Šimtas respublikonų „prieš“ (2)

Nuomonės
Rytas Staselis
2024-04-24

Ar nepavėlavo amerikiečiai? Frontas Ukrainoje braška kaip niekada anksčiau; pranešama apie Rusijos pajėgų lėtą judėjimą pirmyn Donecko srityje, ukrainiečiam tragiškai trūksta gyvosios jėgos ir amunicijos, kurią nuo 2022-ųjų tiekė Vakarų šalys (daugiausiai JAV).

Matt Hecht (ecfr.eu) nuotr.

Matt HechtIlgainiui gali atsitikti taip, kad pagrindiniu karinės pagalbos tiekėju taps Europos šalys. Tačiau praeis laiko kol Europos šalių elitas suvoks – būtina reanimuoti ginklų pramonę ir ruoštis karui, užuot mėgautis stabilia geopolitika ir karybai skirtas lėšas nukreipti socialinei paramai. Kaip buvo ligišiol.

JAV Kongreso Atstovų rūmų balsavimas dėl pagalbos Ukrainai, Izraeliui bei Taivanui – geras ženklas. Pusę metų JAV demokratai ir respublikonai žaidė politinių procedūrų žaidimus. Tikrai nebūtų teisinga sakyti, kad išsidirbinėjo išskirtinai JAV Kongreso Atstovų rūmų pirmininkas Mike’as Johnsonas – galimo kandidatoį į šalies prezidentus Donaldo Trumpo šalininkas. Teisinės JAV Kongreso veiklos normos suteikia rūmų pirmininkui teikti svarstyti tuo įstatymų projektus, kurių svarstymo ir priėmimo jis asmeniškai nori. Pusę metų M. Johnsonas nenorėjo, kad būtų svarstomas pagalbos Ukrainai paketas. Kodėl jis taip elgėsi ir kodėl staiga pakeitė savo nuostatą dabar randasi daugybė versijų. Nuo tokios, kad M. Johnsono sprendimus sankcionavo pats D. Trumpas (Atstovų rūmų pirmininkas prieš savaitę lankėsi buvusio prezidento rančoje Floridoje) iki tokios, kad prieš apsispręsdamas M. Johnsonas daug meldėsi. Trečia – apie tai, kad politiko sūnus apsisprendė studijuoti kažkurioje JAV karo akademijoje. Demokratai dar tvirtina esą su dideliais pagreičiais Kongrese rinko kreipimosi į rūmų pirmininką peticiją (toks dokumentas pasirašytas daugumos Atstovų rūmų narių leidžia panaikinti balsavimui neteikiančio rūmų pirmininko užsispyrimą).

JAV prezidento Joe Bideno administracija taip pat žaidė politinius žaidimus žiūrėdama į lapkritį vyksiančių prezidento rinkimų perspektyvą. Demokratai taip pat žongliravo procedūromis. Pirmiausia siekė sujungti į vieną įstatymą karinę paramą trims šalims bei JAV pietinės sienos (Meksikos su Teksaso valstija) saugumo problemą.

Kol dvi pagrindinės JAV frakcijos „matavosi”, Rusijos kariuomenė mėsos šturmais pamažu stūmėjosi į priekį, žuvo Ukrainos kariškiai ir civiliai.

Galų gale Atstovų rūmai patvirtino M .Johnsono pasiūlytą įstatymų paketą. Daugiau nei 60 mlrd. JAV dolerių gali įkvėpti, kad diskusijos pagaliau baigtos, ekvilibristika teisinėmis normomis – taip pat. Dar daugiau – šie įstatymai numato, kad Ukraina netrukus turėtų gauti ir modernesnes ATACAMS balistines raketas, kurios gali taikytis į už 300 km esančius naikintinus objektus. Gal net artimiausią savaitę, kaip tikisi JAV demokratų partijos lyderiai. Antradienį už įstatymo paketą balsavo JAV Senatas.

Vis dėlto yra aplinkybių, kurios kelia tam tikrą nerimą. Dėl JAV nuostatų tvarumo. Ar JAV politinė klasė tebesilaiko pagalbos Ukrainai koncepcijos? Nepaisant to, kad Atstovų rūmuose patvirtintos nuostatos gimė JAV respublikonų įsčiose, už pagalbą Ukrainai nebalsavo daugiu nei 100 JAV kongresmenų. Tai reiškia, kad ateityje, jei karo Ukrainoje dinamika nesikeis, tokių skeptikų gali rastis dar daugiau.

Ir jei po kiek laiko ukrainiečiams vėl prireiks JAV paramos, vėl reikalas gali stoti vieton. Ir prasidėti JAV teisinių normų abrakadabros.

Lieka tikėtis, kad Ukraina darsyk gebės mobilizuotis, o jos kariuomenė palaipsniui bus prisotinta vakarietiška ginkluote. Kad atremtų Rusijos kariuomenės atakas šiemet ir parengtų jai kai ką netikėto šiais arba kitais metais.

Žymos: | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Šimtas respublikonų „prieš“”: 2

  1. Vardas parašė:

    Eilinis „Bidenas sugriove kolukius” derpas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Verslas

Išsiuntė įrangą Ukrainai

Rusija nuo pat invazijos į Ukrainą pradžios kryptingai atakuoja ir naikina šios valstybės energetikos infrastruktūrą. AB „Klaipėdos energija“, suprasdama nuo ...
2024-05-25
Skaityti daugiau

Politika

Baltijos šalys stiprina bendradarbiavimą gynybos srityje

Trečiadienį Palangoje susitikę Baltijos šalių gynybos ministrai sutarė, kad Rusijos agresijos akivaizdoje Ukrainoje būtina toliau tęsti trišalį bendradarbiavimą ir taip ...
2024-05-22
Skaityti daugiau

Sveikata

Mayo klinikos dienos Klaipėdoje

Klaipėdos universiteto ligoninė gegužės 24 d., penktadienį, kartu Lietuvos koloproktologų draugija organizuoja tarptautinę mokslinę konferenciją „Mayo klinikos dienos Lietuvoje“. Pilvo ...
2024-05-20
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This