Pristato naują e. dokumentų pasirašymo sprendimą

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-30

Registrų centras sukūrė ir rinkai pristato elektroninių dokumentų pasirašymo bei tapatybės patvirtinimo elektroninėje erdvėje sprendimą. Mobilioji programėlė LT ID leidžia jos turėtojams elektroninėje erdvėje greitai ir patogiai pasirašyti dokumentus e. parašu, įmonių ar organizacijų atstovams tvirtinti dokumentus e. spaudu, gyventojams vos keliais paspaudimais patvirtinti savo tapatybę elektroninėje erdvėje ir naudotis skaitmeninėmis paslaugomis.

„LT ID tai dar viena patogi priemonė, kurios pagalba Lietuvos gyventojai galės dar patogiau patvirtinti savo tapatybę elektroninėje erdvėje, o tai atlikus gauti valstybės teikiamas elektronines paslaugas. Esant reikalui LT ID bus galima pasirašyti ir dokumentus. Visos šios galimybės bus realizuotos Elektroninių valdžios vartų portale“ , – pranešime cituojamas Informacinės visuomenės plėtros komiteto direktorius Tomas Misevičius.

LT ID nuotolinis kvalifikuotas elektroninis parašas ir spaudas sugeneruojami Registrų centro valdomoje ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimus atitinkančioje kvalifikuotų parašų ir spaudų kūrimo infrastruktūroje.

LT ID e. parašu gali naudotis visi Lietuvos piliečiai ar asmenys, turintys leidimą gyventi Lietuvoje ir ne jaunesni kaip 14 metų amžiaus. LT ID spaudas skirtas Lietuvoje registruotiems juridiniams asmenims – įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, teisę juo naudotis turi juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

LT ID yra pripažinta kaip ES reikalavimus atitinkanti kvalifikuotų elektroninių parašų ir spaudų kūrimo priemonė – tokią išvadą pateikė tarptautinį auditą atlikusi Vokietijos „Deutsche Telekom Security“. Leidimą platinti kvalifikuotus elektroninio parašo ir spaudo sertifikatus LT ID mobiliojoje programėlėje suteikė Ryšių reguliavimo tarnyba. LT ID pagalba išduoti e. parašo ir spaudo sertifikatai bei pasirašyti elektroniniai dokumentai yra pripažįstami visose ES šalyse. LT ID išduotas el. parašo sertifikatas tiek Lietuvoje, tiek visoje ES gali būti naudojamas patikimam asmens identifikavimui elektroninėje erdvėje.

LT ID – tai fizinio asmens e. parašas ir/ar juridinio asmens e. spaudas vienoje mobiliojoje aplikacijoje. Tad, pavyzdžiui, įmonės vadovas savo išmaniajame įrenginyje su viena aplikacija gali ne tik pasirašyti elektroninius dokumentus, bet ir įmonės vardu tvirtinti dokumentus e. spaudu, o taip pat kaip fizinis asmuo patvirtinti savo tapatybę elektroninėje erdvėje ir naudotis elektroninėmis paslaugomis.

„LT ID e. parašo išskirtinumas yra tas, kad su juo visose elektroninėse dokumentų valdymo sistemose, palaikančiose LT ID sprendimą, vienu kartu galima pasirašyti iškart keletą dokumentų. Taip sutaupomas klientų laikas, atsisakoma rutininių pasirašymo veiksmų. LT ID e. spaudu vienu metu gali naudotis tiek juridinio asmens vadovas, tiek ir jo įgalioti asmenys, tad įmonėje ar organizacijoje dalies dokumentų tvirtinimą vadovas galės patikėti kitiems“, – sako Registrų centro Verslo klientų skyriaus vadovas Darius Mickevičius.

Šiuo metu LT ID galima pasirašyti elektroninius dokumentus „GoSign“ pasirašymo platformoje, prisijungti ir atlikti veiksmus Registrų centro savitarnoje ir kitose Registrų centro sistemose, o netrukus šiuo įrankiu bus galima pasinaudoti elektroninėmis paslaugomis Elektroniniuose valdžios vartuose, taip pat el. dokumentų pasirašymo platformoje „Mark Sign“. Ateityje paslaugų teikėjų sąrašą planuojama plėsti įtraukiant gyventojams ir verslui aktualiausius elektroninių paslaugų teikėjus.

Skaičiuojama, kad vien tik Registrų centro tvarkomose sistemose per metus pasirašoma apie 100 mln. įvairių elektroninių dokumentų. Daugiausiai jų – apie 80 mln. – pasirašoma E. sveikatoje. Tikimasi, kad bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija ir sveikatos priežiūros įstaigomis bus rasti optimalūs sprendimai ir LT ID sprendimas leis atlaisvinti sveikatos priežiūros specialistus nuo rutininio e. dokumentų pasirašymo proceso. LT ID galės pasinaudoti ir kiti Registrų centro informacinėmis sistemomis besinaudojantys vartotojai: notarai, antstoliai, buhalteriai ir auditoriai ar gyventojai.

LT ID veikimo principas nesudėtingas – e. parašo ar e. spaudo sertifikato turėtojams inicijavus pasirašymo procesą elektroninėje erdvėje mobiliojoje aplikacijoje atsidarys pranešimas, prašantis įvesti susikurtą PIN kodą ir taip patvirtinti dokumentus e. parašu ar e. spaudu.

Norint tapti LT ID naudotoju tereikia atsisiųsi nemokamą mobiliąją aplikaciją iš vienos iš mobiliųjų aplikacijų parduotuvių (Google Play ar App Store) ir vadovaujantis programėlėje esančiu vedliu susikurti pageidaujamą e. parašo ar e. spaudo sertifikatą. LT ID naudotojams pakanka turėti mobilųjį įrenginį su interneto ryšiu, jokių papildomų e. parašo kūrimo įrenginių (USB, lustinių ar SIM kortelių) turėti nereikia.

Norint nuotoliniu būdu susikurti LT ID e. parašą ar e. spaudą mobiliosios aplikacijos naudotojas turi turėti vieną iš šių kvalifikuotų tapatybės patvirtinimo priemonių: mobilųjį elektroninį parašą, kvalifikuotą elektroninį parašą USB įrenginyje ar lustinėje kortelėje.

Neturintys nei vienos iš minėtų priemonių, LT ID naudotojais gali tapti atvykę į artimiausią Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį, kur specialistai patvirtins kliento tapatybę, padės jam įsidiegti LT ID aplikaciją ir naudotis jos teikiamais privalumais.

LT ID elektroninio parašo ir spaudo sertifikatai išduodami 5 metams.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Verslas

Per pirmą pusmetį Klaipėdoje - sumažėję butų pardavimai

Gegužę fiksuotas nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos pakilimas neužsitęsė – atėjus vasarai rinkos kreivė vėl pakrypo žemyn. Mažesnis birželio NT ...
2024-07-04
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Svarbių gyvenimo įvykių dokumentų kopijas bus galima gauti greičiau

Svarbių gyvenimo įvykių – gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo – dokumentų kopijas nuo šiol galima gauti iškart. Registrų centras atnaujino ...
2024-06-06
Skaityti daugiau

Verslas

NT rinka ir toliau merdi

Pirmieji keturi šių metų mėnesiai pagal įregistruotų nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičių atsilieka nuo praėjusių metų – reikšmingesnių pokyčių neįnešė ...
2024-05-08
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This