Ir apeliacinė instancija patvirtino, kad R. Žemaitaitis skleidė tikrovės neatitinkančią informaciją

Miestas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-04-18

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl paskleistų duomenų pripažinimo neatitinkančiais tikrovės ir žeminančiais asmens garbę ir orumą, dalykinę reputaciją, tokių duomenų paneigimo ir neturtinės žalos atlyginimo, ketvirtadienį atmetė Seimo nario, į Klaipėdos merus kandidatavusio Remigijaus Žemaitaičio skundą dėl jam nepalankaus apylinkės teismo sprendimo.

Apygardos teismas Andriui Baliui Tapinui ir viešajai įstaigai „Laisvės TV“ iš Remigijaus Žemaitaičio priteisė po 4 558,75 Eur pirmosios instancijos teisme patirtų bylinėjimosi išlaidų.

Klaipėdos apylinkės teismo sprendimu ieškovų A. B. Tapino ir VšĮ „Laisvės TV“ ieškinys buvo patenkintas iš dalies – pripažinta, kad R. Žemaitaitis savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje apie ieškovus viešai paskleidė tikrovės neatitinkančią informaciją, kuri žemina A. B. Tapino garbę ir orumą ir VšĮ „Laisvės TV“ dalykinę reputaciją. Jis įpareigojo politiką socialiniame tinkle „Facebook“ savo paskyroje per dvi savaites nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos paskelbti tikrovės neatitinkančią informaciją paneigiantį pranešimą, kuris turi likti minėtoje paskyroje neribotą laiką, ir panaikinti (ištrinti) atitinkamus įrašus. Taip pat A. B. Tapinui buvo priteistas 2 000 Eur, o VšĮ „Laisvės TV“ – 1 000 Eur neturtinės žalos atlyginimas.

Dėl apylinkės teismo sprendimo apeliacinius skundus padavė abi ginčo šalys – ieškovai prašė pakeisti apylinkės teismo sprendimą ir priteisti po 10 000 Eur neturtinės žalos atlyginimo; perskirstyti pirmosios instancijos teisme patirtas bylinėjimosi išlaidas; R. Žemaitisi prašė panaikinti apylinkės teismo sprendimą ir ieškinį jam atmesti.

Apygardos teismas atmetė abiejų šalių apeliacinius skundus.

„Teisėjų kolegijos vertinimu, vien ta aplinkybė, kad R. Žemaitaitis ginčo teiginius paskelbė socialinio tinklo „Facebook“ savo asmeninėje paskyroje, nesudaro pagrindo ginčo teiginius savaime kvalifikuoti kaip nuomonę. Nėra pagrindo išvadai, kad R. Žemaitaitis tik išreiškė subjektyvią nuomonę, R. Žemaitaičio teiginiuose pateikti duomenys laikytini paskleista žinia. Teisėjų kolegija pažymėjo, kad „nors atsakovas dalyvavo visuomenei išties svarbioje viešoje diskusijoje apie ieškovų vykdomą veiklą, renkant paramą Ukrainai, ir tokia jo teisė negali būti paneigiama, diskusija nevyko gyvai ir atsakovas turėjo galimybę apmąstyti galimas išraiškos formas. Priešingai, atsakovas pasirinko gana drastišką išraiškos formą ir kelis kartus skleidė informaciją, turinčią aiškiai itin neigiamą reikšmę visuomenėje (tiek teisės, tiek moralės prasme)“. Akcentuojama, jog atsakovas, būdamas Seimo narys, Lietuvoje registruotos politinės partijos lyderis, informaciją išplatino ne uždaroje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje, o viešoje socialinėje erdvėje – savo asmeninėje paskyroje. R. Žemaitaičio teiginiais buvo peržengtos demokratinėje visuomenėje leistinos kritikos ribos – atsakovo vartota kalba buvo aiškiai perteklinė, turinti pažeminimo požymių (akivaizdžiai neigiamą konotaciją turintys teiginiai reikšti pabrėžtinai pakartotinai, pasirinkus išryškinamąjį didžiųjų raidžių šriftą, ir pan.), ir tokiems rimtiems pareiškimams, kaip jau minėta, trūko pakankamo faktinio pagrindo. Atsakovo ginčo įrašuose esantys teiginiai iš esmės suformuluoti kategoriškai, o ne kaip abejonė, klausimas, pavartotos sąvokos „iššvaistė“, „pralošė“, „pavogė“, „afera“, „palaiko Hitlerį“, „siaubingi veiksmai su žydais“ turi neteisėto veiksmo reikšmę. Tokie teiginiai nelaikytini nuomonės išreiškimu, nes šių teiginių egzistavimą galima patikrinti. Be to, atsakovo pateikiami faktai bet kuriam protingam vidutinio išprusimo žmogui leidžia daryti išvadas, kad buvo iššvaistyti paramai surinkti pinigai, ieškovui A. B. Tapinui juos pralošus žaidžiant pokerį“, – rašoma teismo pranešime.

Apeliacinės instancijos teismas, pasisakydamas dėl ieškovų apeliacinio skundo argumentų dėl neturtinės žalos dydžio, konstatavo, kad neturtinės žalos atlyginimo dydį apylinkės teismas nustatė teisingai, atsižvelgta į tai, kad ieškovai visuomenei gerai žinomi vieši asmenys, vykdantys visuomeninę veiklą.

Akcentuota, kad A. B. Tapinas, kuriam priteistas 2 000 Eur neturtinės žalos atlyginimas, yra viešas asmuo ir jam neturtinės žalos didelis atlyginimas neturėtų būti svarbiausia savo gero vardo atkūrimo priemonė. Kolegijos, kurią sudarė teisėjai Larisa Šimanskienė, Giedrė Seselskytė ir Almantas Padvelskis, vertinimu, pakankama satisfakcija yra paskleistų žinių paneigimas, dėl to ieškovams priteistas neturtinės žalos atlyginimo dydis yra optimalus jų patirtai neturtinei žalai kompensuoti.

Taip pat nuspręsta, kad ieškovams iš R. Žemaitaičio priteistinos visos pirmosios instancijos teisme turėtos bylinėjimosi išlaidos.

Apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos paskelbimo dienos, tačiau per 3 mėnesius gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Tačiau pastarasis priima nagrinėti ne visus skundus.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Teismo sprendimo nevykdanti Irena Šakalienė sumokėtų baudų neatgaus

Ir apeliacinės instancijos teismas atsisakė atnaujinti vieną iš procesų dėl buvusios uostamiesčio savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės ...
2024-06-18
Skaityti daugiau

Nuomonės

Pirmojo prezidento rinkimų turo elektoratas specialisto akimis

Jūsų dėmesiui – gerokai išsamesnė buvusio kandidato į prezidentus Eduardo Vaitkaus (ir truputį kitų, pavyzdžiui, Remigijaus Žemaitaičio) elektorato analizė iš ...
2024-05-17
Skaityti daugiau

Svarbu, Verslas

Susikibo dėl milijonų už miesto tvarkymą 

Dar vienas Klaipėdos savivaldybės paskelbtas viešasis konkursas atsidūrė teisme – šįkart buvo apskųstos procedūros dėl sanitarinio tvarkymo paslaugos vasaros ir ...
2024-05-15
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This