Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje mini 30-metį (2)

Sveikata
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-30

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) kardiochirurgai mini reikšmingą sukaktį. Prieš 30 metų KUL filiale Jūrininkų ligoninė buvo atlikta pirmoji širdies operacija – pusamžiui vyrui protezuotas aortos vožtuvas. Nuo tos dienos Vakarų Lietuvoje prasidėjo nauja širdies ligų gydymo era. Žmonės visapusiškos aukščiausio lygio kardiologinės pagalbos galėjo sulaukti arti namų.

Nuo pat Širdies chirurgijos skyriaus įsteigimo jam vadovaujantis širdies chirurgas Gediminas Kundrotas prisimena, jog ilgą laiką ši sritis laikyta išskirtine medicinos šaka, galima tik universitetuose, sutelkta profesorių bei akademikų rankose.

Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje. KUL nuotr.

„Apie 90-uosius metus ėmė daugėti širdies operacijų. Pradėta lyginti širdies chirurgijos apimtis Lietuvoje ir Vakaruose. Susiklostė siekiamybė, kad milijonui gyventojų reikėtų maždaug tūkstančio širdies operacijų. Tuo metu Lietuvoje milijonui gyventojų teko gal 100 operacijų per metus. Šio gydymo metodo, šios pagalbos mūsų šalyje iš tiesų labai stigo. Tokioje aplinkoje Klaipėdoje kūrėsi nauja Jūrininkų ligoninė. Tuometinis jos vadovas Jonas Sąlyga turėjo viziją – sukurti naujo tipo daugiaprofilinę ligoninę, kurioje tarp kitų skyrių buvo numatytas ir Širdies chirurgijos skyrius. Tokia idėja sulaukė palaikymo tarp mūsų mokytojų Vilniuje. Ji buvo aptarinėjama Vilniaus universiteto Santaros klinikose su ten dirbusiais jaunais širdies chirurgais, buvo formuojama į Klaipėdą važiuosianti komanda, ieškomas jos vadovas“, – pasakojo G. Kundrotas.

Vilnių į Klaipėdą išmainiusi širdies chirurgų, kelių gydytojų anesteziologų-reanimatologų, bendrosios praktikos slaugytojų komanda, kurios dauguma ligoninėje tebedirba iki šiol, metus laiko kūrėsi, ruošėsi, ieškojo įrangos, organizavo darbą.

„Kūrimosi procesas, tiesą pasakius, turėjo daug peripetijų, nes buvo ir nemažai besipriešinančių šiai idėjai, bandančių ją žlugdyti, neleisti Klaipėdoje atsirasti širdies chirurgijai. Buvo kalbama, kad periferijoje tokiai ypatingai sričiai nėra sąlygų, ne vieta. Mūsų skyriaus įkūrimas buvo lūžis, parodęs, kad išskirtine laikyta medicinos sritis tapo prieinama. 1994 metų gegužės 30 dieną, vadovaujant profesoriui Vytautui Sirvydžiui, Jūrininkų ligoninėje atlikome pirmąją širdies operaciją. Joje dalyvavo visa mus mokiusi ir rengusi kolegų komanda iš Vilniaus. Taip atidavėme pagarbą mokyklai, iš kurios išaugome, taip buvome palydėti į savarankišką gyvenimą“, – pasakojo G.Kundrotas.

Gediminas Kundrotas. KUL nuotr.

Tada iš Vilniaus atvykę trys jauni kardiochirurgai pradėjo operuoti vienoje operacinėje ir tai ne kasdien. Per pirmus metus buvo atlikta apie 100 operacijų. Šiandien ligoninėje dirba penki širdies chirurgai, kasdien operuojantys dvejose operacinėse. Per metus atliekama 400-500 operacijų.

Uostamiestyje neoperuojamos tik vaikų širdys ir neatliekamos transplantacijos. Visa kita širdies chirurgijos pagalba čia teikiama, o gydytojai savo profesionalumu nenusileidžia kolegoms iš Vilniaus ar Kauno.

Žymos: | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje mini 30-metį”: 2

  1. vigis parašė:

    Nelinkęs tikėti gražiais pasakojimais. Jūrininkų kardiochirurgų gebėjimus „tikrinau” asmeniškai. Dabar tikiu (15 metų) . Rimta chebra.

  2. Draugai parašė:

    Gintautai S. – sėkmės atsakingame darbe!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sveikata

Skubiai pavyko persodinti organus šešiems žmonėms

Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) paruoštas efektyvus donoras padovanojo viltį gyventi šešiems sergantiems žmonėms. KUL facebook nuotr. „Netekties skausme gimė viltis ...
2024-07-20
Skaityti daugiau

Svarbu, Sveikata

Ligoninė planuos savo miestelio plėtrą

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pasirašė sutartį dėl urbanistinių ir architektūrinių projektinių pasiūlymų, kuriais bus formuojama ilgalaikė jos plėtros strategija, parengimo. Ligoninės ...
2024-07-20
Skaityti daugiau

Svarbu, Sveikata

KUL: dideli administracijos atlyginimai, nutrauktas STT tyrimas ir miglota perspektyva

Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) toliau verda aistros dėl atlyginimų skirtinguose naujosios ligoninės padaliniuose medikams ir medicinos personalui netolygumų. Žinia, senoji ...
2024-07-17
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This