Klaipėdos kapinės sparčiai plečiasi tik popierių šūsnyje (2)

Miestas, Svarbu
Avatar photoArtūras Šulcas
2024-04-06

Pasirašyta nauja sutartis dėl Klaipėdos miesto kapinių plėtros galimybių studijos papildymo naujomis galimomis teritorijomis. Už 10 tūkst. eurų bus koreguojama 2022 metais parengta jau trečia miesto kapinių plėtros galimybių studija, kurią tuomet parengė MB „Bau projektas“.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Ta pati mažoji bendrija darbuosis ir prie galimybių studijos papildymo: už minėtą sutartą sumą ji šių metų kovo 19 d. įsipareigojo per 4 mėnesius išnagrinėti Klaipėdos ir Kretingos rajonų savivaldybės teritorijas, ieškant tinkamos vietos klaipėdiškiams laidoti. Galimybių studijos papildyme nagrinėjamas laikotarpis – iki 2050 metų. 

Galimybių studija bus papildoma pagal gautus pasiūlymus gretimose Klaipėdai savivaldybių teritorijose, „įvertinant gautų pasiūlymų tinkamumą kapinių plėtrai socialiniu, ekonominiu ir aplinkosauginiu aspektais, įvertinant jų priimtinumą vietovės (-ių) bendruomenei (-ėms) ir gretimos (-ų) savivaldybės (-ių) tarybai (-oms) (priklausomai nuo to, kur bus siūlomas (-i) kapinių plėtros variantas (-ai) pagal gautus pasiūlymus)”. Studijos rengėjai parengs Klaipėdos miesto naujų kapinių įrengimo įgyvendinimo planą, „išskiriant priemonių grupes ir atskirus veiksmus, jų įgyvendinimo būdus ir eiliškumą, galimus finansavimo šaltinius”. 

Praėjusių metų rudenį Klaipėdos vicemeras Algirdas Kamarauskas teigė esą miesto savivaldybė sulaukė dar vieno pasiūlymo iš Klaipėdos rajono savivaldybės dėl galimos kapinių vietos. Kokia konkrečiai vieta pasiūlyta, vicemeras nedetalizavo. Jis teigė, kad „artimiausiu metu bus atlikta vietos galimybių studija, kuri pagal tuos pačius kriterijus, kuriais remiantis buvo atlikta ir prieš tai buvusi studija, įvertins naujų kapinių įrengimo vietos galimybes”.

„Tik gavus specialistų išvadas, pripažinus, kad vieta tinkama kapinėms įrengti, bus kreipiamasi į Klaipėdos rajono tarybą pritarimui. Gavus neigiamą atsakymą, toliau bus ieškoma kitų alternatyvų kapinėms įrengti”, – buvo cituojamas A. Kamarauskas savivaldybės Komunikacijos skyriaus atsiųstame atsakyme.

Tuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės trumpame atsakyme portalui apie klaipėdiečiams pasiūlytą naują vietą kapinėms įrengti neužsimenama. Atvirkščiai – jame buvo galima įžvelgti netiesioginį kaltinimą miesto politikams, patiems nerodant iniciatyvos.

„Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pernai per vieną iš posėdžių išklausė informaciją ir susipažino su rengėjų paruošta ir Klaipėdos miesto savivaldybės užsakyta galimybių studija, kurioje buvo numatytos trys vietos naujoms kapinėms – Glaudėnai, Vitiniai ir Vytaučiai. Konkretus prašymas rajono tarybai apsispręsti dėl planavimo organizavimo vienoje ar kitoje vietoje iki šiol nebuvo pateiktas”, – tokį Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos atsakymą buvo atsiuntusi rajono Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Gintarė Plungienė.

Apie tai, jog neilgai trukus gali nebebūti, kur laidoti mirusių klaipėdiečių, kalbėti pradėta dar prieš 20 metų, o konkrečių veiksmų imtasi pastarąjį dešimtmetį.

Kadangi vietos mieste naujoms kapinėms nėra, jos ieškoti imtasi kaimyniniuose – Kretingos ir Klaipėdos – rajonuose. Dėl to buvo kreiptasi į minėtų rajonų politikus, vyko diskusijos, atliktos trys galimybių studijos. Galiausiai apsistota ties Klaipėdos rajonu – pradžioje minėtas netoli Kretingalės esantis Sarčių kaimas kaip potenciali vieta naujoms kapinėms. Tačiau vietos bendruomenei sukilus prieš tokius klaipėdiečių planus, šios vietos atsisakyta.

Trečioji galimybių studija išskyrė tris naujų kapinių įrengimo galimas vietas – Glaudėnus, Vitinius ir Vytaučius. Tiek studijos rengėjai, tiek tuometiniai miesto politikai buvo linkę rinktis Glaudėnus, nutolusius vos 1 km atstumu į rytus nuo Klaipėdos miesto šiaurinės ribos.

INFORMACIJA

Nors pagal šalyje galiojančius teisės aktus vienerioms kapinėms skiriamas plotas negali viršyti 40 hektarų, šiuo metu didžiausios uostamiesčio Lėbartų kapinės vis toliau plečiamos ir jau užima 60 hektarų. Jose, praėjusių metų duomenimis, buvo 34 725 kapavietės, kuriose buvo palaidota daugiau nei 75 tūkst. mirusiųjų. Tuo metu Joniškės kapinėse naujų vietų laidojimui jau seniai nebėra, čia galima laidoti tik į šeimos kapą, jei jame dar yra vietos. Joniškės kapinėse yra 10 100 kapų, juose, praėjusių metų duomenimis, buvo palaidota apie 29 tūkst. velionių.

Pastaruoju metu populiarėjant kremavimo paslaugoms ir šalia Klaipėdos pradėjus veikti net dviem krematoriumams, laisvų vietų palaikams kolumbariumuose laikyti irgi šiuo metu nebėra.

Žymos: | | | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Klaipėdos kapinės sparčiai plečiasi tik popierių šūsnyje”: 2

  1. Kaimiečiai - prieš viską parašė:

    prieš vėjo jėgaines, prieš vandenilio gamyklą, prieš kapines , juokingiausia , net prieš kiaulių fermas. Tik visada už pašalpas

  2. Aidas Grazys parašė:

    Pipiec….teks gyventi amžinai, mirt nebegalima, nes nėra kur palaidoti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Klaipėdos žemė ir toliau bus ariama

„Leidžiu M. J. (gim. (duomenys neskelbtini) (toliau – valstybinės žemės ploto naudotojas) iki 2024-12-31 laikinai naudotis valstybinės žemės fondo žemės ...
2024-05-27
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Klaipėdos ambicijos prie marių: nuo kalbų iki pirmųjų popierių - beveik dveji metai

„Turi būti tikslinami Karaliaus Vilhelmo kanalo sujungimo su Kuršių mariomis konkretūs sprendiniai”, – rašoma „pietinio pocentrio Stariškių rajone” galimybių studijos ...
2024-05-27
Skaityti daugiau

Miestas

Smiltynės gatvės projektavimas sustabdytas atbuline eiga

„Stabdyti sutarties vykdymą nuo 2023 m. lapkričio 29 d. iki 2024 m. liepos 1 d.”, – tokį susitarimą šių metų ...
2024-05-26
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This