaipėdoje…. KRATC planuoja, vykdo ECOSERVICE. Kažkokia durnystė – išveži konteinerius Žilvičių gatvėje pagal kratco planus, niekas nepaima, ir staiga kokią dieną pravažiuoja gatvėje ecoserviso mašina, o gatvėje nei vieno konteinerio. Ką ta kratco direktorė veikia velnias težino.

 3. Nusivylimas KRATC darbu parašė:

  Jokio planavimo šioje tarnyboje, jokių išsiųstų vartotojams pranešimų….Išsidauginę aptingę monopolistai.

 4. Siomcik parašė:

  Zalupagalviui prezervaryva pamirst uzdet , pritaškys i braskes

 5. Ivan parašė:

  Kaliejmas verkia…
  Pasodinti reikia medi ir Gentvila…

 6. talk parašė:

  Susigalvoja naujų veiklų ir jas perkelia ant gyventojų pečių. Geras neišsenkantis verslas. O kalba, kad kovoja dėl švaresnes gamtos. Melas, didelis melas, nes kyšo verslo ausys. Mokėsime mes gyventojai visą gyvenimą.

 7. Aldutė parašė:

  Kyla klausimas, kodėl daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojai negavo jokios taros maisto atliekų rūšiavimui?
  Kai kurių miestų gyventojai gavo kibirėlius, kai kurių ir kibirėlius ir maišelius.
  Taip išeina, kad KRATC „pataupė”?

  • Pastebėjimas parašė:

   Tie kibirėliai tik pinigų švaistymas. Kiek teko keliauti niekur tokie nenaudojami . Naudojami maži paprasti balti su dangčiu kibiriukai ir bip maišeliai, kurių plėšyti nereikia jie suyra, nes yra kompostuojamos medžiagos.O tie vadinami „hermetiški kibirai neaiškūs, nes stovint kieme į juos prilijo lietus.

 8. GGG parašė:

  Čia nuotraukoje dideji rušiuotojai…

 9. Scorpion parašė:

  Vėl tas plikas!

 10. Eko parašė:

  Ekologija…, o kiek bus sunaudota plastmasinių maišelių?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Turgaus aikštės rekonstrukcijos projektas – vis dar gimdytojų įsčiose 

Dar 2017-aisiais Klaipėdos savivaldybės inicijuotas Turgaus aikštės atnaujinimo projektas iki šiol neišlipo iš popierinės stadijos.   Jau daugiau nei ketverius ...
2024-05-21
Skaityti daugiau

Regionas

Maisto atliekas jau raginami rūšiuoti ir neringiškiai bei kurorto svečiai

Pirmąją gegužės savaitę Neringos gyventojai ir kurorto svečiai pastebėjo atliekų surinkimo vietose stovinčius stumdomus konteinerius rudu dangčiu. Šie konteineriai skirti ...
2024-05-06
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Iš uosto akvatorijos iškastą gruntą bus galima panaudoti uosto infrastruktūrai plėsti

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pakeitė Grunto kasimo jūrų ir jūrų uostų akvatorijose ir iškasto grunto šalinimo taisykles, kuriomis papildė galimus ...
2024-05-02
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This