Agnija Šeiko kūrė Budapešte

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-02

Sudėtingoje politinėje ir kultūrinėje situacijoje gyvenantys Vengrijos menininkai dažniausiai kuria ir visuomenei pristato aštrius ir šių dienų aktualijas atspindinčius spektaklius. Vienas tokių kūrinių – vengrų režisieriaus Vidovszky György ir „Kolibri“ teatro Budapešte naujas darbas „Urban legends”, į kurio kūrybinę komandą buvo pakviesta prisijungti ir „Šeiko šokio teatro“ meno vadovė, choreografė Agnija Šeiko.

Spektaklis savo forma ir pagrindine idėja labai panašus į klaipėdietiškas ekskursijas – spektaklius, kaip „Klajojančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel” bei „Užpustyti”, kuris dažniausiai rodomas Neringoje. „Urban legends” kalba ne tiek apie miesto architektūrą, bet ir apie dramatišką vietos istoriją bei tragiškus Budapešto įvykius.

Pasak A. Šeiko, pažintis su šiuo Budapešte įsikūrusiu teatru įvyko Kinijoje, dar prieš aštuonerius metus kai tiek ji, tiek vengrai reprezentavo savo šalių šokio sceną. Galutinio kvietimo dirbti kartu ji sulaukė praėjusiais metais tarptautiniame gatvės menų festivalyje SPOT, Vilniuje.

„Visa kūrinio dramaturgija paremta Budapešto jubiliejaus proga sukurtomis novelėmis, kuriose įvairūs šio miesto rajonų pasakojimai. „Urban legends“ pasirodymas plėtoja ne tik tėčio ir sūnaus istoriją, jų ego bei savasties paieškas, tačiau atliepia ir Vengrijos politinį kontekstą. Šiame gatvės spektaklyje kalbama ir apie pokyčius, kuriuos lygiai taip pat išgyveno ir Lietuva, išėjusi iš sovietinės santvarkos. Spektaklio pabaiga vyksta Budapešto stoties rajone, kur šiuo metu stovi didžiuliai prekybos centrų, parduotuvių tinklai, kurie tarsi simboliškai pažymi – kur Vengrija „atėjo“ ir tuo pačiu užduoda klausimus, ar mes dėl to siekėm laisvės, nepriklausomybės, tam kad „ateitume“ čia, kur viskas korumpuota, kur viskas remiasi tik pirkimo-pardavimo santykiu? Šiuo metu Vengrijoje vyksta sudėtingi politiniai procesai, žmonės gyvena valstybėje, turinčioje autoritarinio režimo požymių, teatrai čia yra uždaromi, jei tik neatitinka vyriausybės politikos ar nėra jai pakankamai lojalūs. „Kolibri“ teatras būdamas svarbia kultūros organizacija ir populiariu vaikų ir jaunimo teatru, Budapešte naudojasi galimybe ir savo privilegija kelti klausimus ir kalbėti apie bendrą politinę situaciją“, – pasakoja A. Šeiko.

Pasak menininkės, darbas Vengrijoje jai priminęė anksčiau kurtą spektaklį-ekskursiją „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel“, kuriame taip pat kalbama apie dalykus, kurių nebėra.

„Spektaklyje Budapešte yra viena scena, kurioje šokėjai atlieka tarsi įvykusios tragedijos veiksmą. Budapešte, kai tik atsidarė visos sienos, visi buvo laisvi, veikė pirmasis naktinis klubas, kuriame vieno vakarėlio metu, dėl nepaisytų saugumo taisyklių, linksminosi per daug žmonių, o pasklidus gandui, jog įvyko konfliktas ir kažkas kažką nužudė kilo masinė panika, kurios metu žuvo trys jaunos merginos. Dabar šioje vietoje veikia didžiulis sporto klubas, prie kurio spektaklio metu atliepiame įvykusią tragediją. Tad „Urban Legends“ spektaklyje svarbi ne kiek aplink esanti architektūra, o pačių lokacijų istoriniai įvykiai“, – sakė A. Šeiko.

Anot jos, didžiausias iššūkis buvo tinkamai sujungti vaidybinius elementus, teatro dramines scenas su judesiu bei įtraukti šokio studentus, kurie neturi daug šokio atvirose erdvėse patirties. Jiems reikėjo perteikti tarsi filmo konstravimo metodus – neilgose šokio scenose turėjo būti jų didžiausia dėmesio koncentracija bei atrasti tinkamiausi judesiai.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Dar viena dilema Kijivui ir Briuseliui

Maždaug prieš pusantros savaitės paaiškėjo, kad 14 Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai pakete atsirado draudimas rusiškos kilmės suskystintas gamtines dujas ...
2024-07-04
Skaityti daugiau

Regionas

XX tarptautinis muzikos festivalis „N žemė“ Neringoje

Tarptautinis muzikos festivalis „N žemė“ liepos 6 dieną dvidešimtą kartą žengs į nepaklusniųjų muzikos salą. Septynias dienas įvairiose Nidos ir ...
2024-07-02
Skaityti daugiau

Regionas

Nidoje atgims šokio spektaklis „Klajojančios kopos“

Nidoje liepos 11 ir 12 dienomis, po keturių metų pertraukos, atgims ir bus parodytas Šeiko šokio teatro spektaklis „Klajojančios kopos“. ...
2024-06-26
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This