Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-07-11 |
Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų pasiekė išskirtinė dovana iš Lietuvos generalinio konsulato Los Andžele (JAV) – Jono Šliūpo knygos „Lietuvių tauta senovėje ir šiandien“ antras tomas. Pirmasis knygos tomas pasirodė dar 1904 metais. Knyga buvo archeologės Marijos Gimbutienės (1921-1994) asmeninėje bibliotekoje Los Andžele.
Dovanota knyga keliaus į Lietuvos nacionalinio muziejų restauracijai, vėliau grįš į Jono Šliūpo muziejų.
J. Šliūpas buvo labai produktyvus kūrėjas – paliko daugiau kaip 70 knygų, vertimų, sekimų, nepaprastai daug publicistikos. Jis rašė istorijos, literatūros istorijos, literatūros kritikos, filosofijos, sociologijos, etikos, estetikos, politikos ir kitais klausimais. Daug dėmesio skyrė lietuvybei.
„Dr. J. Šliūpas, kaip jau rašiau, turėjo didelę biblioteką, įvairių knygų, bet jos man buvo sunkiai prieinamos, nes didelė dalis knygų buvo angliškų, vokiškų, prancūziškų, rusiškų, lenkiškų. Nemaža buvo ir lietuviškų – daugiausia Universiteto leidinių“, – rašė teisininkas Aleksandras Mauragis (1909-2006).
Šiemet net du kartus – balandį ir liepą muziejų aplankė Mauragių šeimos palikuonys iš Australijos. Mindaugas Mauragis (g. 1942), būdamas dviejų metukų, su seserimi Nijole (g. 1938), tėvais Aleksandru ir Sofija bei močiute Ieva gyveno pas Šliūpus Palangoje. Artinantis sovietų okupacijai visi drauge 1944 metų spalį išvyko į Kretingą, o iš ten prasidėjo ilga jų kelionė į Vakarus. Pas Aleksandrą Mauragį buvo daug knygų, kurias jis gavo iš asmeninės J. Šliūpo bibliotekos Palangoje bei lazda, su kuria J. Šliūpas pasiramstydavo iki pat mirties. Knygas ir lazdą perdavė J. Šliūpo sūnui Vytautui. Dabar šie daiktai saugomi VU ŠAIC Aušrininko dr. Jono Šliūpo archyve Šiauliuose. Mauragių šeima pažadėjo pasidalinti nuotraukos iš gyvenimo akimirkų pas Joną Šliūpą Palangoje.
Muziejus kol kas neturi nuolatinės ekspozicijos skirtos Jonui Šliūpui – ji kūrimo procese. Šiuo metu muziejaus darbuotojai ieško daiktų, dokumentų, nuotraukų naujai ekspozicijai, todėl esant galimybei muziejus prašo perduoti (dovanojant ar atlygtinai) arba laikinai paskolinti Palangos burmistro muziejui daiktus susijusius su Jonu Šliūpu ar jo žmona palangiške Grasilda Grauslyte-Šliūpiene. Kontaktai – j.sliupo.muziejus@lnm.lt arba tel. +370 612 86114.
Parašykite komentarą