„Ramybės“ galerijoje – drobėse atgijusios vidinės būtybės

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-08-07

Penktadienį, rugpjūčio 9-ąją, 18 val., „Ramybės“ galerija Palangoje kviečia į lietuvių ir Lotynų Amerikos tautų kultūra bei simbolika alsuojančios Rūtos Jusionytės ir Francisco Sepulveda tapybos parodos „Mano vidinė būtybė“ atidarymą.

„Du menininkai, sutuoktiniai, gyvenantys didmiestyje, Paryžiuje, tolokai nuo laukinės gamtos, Rūta Jusionytė ir Francisco Sepulveda savo kūryboje sugrąžina žiūrovą į pasaulį, kuriame gyvūnai ir žmonės koegzistuoja darnoje ir tuo pačiu reprezentuoja savo vidines būsenas bei troškimus, – parodos anotacijoje rašo dailėtyrininkė, parodos kuratorė Jolita Mieželaitienė. – Gyvūno ir žmogaus vaizdavimas įsiveržia į kūrinį tam, kad metaforiškai atspindėtų vidinę kūrėjų būseną. Ar ji atsiranda iš atminties, perskaityto literatūrinio paveldo, išgriebta iš vaikystės sapnų, kelionių įspūdžių? Tiesiog negali sustoti stebėtis, koks artimas šių tolimų tautosakos tradicijų persipynimas, kokia panaši lietuvių ir Lotynų Amerikos gyvūnų reprezentacijos reikšmė“.

Iš Klaipėdos kilusios Rūtos Jusionytės susidomėjimas senovės baltų kultūros simbolika ir Francisko Sepulvedos Čilės ir Afrikos tautų literatūriniu ir tautodailės paveldu, neabejotinai turėjo įtakos kuriant savitą paveikslų struktūrą. Ikonografinė dailininkų kūrybos analizė atskleidžia, kokia skirtinga jų paveikslų vaizdo sąranga, formos prieiga, bet kokia artima turinio prasme. Kiekvienas menininkų kūrinys funkcionuoja kaip ženklas, sutelkiantis dėmesį į jo simbolinę reikšmę.

Pasak dailėtyrininkės, Rūtai Jusionytei ropliai ir žuvys ypatingos išvaizdos, ilgaamžiškos ir universalios būtybės – gebančios ] gyventi vandenyje, po žeme ir ant žemės, abiems menininkams jie atspindi pačios gyvybės esmę. Rūtos Jusionytės kūryboje gyvūnai apdovanojami ne tik ypatinga išvaizda, bet ir magnetiniu žmogaus akių žvilgsniu ir spindesiu artimu jos vaizduojamoms herojėms.

Mitologinėse lietuvių dainose ir Čilės indėnų tautosakoje arklys neatsiejamas nuo dangaus kūnų. Francisko Sepulvedos grafikos ir tapybos darbuose arklio motyvas vaizduojamas su saulės, mėnulio ir gyvatės ženklais. Per savitą simboliką abu menininkai geba atverti ne tik savo jausmus, bet žmogaus apskritai santykį su aplinka, jo vidinius troškimus, tokius kaip antai: apsaugą, meilę, abipusį ryšį, stabilumą.

Rūtos Jusionytės, 2021 m. Palangai padovanojusios kurorto skulptūrų parke stovintį „Angelą“, ir Francisco Sepulveda kūrinių parodas pajūryje jau galima vadinti tradicinėmis: ne pirmą kartą jų kūryba pristatoma ir „Ramybės“ galerijoje.

„Paroda „Mano vidinė būtybė“ – apie esamąjį laiką, apie asmeninius potyrius, požiūrį į mus supančią aplinką ir fokusuoja į ateitį“ – apibendrino dailėtyrininkė J. Mieželaitienė.

Žymos: | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Klaipėdos galerijoje galima susipažinti su ,,Moters anatomija“

Klaipėdos galerijoje ketvirtadienio vakarą atidaryta menininko ir mokytojo Virginijaus Viningo paroda ,,Moters anatomija“. Visų parodoje eksponuojamų paveikslų – džiazo, imtynių, ...
2024-09-13
Skaityti daugiau

Regionas

Kviečia į Pauliaus Juškos žmonių pasaulį  

Penktadienį, rugsėjo 13-osios vakarą, Kretingos muziejus kviečia į vilniečio tapytojo Pauliaus Juškos darbų parodos „Žmogus pagal paveikslą“ atidarymą. Dideli meno ...
2024-09-10
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Aurimas Valujavičius Jūrų muziejuje pristatys savo valtį

Rugsėjo 14 dieną Lietuvos jūrų muziejuje bus atidaroma paroda „Irklais per Atlantą“. Viską apie ją ir kelionę bus galima sužinoti ...
2024-09-09
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This
[bsa_pro_ad_space id=38]