Kuo svarbi Pasaulinė migruojančių paukščių diena?

Aplinkosauga
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-10

Gegužės 11 d. minima Pasaulinė migruojančių paukščių diena. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į migruojančių paukščių ir jų buveinių apsaugos problemas. Dauguma Lietuvoje perinčių, tačiau šiltesniuose kraštuose žiemas leidžiančių paukščių jau sugrįžo ir džiugina mus savo pavasarinėmis giesmėmis.

Kiekvienais metais minėdamos šią svarbią dieną, tarptautinės nevyriausybinės organizacijos siekia atkreipti dėmesį į vieną iš problemų, kurios iškyla paukščiams migruojant. Šiais metais dėmesys atkreipiamas į vabzdžius ir jų populiacijos nykimą, kuris daro įtaką paukščių būklei ar net lemia rūšių išlikimą.

Kukutis. Organizatorių nuotr.

Pasak Lietuvos ornitologų draugijos vadovo Liutauro Raudonikio, daugelis paukščių rūšių migracijos metu ar sustoję poilsiui aktyviai maitinasi – renka ar gaudo vabzdžius laukuose, miškuose, pelkėse ir kitose buveinėse. Paukščių migracijos laikas dažnai sutampa su didžiausiu vabzdžių gausumu sparnuočių traukimo kelyje ar sustojimo vietose, tiekiant paukščiams pakankamai maisto alinančių skrydžių metu. Pavasarį maisto gausa nulemia migruojančių paukščių būklę sugrįžus į perėjimo vietas, nuo to priklauso ir jų veisimosi sėkmė. 

L. Raudonikis atkreipia dėmesį, kad vabzdžių populiacijų nykimas paukščių migracijos keliuose ar žiemojimo vietose kelia grėsmę paukščių išlikimui ir gerovei. Dėl intensyvios žemės ūkio veiklos ar miestų plėtros naikinamos ar stipriai keičiamos natūralios buveinės, tokios kaip šlapynės, miškai ar pievos. Tad dėl to mažėja vabzdžių gausa ir įvairovė. Pesticidų naudojimas gerokai sumažina visų vabzdžių gausą ar net nulemia sparnuočių mirtį dėl apsinuodijimo cheminėmis medžiagomis.

Trūkstant vabzdžių, kurie daugeliui paukščių yra nepaprastai svarbus energijos ir baltymų šaltinis, kyla grėsmė sėkmingai paukščių migracijai, žiemojimui ar net jų veisimuisi. Silpnėjant paukščių imuninei sistemai mažėja reprodukcinė sėkmė ir padidėja suaugusių paukščių, ir jų palikuonių mirtingumas.

Taip pat paukščiai vaidina lemiamą vaidmenį apdulkinant ir kovojant su kenkėjais, o vabzdžių trūkumas sutrikdo šias natūralias ekosistemas. Kai kurių vabzdžių perteklius be natūralių paukščių plėšrūnų taip pat gali sukelti jų gausos protrūkius, kurie kenkia augalų sveikatai ir tam pačiam žemės ūkiui.

Siekiant saugoti vabzdžių populiacijas ir padėti paukščiams, būtina mažinti pesticidų ir trąšų naudojimą, žemės ūkio kraštovaizdyje palaikyti natūralias augmenijos zonas, teikiančias maistą ir prieglobstį paukščiams, vabzdžiams bei kitoms rūšims, o ten, kur trūksta natūralių buveinių, būtina jas atkurti.

Šiais metais minima Pasaulinė migruojančių paukščių diena siekia atkreipti dėmesį, kokie jautrūs ir svarbūs yra per evoliucijos laikotarpį nusistovėję įvairių mus supančios gamtos elementų ir rūšių tarpusavio ryšiai. Jie ypač svarbūs migracijos metu paukščiams įveikiant milžiniškus atstumus, kertant įvairias gamtines zonas ir buveines.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkosauga

Atbudusioje gamtoje jau girdimas gegutės kukavimas 

Gegužės 1 d. minima Gegutės diena. Paprastoji gegutė arba tiesiog gegutė (lot. Cuculus canorus) – daugumai gerai pažįstamas paukštis, kuris lengvai atskiriamas dėl balso ...
2024-04-30
Skaityti daugiau

Mums rašo

Moksleiviai originaliai paminėjo inžinerijos savaitę

Kovo mėnesį tradiciškai Klaipėdos Martyno Mažvydo progimnazijoje yra organizuojama inžinerijos savaitė, kurią vainikuoja išvykų ir edukacijų diena.  1-8 klasių mokiniai ...
2024-03-19
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Kaip elgtis sutikus laukinį gyvūną mieste?

Aplinkos apsaugos departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad laukiniai gyvūnai ir paukščiai mieste yra natūralus reiškinys dėl miestų plėtros ir gyvūnų ...
2023-07-26
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This