Teršalams iš marių šalinti panaudojo nendrių biomasę

ELTA
ELTA
2024-05-23

Teršalus iš Kuršių marių gamtinės aplinkos pašalinti įsipareigojusi uostamiesčio kartono gamintoja „Grigeo Klaipėda“ kartu su inžinieriais sukūrė baldų gamybai ir namų apdailai naudojamą plokštę, kurios sudėtyje – sausa nendrių biomasė. Įmonės atstovai pabrėžia, kad tokiu būdu jie prisideda ir prie inkriminuojamų medžiagų šalinimo.

2021 ir 2022 m., įgyvendindama pilotinę aplinkos atkūrimo priemonę, bendrovė iš Kuršių marių pakrantės pašalino 210 tonų sausos nendrių biomasės. Pažymima, kad nendrės iš vandens absorbuoja ir savyje kaupia teršalus. Remiantis nepriklausomais laboratoriniais tyrimais, tokiu būdu iš Kuršių marių buvo išimta ir sutvarkyta „Grigeo Klaipėda“ inkriminuojamų maistmedžiagių: apie 21 proc. azoto ir 54 proc. bendrojo fosforo.

Vis tik nendres šalinti užsibrėžusi įmonė susidūrė ir su šalutiniu efektu – nendrių biomasės panaudojimo problema. 

„Paaiškėjo, kad nendrės, kurios atitinka nustatytus kokybės reikalavimus, gali būti panaudotos pastatų stogų dengimui. Vis dėlto tam tinkamų nendrių dalis yra labai nedidelė, o ir jų poreikis – ribotas. Didesnė dalis nendrių įprastai utilizuojama. Jas tenka laikyti saugojimo aikštelėse, kompostuoti arba deginti katilinėse, nes tvaraus panaudojimo alternatyvų iki šiol nebuvo”, – sako „Grigeo Klaipėda“ vadovas Tomas Eikinas.

„Grigeo Baltwood“ inžinieriai, remdamiesi žiedinės ekonomikos principais, sukūrė ir ištestavo inovaciją – susmulkintas sausas nendres sumaišė su technologine medienos skiedra ir pagamino pirmąją tokią Europoje nendrėmis papildytą kietųjų medienos plaušų plokščių partiją.

T. Eikino teigimu, ištestavus paaiškėjo, kad naujoji plokštė, kuri dažniausiai naudojama namų apdailai ir baldų gamybai, savo savybėmis niekuo nenusileidžia įprastai tokio tipo medienos plaušo plokštei.

Primenama, kad bendrovė dėl 2020 metų pradžioje nustatyto taršos incidento yra viešai įsipareigojusi iš Kuršių marių gamtinės aplinkos pašalinti visus jai inkriminuojamus teršalus.

Šiam tikslui įgyvendinti su Aplinkos apsaugos departamentu derinamas aplinkos atkūrimo priemonių planas. Bendrovė jau yra įsigijusi ir paruošusi planuojamiems darbams atlikti reikalingą įrangą: nendrių pjovimo kombainą, smulkinimo ir specialią transportavimo techniką.

Su šiuo incidentu susijusi baudžiamoji byla šiuo metu nagrinėjama Šiaulių apygardos teisme.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Kuršių marių taršos byloje - užtrukusi aplinkosaugininkių apklausa

Pirmadienį Šiaulių apygardos teismas tęsė Kuršių marių taršos bylos nagrinėjimą, vyko Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) specialistų apklausa. Savaitės pradžioje įvykusiame ...
2024-06-03
Skaityti daugiau

ELTA

Pasitraukti iš žvejybos verslo Kuršių mariose planuoja trečdalis įmonių

Nuo pirmadienio verslinę žvejybą vidaus vandenyse nutraukiančios šalies įmonės ir fiziniai asmenys gali pretenduoti į paramą, kuriai šiemet iš valstybės ...
2024-06-03
Skaityti daugiau

Vasara

Miškams - gaisrų pavojus

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, dėl labai netolygiai krentančio lietaus, kai vienur labai daug kritulių iškrenta, o kitur – nė lašo, ...
2024-05-30
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This