Dar viena dilema Kijivui ir Briuseliui (1)

Nuomonės
Rytas Staselis
2024-07-04

Maždaug prieš pusantros savaitės paaiškėjo, kad 14 Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai pakete atsirado draudimas rusiškos kilmės suskystintas gamtines dujas (SGD) ES uostuose. Uždraudus perkrovą galima būtų tikėtis, kad ES neatidėliotinų sandorių rinkoje (SPOT) rasis gausesnė pasiūla, nors dar 2022 m. prezidentas Vladimiras Putinas uždraudė rusiškų dujų eksportą į Europą.

Gal nebūtų verta stebėtis, jeigu rusiškos dujų molekulės kitąmet po kelerių metų pertraukos iš Europos pateks į „Amber Grid” perdavimo sistemą Lietuvoje.

Apie dar vieną veiksnį, dėl kurio ES gali padidėti rusiškos kilmės dujų pasiūla šią savaitę pranešė pagrindinis Vokietijos verslo ir finansų naujienų dienraštis „Handelsblatt”. Pasak jo publikacijos, Europa imasi konsultacijų, kurių tikslas – pratęsti Rusijos ir Ukrainos susitarimą dėl gamtinių dujų tranzito per Ukrainos teritoriją ir po 2024 m. gruodžio 31 d., kada dabartinės sutarties galiojimas baigsis.

ifri.org iliustracija

Galima stebėtis, tačiau viso žiauraus karo metu dujų tranzito sutartis tarp dviejų kariaujančių šalių be trukdžių veikė, nepaisant kelių incidentų ar nenusipratimų, Rusijos dujų monopolininkė „Gazprom“ mokėjo maždaug už 42 mln. kubinių metrų dujų tranzitą per dieną Ukrainos teritorija. Incidentai neprivertė šalių sutartį kaip nors nutraukti.

Dabar Ukrainos pareigūnai žengiant į 2025-uosius žada tranzito susitarimo su Maskva nebepratęsti. Rusijos pareigūnai šiuo klausimu demonstruoja abuojumą: esą, lai apie tai kalba ukrainiečiai, jeigu tuo yra suinteresuoti. Tačiau nežinomybė šiuo klausimu kelia alergiją bent keturioms ES šalims, kurios ligi šiol gauna rusiškas dujas tranzitu per Ukrainą – Čekiją, Slovakiją, Austriją ir Vengriją. Jos neturi prieigos prie jūrų, todėl alternatyvūs dujų tiekimo keliai jos atrodo brangesni už dabar naudojamą. Kai kurios Austrijos kompanijos turi galiojančias tiekimo sutartis su „Gazprom” net iki 2040 m.

Kai kurie ekspertai neatmeta tikimybės, esą tarp kitų diplomatinių klausimų šią problemą Ukrainoje kėlė Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas. Šį pirmadienį su vizitu viešėjęs Kijive po 12 metų pertraukos. Gamtinės dujos, jų kaina vartotojams yra vienas Vengrijos vyriausybės veiklos prioritetų, dažnai įpinamas į politines kampanijas. Be to, rusiškos dujos daro reikšmingą įtaką V. Orbano aplinkos žmonių gerovei. Apie tai skelbia nepriklausomos vengrų medijos.

Keturių interesantų rusiškomis dujomis ES draugijoje – Vengrija, Slovakija – aktualiuoju laikotarpiu yra atviros Ukrainos nesimpatikės. Austrija – kiekviena proga rodanti savo pabrėžtiną neutralitetą Rusijos agresijos Ukrainoje požiūriu. Čekija – tarsi tarp Kijivo sąjungininkų, tačiau kurios valdžiai į nugarą alsuoja milijardieriaus populisto Andrejaus Babišo partija, kuri būdama valdžioje 2017-2021 m. buvo apsikabinusi Maskvą.

Ukrainos lankstumas be užsispyrimų tolimesnio rusiškų dujų tranzito jos teritorija klausimu gali bent iš dalies koreguoti Budapešto ir Bratislavos požiūrį į karą Ukrainoje. Juo labiau, jeigu garvežio vaidmens imtųsi Briuselis, o ne Kijivas.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Dar viena dilema Kijivui ir Briuseliui” komentarų : 1

  1. Autoriui parašė:

    Daug gramatinių ir stiliaus klaidų, kurių niekas neištaisė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Nuomonės

Ir girtavo, ir mėsą kepė

Gyvenusieji sovietmečiu dar turėtų gerai prisiminti savo pažįstamų, galbūt net tėvų ar giminių įpročius, kai, pvz., nuvykę į paplūdimį, jie ...
2024-07-23
Skaityti daugiau

Svarbu, Uostas ir jūra

Klaipėdos uoste – ir iki tol nematyti pokyčiai 

„Galima pasidžiaugti, kad pusmetis pasižymėjo stabilumu. Krova pasiekė pagrindą, nuo kurio galima kalbėti tik apie augimą“, – vertindamas šių metų ...
2024-07-19
Skaityti daugiau

Nuomonės

35 metus vėlavęs žingsnis

Antradienį Lietuvos, Latvijos bei Estijos atstovai bendru pranešimu Rusijai ir Baltarusijai paskelbė apie trijų Baltijos šalių pasitraukimą iš BRELL (abreviatūrą ...
2024-07-18
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This