Smarvė niekur nedingo, bet kaltų nerasta (6)

Aplinkosauga, Svarbu
Avatar photoPalmira Martinkienė
2024-07-10

Nors savaitės pradžioje socialiniuose tinkluose pietinėje miesto dalyje gyvenantys klaipėdiečiai vėl skundėsi padidėjusia smarve, į antradienį Aplinkos ministro Simono Gentvilo kviestą susitikimą uostamiesčio savivaldybėje atėjo vos keletas tų pačių įprastai panašiuose susitikimuose dalyvaujančių žmonių. Didžiąją dalį auditorijos sudarė atsakingų institucijų bei įmonių, potencialių smarvės skleidėjų, vadovai bei vietos politikai.

Beveik dvi valandas užtrukusiame susitikime iš esmės jokių naujų priemonių, be pačių įmonių pasižadėjimų ir toliau investuoti į pažangias technologijas, įvardinta nebuvo. Konkrečiai neatsakyta ir į klausimą, ar įmonės yra pasiruošusios 2026 m. sumažinti kvapo vienetus nuo dabartinių 8-ių iki 5-ių.

Didžiąją dalį auditorijos sudarė atsakingų institucijų bei įmonių, potencialių smarvės skleidėjų, vadovai bei vietos politikai. Palmiros Martinkienės nuotr.

Prieš susitikimą žurnalistų pakalbintas Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Giedriaus Kadziauskas sakė, jog jiems klaipėdiečių ir pagrindinių uostamiesčio įmonių problemos yra žinomos.

„Kiekvienais metais vieną ar du kartus mūsų kolegos jose apsilanko, pasitaiko aplinkosauginių pažeidimų, tačiau kas yra svarbu, tie pažeidimai, viena vertus, yra smulkūs, kita vertus, nėra tiesiogiai susiję su kvapų problema”, – sakė jis, pridūręs, jog „kvapai gali atsirasti ir kai visi aplinkosauginiai reikalavimai yra įgyvendinti”.

Kvapų problematika užsiima Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, su kuriuo, pasak G. Kadziausko, yra nuolat aktyviai bendradarbiaujama.

Tuo metu S.Gentvilas pasidžiaugė, jog „Klaipėda nebedulka”, bet turėjo priekaištų savivaldybės pavaldumo įmonėms dėl to, kad ministerijoje nemažėja gaunamų klaipėdiečių skundų dėl smarvės.

Savo ruožtu Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus pagyrė KRATC ir „Klaipėdos vandenį” už įdiegtas naujas kvapų mažinimo priemones bei džiaugėsi, kad „Klaipėdos paslaugos”, jo teigimu, „pagal naujos miesto vadovybės nurodymą valo po 50 proc. didinant apimtis valymo Klaipėdos mieste”.

„To aš palinkėčiau Vilniui, kuris yra valomas ženkliai prasčiau pagal mano turimus duomenis”, – sakė meras.

Susitikimo metu vienaip ar kitaip buvo linksniuojamos keturios pagrindinės įmonės – „Branda”, „Grigeo Klaipėda”, „Klaipėdos vanduo” ir KRATC.

Visuomenės sveikatos centro direktorius Vaidotas Gruodys supažindino susirinkusiuosius su per pastaruosius dvejus metus atliktais kvapų modeliavimo rezultatais. Juos išsamiau pakomentavęs Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas konstatavo, jog šiuo metu leidžiami 8 europiniai kvapo vienetai esą neišeina už minėtų įmonių ribų.

„Du-trys kvapo vienetai pasiekia pietinę miesto dalį”, – sakė jis, pridūręs, kad „patobulėti dar yra kur”.

Į tai S. Gentvilas replikavo: „Modeliavimas neatspindi gyventojų nuotaikų, diskomfortas yra akivaizdus”.

G. Kadziauskas didelės rizikos įmone įvardijo bendrovę „Klaipėdos vanduo”, teigęs, jog „kvapų priežastys gali būti susijusios su pačių tinklų linijomis”.

Tuo metu priekaištų sulaukęs įmonės vadovas Benitas Jonikas vardijo ne vieną įdiegtą pažangią technologiją, tarp jų – ir įmonės įsigytas tris kvapo stebėjimo stoteles.

Jo nuomone, kvapų priežastimi gali būti ūkinių subjektų veikla – netinkamai tvarkomos riebalų atliekos ir pan. Pasak B. Joniko, tinklai yra nuolat plaunami, o 2023 metais „Klaipėdos vandens” specialistai aptiko daugiau kaip 420 nuotekų užsikimšimo atvejų – jų pagrindą sudarė riebalai ir statybinės atliekos.

„Reikia mums, visiems gyventojams, atsakingai tvarkyti atliekas, jas kontroliuoti”, – sakė jis.

S. Gentvilui priminus, jog jau pora metų vandenvalos įmonės gali pareikalauti ūkio subjektų atsakomybės, B. Jonikas teigė, jog „išleidžiamų nuotekų kontrolę mes atliekam, sankcijos buvo pritaikytos”, nors neįvardijo ne sumų, nei nubaustųjų – esą jų yra pakankamai daug.

Panašiai ministrui „atsiskaitė” ir kitų įmonių atstovai, vardiję įdiegtas kvapų mažinimo priemones, tik „Grigeo Klaipėda” atstovė teigė esanti atsiųsta „tik pasiklausyti” ir klausimus jiems paprašė atsiųsti raštu.

