Pensijos auga, tačiau vis dar lėtai

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-04-23

Lietuvoje augant vidutiniam darbo užmokesčiui, pamažu auga ir vidutinė senatvės pensija, tačiau atotrūkis tarp jų vis dar labai didelis.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Praėjusiais metais vidutinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius, įskaitant individualias įmones, sudarė apie 1240 eurų, o vidutinė pensija – 539 eurus, rodo Valstybės duomenų agentūros duomenys. Tai reiškia, kad pensija sudaro maždaug 43 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

„Tačiau dar ne taip seniai padėtis buvo kitokia – pavyzdžiui, 2011-aisiais pensija sudarė 51 procentą algos dydžio. Tuomet nuo 2011 iki 2020 metų stebėjome tendencingą vidutinio darbo užmokesčio ir pensijų dydžių santykio mažėjimą su nedideliu laikinu šuoliu 2018-aisiais – 2020-aisiais, kai pensijos santykis su alga pasiekė žemiausią lygį ir sudarė vos kiek daugiau nei 41 procentą vidutinio atlyginimo“, – pranešime cituojama Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Nuo 2021-ųjų padėtis pradėjo lėtai, bet stabiliai gerėti ir santykis tarp pensijų bei darbo užmokesčio padidėjo iki 43 proc., sako ekspertė. Todėl, nors vidutinio darbo užmokesčio ir vidutinės pensijos augimo tempai dar nėra lygūs, padėtis yra sąlyginai gerėjanti.

Iš dalies, pensijų augimo priežastis – 2018 m. Lietuvoje įvestas pensijų indeksavimas, kuris susiejo valstybinių pensijų didinimą su vidutinio darbo užmokesčio šalyje augimu, o 2020 m. pradėtas taikyti papildomas indeksavimo koeficientas, kurio tikslas – užtikrinti, kad pensijos augtų greičiau nei darbo užmokestis.

„Lietuvos valstybė turtingėja – per pastaruosius 10 metų vidutinis darbo užmokestis paaugo net 136,5 procento. Tačiau tuo pačiu mūsų visuomenė sensta. Ateityje pensininkų gausės, o darbingo amžiaus žmonių mažės, tad valstybei bus vis sunkiau iš dirbančių žmonių sumokamų mokesčių išlaikyti augantį pensininkų skaičių. Tai reiškia, kad gali būti, jog vien valstybinė „Sodros“ pensija norimo pragyvenimo senatvėje gali ir neužtikrinti“, – sako L. Načajienė.

Pasak ekspertės, norint išėjus į pensiją gyventi patogiai, rekomenduojama gauti bent 70–80 proc. dabartinių mėnesio pajamų siekiančią pensiją. Tokio dydžio pensiją, pavyzdžiui, danai ir daugelio kitų šalių gyventojai užsitikrina kaupdami patys ar kartu su darbdaviais. Galimybės tai padaryti yra sudarytos ir Lietuvoje veikiančiose antroje bei trečioje pensijų kaupimo pakopose.

„Tie asmenys, kurie kaupia antroje pakopoje, išėję į pensiją gali tikėtis gauti maždaug 50 procentų buvusių pajamų siekiančią pensiją, o jeigu jie kaupia ir trečioje, tuomet jiems gali būti prognozuojama 70–80 procentų buvusios algos dydžio siekianti pensija. Tai yra tiek, kiek rekomenduoja asmeninių finansų specialistai“, – sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Nuo apsimetėlių Klaipėdoje nukentėjo trys senjorės

Klaipėdos policija pranešė, kad trečiadienį, apie 16 val., sulaukė 84 metų moters, kuri nurodė, kad beveik prieš pusvalandį, Smiltelės gatvėje ...
2024-06-14
Skaityti daugiau

Regionas

Klaipėdos rajone - mokymai apie pagalbą senjorams

Klaipėdos rajone vykdomas „Senjoro“ organizacijos projektas, skirtas skatinti bendruomenių narius rūpintis pensinio amžiaus senjorais ir asmenimis, turinčiais negalią, kurie gyvena ...
2024-06-07
Skaityti daugiau

ELTA

2026 m. vidutinė senatvės pensija turėtų siekti 755 eurus

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo ...
2024-05-20
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This