Neringoje ilgąjį savaitgalį vyks folkloro festivalis

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-06-19

Ilgąjį savaitgalį į vidurvasario šventę kviečia 26-asis tarptautinis folkloro festivalis „Tek saulužė ant maračių“ ir Joninės Neringoje.

Nendrės Žilinskaitės nuotr.

Birželio 21–24 dienomis kartu su folkloro ansambliais, muzikos atlikėjais, istorijų pasakotojais, gamtininkais ir amatininkais trumpiausių metuose naktų magija bus galima mėgautis vaizdingiausioje Lietuvos vietoje – ant Kuršių marių kranto.

„Liaudies posakis primena: žaismas džiaugsmą teikia, žaismas skausmą nuveikia. Tad šiemet festivalyje atkūrę senuosius Kuršių nerijos krašto žaidimus, žaisime ir mes! O po margų dienos įspūdžių, vakarais, kviesime į koncertus po atviru dangumi, pasiklausyti Afrikos, Portugalijos, Vokietijos ir, žinoma, Lietuvos tradicinės bei šiuolaikinės etninės muzikos“, – pranešime cituojamas festivalį organizuojančio Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė.

Į pirmuosius „Tek saulužė ant maračių“ renginius kurorto svečiai kviečiami jau šį penktadienį. Perkusininkas Gediminas Mačiulskis į Nidą atvyksta su „Afrikos būgnais“ – perkusijos studija, dovanojančia energingą programą.

„Laukia daug ritmų, judesio ir afrikietiškų instrumentų“, – žada birželio 21-osios vakarą Nidos švyturio papėdėje koncertą surengiantis atlikėjas.

Šeštadienio rytas skirtas visiems gamtos ir istorijos mylėtojams. Birželio 22 d. 8 val. gamtininkas Elmaras Duderis kviečia į rytinį pasivaikščiojimą šiuo metų laiku klestinčia gamta. Susirinkusių laukia įdomūs pasakojimai ir pažintis su nerijos augalais bei gyvūnais.

Kuršių nerijos tyrinėtojas Denisas Nikitenka, sukaupęs kelis šimtus senųjų Neringos atvirukų, sudarė unikalų maršrutą po Nidą – tarsi kelionę laiku.

„Atrinkau pluoštą senųjų Nidos vaizdų, kuriuos burtų keliu padalinsiu ekskursijos dalyviams, o jie pasistengs rasti atvirukuose pavaizduotas vietas ir įamžinti jas tokiais pačiais rakursais dabar“, – pasakojo žygio sumanytojas ir vadovas, birželio 22-ąją kviečiantis pažaisti istorijos sekliais, detektyvais irpakeliauti po Nidą, į ją pažvelgiant iš šimtmečio retrospektyvos.

„Bus tikrai įdomu. Visų vietų neišduosiu, lai lieka tai paslaptyje. Bet „Italien Blick“, arba vadinamąjį, kultinį „Itališkąjį vaizdelį“ tikrai medžiosime. Turiu bent penkias jo versijas. Kaip dabar atrodo ikoninė panorama su kreivąja pušimi? Ar ta pušis dar auga? O gal nebeįmanoma atkartoti kultinio vaizdo? Kaip atrodė namai fone prieš karą ir kaip atrodo dabar? Ką fotografavo vienintelis vietinis fotografas ir atvirukų leidėjas, nidiškis Paulis Isenfelsas?“ – intrigavo D. Nikitenka.

Folkloro festivalio „Tek saulužė ant maračių“ programoje šiemet gausu įvairiausių žaidimų mažiems ir dideliems. Pasak festivalio režisierės Aušros Feser, Kuršių nerijos krantai, didžiosios kopos ir dideli miško plotai sudarė puikias sąlygas žaidimus kurti. Juos vaizdingai aprašė buvęs Nidos žvejas Richard Pietsch.

„Seniausias žinomas šio krašto žaidimas vadinasi „Meškeris“. Jo pagrindinis elementas – iš švino išlietas apie 5 cm skersmens geležinis žiedas. Iš pradžių žemėje buvo iškasama nedidelė duobė. Tuoment būrelis vaikų paeiliui bandydavo „meškerį“ įmesti į duobę. Kuriam pirmam pasisekdavo, gaudavo iš kitų tam tikrą skaičių sagų. Vertingiausiomis laikytos sagos su inkaru“, – pasakoja A. Feser.

