Pirmoji savaitės pusė – saulėta ir šilta (birželio apžvalga)

Vasara
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-07-08

Poilsiaujantiems pajūryje sinoptikai turi gerų žinių – orai artimiausiomis dienomis bus vasariškai malonūs.

Pirmadienį trumpas lietus numatomas tik Rytų Lietuvoje, galima perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, kai kur iki 26 laipsnių šilumos.

Palmiros Martinkienės nuotr.

Antradienį lietaus nenumatoma. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 9–14, pajūryje 15–17, dieną 23–28 laipsniai šilumos.

Trečiadienį be lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 11–16, kai kur iki 18 laipsnių šilumos, dieną 25–30 laipsnių. 

Tuo metu vanduo Baltijos jūroje jau įšilęs iki 19–20 laipsnių.

Pagal išankstines prognozes pajūryje nuo ketvirtadienio iki savaitės pabaigos turėtų būti lietinga, bet šilta.

Birželis pasaulyje ir Lietuvoje

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, šių metų birželis mėn. vidutinė oro temperatūra (16,66 °C) pasaulyje buvo 0,67 laipsnio aukštesnė už 1991–2020 m. vidurkį (arba net 1,50 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Praėjęs mėnuo ir vėl buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai yra jau tryliktas toks mėnuo iš eilės. Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2023 m. birželis (+0,53° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šiltas pasaulinis (ypač Atlanto ir Indijos) vandenynas.

Tuo metu Europoje birželis buvo 1,57 laipsnio šiltesnis už daugiametę normą. Mėnuo tapo antru šilčiausiu birželiu nuo tokių stebėjimų pradžios. Praėjęs mėnuo buvo šiltesnis nei įprastai didelėje senojo žemyno dalyje, o ypatingai šilta – Pietryčių Europoje. Vėsesnis nei įprastai – Vakarų Europoje, Islandijoje ir Šiaurės Vakarų Rusijoje.

Pasaulyje šilčiau už normą buvo daug kur rytinėje Kanados dalyje, vakarinėje JAV dalyje, Meksikoje ir Brazilijoje. Taip pat šiaurinėje Sibiro dalyje, Artimuosiuose Rytuose, daug kur šiaurinėje Afrikos žemyno dalyje ir vakarinėje Antarktidos dalyje. O šalčiau už normą buvo centrinėje Kanados dalyje, Rusijoje prie Ochotsko jūros, palei šiaurės vakarinį Afrikos pakrantės regioną, Argentinos Patagonijoje, Australijos šiaurėje ir rytuose bei rytinėje Antarktidos dalyje.

Pažymėtina, kad Ramiajame vandenyne pavasarį pasibaigė El Niño (planetą šildantis) reiškinys ir pavasario pabaigoje išryškėjo La Niña (Žemę vėsinanti) fazė, kuri turėtų tęstis ateinančiais metų mėnesiais. Nežiūrint to, globali temperatūra, labai tikėtina, ir toliau išliks aukšta dėl anomaliai šilto pasaulinio vandenyno.

Lietuvoje birželis buvo 1,7 laipsnio šiltesnis už 1991–2020 m. vidurkį (devintas pagal šiltumą birželis nuo 1961 m.). Šilčiausia buvo Kuršių nerijoje, siaurame pietvakariniame pakraštyje, taip pat vietomis Pietų ir centrinėje Lietuvoje, o vėsiausia – šiaurės vakariniuose rajonuose.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vasara

Nauja savaitė orų kataklizmų nežada

Karščiausia šią savaitę buvo ketvirtadienį, kai Druskininkuose oras įkaito net iki 34,9 °C. Tai yra aukščiausia oro temperatūra šiais metais. ...
2024-07-14
Skaityti daugiau

Transportas

Kur galima statyti automobilius pajūryje?

Aplinkos apsaugos departamentas vasaros metu sulaukia nemažai pranešimų apie neatsakingą automobilių statymą Lietuvos pajūryje. Aplinkosaugininkai primena, kokių reikalavimų reiktų laikytis ...
2024-07-12
Skaityti daugiau

Verslas

Lietuvos jūrinė inžinerinė pramonė pristatyta NATO 

Prie Lietuvos vadovų delegacijos, kuri liepos 9–10 d. Vašingtone dalyvavo NATO viršūnių susitikime, buvo pakviesti prisijungti ir šalies pramonės atstovai. ...
2024-07-11
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This