„Atrodo, kad dokumentuose viskas gerai, bet gyvenimas vyksta uždarytais langais”, – išklausęs įmonių atstovų pasisakymus, replikavo S. Gentvilas.

Ministras pabrėžė, kad įmonė „Branda“ negalės vykdyti atliekų veiklos laikinos statybos patalpose, t. y. laikinuose angaruose. Taip pat įmonės palaipsniui turės persitvarkyti, kad kvapai dėl jų veiklos nebūtų juntami gyvenamosiose vietovėse – kvapų normą sumažinti iki nejuntamos žmogaus uoslei vertės.

Savo ruožtu miesto tarybos narys Edmundas Kvederis klausė, ar minėtos įmonės 2026 m. bus pasiruošusios pereiti prie sumažinto 5 europinių kvapo vienetų, tačiau konkretaus atsakymo į šį klausimą taip ir nesulaukė.

INFORMACIJA

Įmonių ir savivaldybių atstovai buvo supažindinti su artimiausiu metu įsigaliosiančiu teisiniu reguliavimu: nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimas dėl dumblo kompostavimo uždaruose įrenginiuose ir statiniuose. Šiuo pakeitimu bus suvienodinti reikalavimai su dabar galiojančiais Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aplinkosauginiais reikalavimais dėl uždarų įrenginių ar statinių.

Žymos: | | | | | | | | | | |

Komentarai (6):

Atsakymai į “Smarvė niekur nedingo, bet kaltų nerasta”: 6

 1. To Girskienei parašė:

  Seimūnė Girskienė ,matyt , galvojo, kad jai užteks aukštų reitingų ir dar sykį mėgautis „prie lovio” seime. tai griebėsi oro taršą -smarvę mažinti ,atseit labi jau smirdi pietinėje miesto dalyje. Ką tik nedarė- kožną dieną per fb ir kt. Žadėjo, žadėjo net ES reikalavimus kažkokius pakeisti… Pasidarė „aukštos” klasės ekologė. Deja per 4 metus nesugebėjo nič nieko gero padaryti, nors turi ir padėjėjų, patarėjų ir… seimūno mandatą.
  Pasirodė gerai įvaldė tik bla.bla

 2. Mekonijus parašė:

  Kaip tik Seimo rinkimai, taip smarvės tema į paviršių kyla. Tuoj vėl išnirs Girskienė ir pažadės viską sutvarkyti. Lochų medžioklės sezonas atidarytas.

 3. Anonimas parašė:

  10 metų „negali ” nustatyti kvapų šaltinio. Kosmosas. Siūlau visokius vaitkus, gentvilus, kadziauskus ir kitokius valdžios augintinius kuriam laikui antrankiais prirakinti prie medžių pietinėje miesto dalyje. Galbūt smarvėje pakvėpavus prasivalys suriebėjusias smegenėles ir darbus realiai, o ne liežuviais pradės dirbti.

 4. Girskienei parašė:

  Girskiene, kai buvai renkama į Seimą , žadėjai jog viską sutvarkysi. Ko nieko nepadarei? Dabar vėl nori į Seimą, tai ką dabar pažadėsi, jog apkvailinti klaipėdiečius?

 5. sumažėjo :) parašė:

  Kaip susitikime buvo konstatuota, bet straipsnyje nutylėta, dėl savivaldybės įmonių investicijų smarvė iš Dumpių kasmet vis mažėja ir gyvenamųjų teritorijų (Klaipėdos miesto) nepasiekia net 3 kvapo vienetai. O leistina norma yra 8. Tai norintiems zyzti dar ilgai bus dėl ko, bet įstatymų leidėjai bei kontroliuojančios institucijos puikiai žino (ir kukliai nutyli), kad norimo efekto (bekvapio oro) pietinės Klaipėdos gyventojai nesulauks niekada.

  • Avatar photo Palmira Martinkienė parašė:

   Niekas nenutylėta, skaitot neatidžiai: „Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas konstatavo, jog šiuo metu leidžiami 8 europiniai kvapo vienetai esą neišeina už minėtų įmonių ribų.”Du-trys kvapo vienetai pasiekia pietinę miesto dalį”, – sakė jis, pridūręs, kad „patobulėti dar yra kur”. P.S. Be to, str. nėra susitikimų pažodinė ataskaita 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Linai Šukytei-Korsakei meras valdžios nepatikėjo*

Taip jau nutiko, kad prezidento inauguracijos proga penktadienį Klaipėdos valdžios viršūnėje liko vieniša vicemerė Lina Šukytė-Korsakė. Tai praktiškai miestas liko ...
2024-07-12
Skaityti daugiau

ELTA

S. Gentvilas: yra precedentas, kad prezidentas nekeičia Vyriausybės likus keliems mėnesiams iki rinkimų

Aplinkos ministras, klaipėdietis Simonas Gentvilas nemano, kad penktadienį antrai kadencijai prisiekęs Gitanas Nausėda keis Vyriausybės sudėtį. Anot jo, palikti „vakuumą“ ...
2024-07-12
Skaityti daugiau

Spyglys

Ką meras skatina už „už asmeninį išskirtinį indėlį“?*

Pirmąjį šių metų ketvirtį 171 Klaipėdos savivaldybės darbuotojas buvo paskatintas „įvertinus veiklą, kaip viršijančią lūkesčius”, o antrąjį ketvirtį tokių apdovanojimų vertų ...
2024-07-11
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This