Festivalio lankytojai turės galimybę patys išmėginti ir kitus senuosius žaidimus: „Patranką“, „Rato stūmimą“ ir kitus. Mėgstantys komandinį sportą, Nidoje kviečiami sužaisti „Ripką“ – senovinį Žemaitijos ir Kuršių nerijos žaidimą. Ripka arba ritinis žaidžiamas naudojant apskritą medžio skritę, kurią dviejų komandų žaidėjai meta arba ridena ranka į vartus, perduoda vienas kitam, o stabdo medinėmis lazdomis – ritmušomis.

Birželio 22 d. 20 val. tarptautinis folkloro festivalis „Tek saulužė ant maračių“ pakvies nusikelti į Portugaliją. Festivalio svečiai – fado muzikos atlikėja Ana Lains, Paulo Loreiro (fortepijonas), Bernardo Couto (portugališka gitara) – surengs koncertą Thomo Manno muziejaus verandoje. Savo šalyje Ana Laíns vadinama „spalvingąja fado dainininke“, perteikiančia visas Portugalijos spalvas, kupinas muzikinių ir poetinių kraštovaizdžių. Tačiau į pasaulio scenas ji atneša kur kas daugiau nei tik fado dramatizmą. Graikijoje ją vadina „kitokio fado diva“, Prancūzijoje – „fado virtuoze“, o Brazilijoje jos dainavimo manierą lygina su Elis Reginos muzikiniu intensyvumu. Ana Laíns meilę savo kalbai ir istorijai apdainuos koncerte, kurį pati apibūdina kaip kelionę po savo šalies pasaulinę tapatybę.

„Fado – tai gyvenimas. O visos mano šalies muzikinės ir etnografinės spalvos telpa į mano pačios gyvenimą“, – sako Ana Laíns.

26-ąjį kartą rengiamas tarptautinis folkloro festivalis šiemet dovanos ir premjerą – Šeiko šokio teatro įvietintą šokio spektaklį „Soteria“. Anot kūrėjų, tai spektaklis apie žmogaus santykį su mirtimi. Apie pasaulį, kuris lieka ir kuriame lieka tie, kurie turi iš naujo rasti būdų gyventi. Jų būvį, būsenas, kelionę. Graikiškas žodis „Soteria“ (liet. „išgelbėjimas“) nurodo pilnatvės ir vientisumo jutimą – grįžimą iš tarp, į čia. Išgyvenus, paleidus praeitį, lieka ši akimirka…

Keliaujantys į Joninių šventę su vaikais visą savaitgalį Neringoje galės džiaugtis edukaciniais užsiėmimais, kūrybinėmis dirbtuvėmis, animacijos filmų programa ir spektakliais mažiesiems. Festivalyje trumpam atgis Kuršių nerijos milžinė Neringa ir jos mylimasis Naglis. Juos bus galima sutikti ne tik Nidoje, bet ir Preiloje bei Pervalkoje. 26-ojo tarptautinio folkloro festivalio „Tek saulužė ant maračių“ renginius vainikuos Joninių šventė Nidoje.

Kupoliavimas ir vainikų pynimas, laužų kūrenimas ir vainikų plukdymas, paparčio žiedo paieškos, burtai, šokiai, dainos ir kitos Joninių (Rasų) šventės tradicijos ilgiausia metuose diena ir trumpiausia naktimi leis pasidžiaugti birželio 23-ąją. Didysis Joninių koncertas pievoje prie Nidos uosto prasidės 21 val. Jį tiesiogiai transliuos LRT.

Pirmadienio rytą (birželio 24 d. 8 val.) festivalio organizatoriai kviečia į meditacinį gongų garsų seansą ant Parnidžio kopos Nidoje.

Visi tarptautinio folkloro festivalio „Tek saulužė ant maračių“ renginiai nemokami. Daugiau informacijos ir programa www.kulturossala.lt

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Neringoje pašėlta iš dūšios

Nepaisant gamtosaugininkų pasipriešinimo Neringos merui Dariui Jasaičiui šį savaitgalį leidus „jaunimui pašėlti gamtoje“, toks šėlimas atsispindi ir policijos suvestinėje. Naktį ...
2024-07-21
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Muziejus kvies susitikti prie švyturio

Liepos 23-ąją, 17.30 val., Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) bus atidaroma paroda „Susitikime prie švyturio“. Paroda bus ...
2024-07-17
Skaityti daugiau

Transportas

Kur galima statyti automobilius pajūryje?

Aplinkos apsaugos departamentas vasaros metu sulaukia nemažai pranešimų apie neatsakingą automobilių statymą Lietuvos pajūryje. Aplinkosaugininkai primena, kokių reikalavimų reiktų laikytis ...
2024-07-12
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This