Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-08-12 |
Rugpjūčio 15–18 dienomis Neringoje vyks Švyturių dienos, skirtos šiemet minimai Nidos švyturio 150 metų istorinei sukakčiai. Šia proga nuodugniau pažinti krašto marinistinį paveldą kvies žygiai, edukacijos, archeologinių žvalgymų pristatymas, kūrybišką temos interpretaciją pasiūlys išskirtinis meno projektas, pramogauti kvies koncertai ir mugė. Iš viso programoje numatyta per 20 įvairių renginių.
Šventinio ciklo centru taps Urbo kalnas ir čia stūksantis Nidos švyturys, o renginiai pasklis po įvairias Neringos vietas. Nidoje lauks mugė, koncertai, žygis, edukacijos ir kt., Pervalkoje – švyturių temai skirta ekskursija. Preila į renginių programą rugpjūčio 13–18 d. įsitrauks su Užupio filmų festivalio seansais.
„Prieš kelerius metus mūsų sumanytas kaip Švyturių savaitgalis, šiemet renginių ciklas gerokai išaugo, – sako dr. Lina Motuzienė, Neringos muziejų direktorė. – Į programą gausiai įsitraukė vietos kultūrininkai ir svečių pajėgos. Akivaizdu, jog Nidos švyturys skaisčiai šviečia ne tik kaip jūrinės navigacijos įrenginys, bet ir kaip bendruomenės telkimo bei kūrybinių inspiracijų objektas.“
Nidos uosto kaimynystėje įsikurs tautodailininkų ir prekybininių mugė, užsukti į Nidos žvejo etnografinę sodybą kvies tradicinės bei menininkų ir svečių iš kitų Vakarų Lietuvos kultūros įstaigų vedamos edukacijos. Muzikinę ciklo programą ketvirtadienį atidarys Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblio „Musica Humana“ (vad. Robertas Beinaris) koncertas Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčioje.
Nidos švyturys savo prieigose dienomis priims edukacijų dalyvius, o vakarais skleis nostalgišką krištolinių Fresnelio lęšių, kurie bus įžiebiami sukakties proga, šviesą ir taps renginių erdve po atviru dangumi.
Rugpjūčio 15-osios vakarą tradicinę švyturio įžiebimo ceremoniją interpretuos Klaipėdoje kuriantis menininkas, „ambient“ muzikos kompozitorius Donatas Bielkauskas. Jis pristatys naujai sukurtą industrinių ir gamtos garsų bei šviesų instaliaciją „Švyturio širdis“.
Rugpjūčio 16 d. vakarą prie švyturio vyks vilniečio pianisto, žurnalisto ir visuomenininko Šarūno Meškio koncertas „EUSA/NIDA“. Čia skambės prancūzų kompozitoriaus Yanno Tierseno, visame pasaulyje išgarsėjusio kino filmo „Amelija iš Monmartro“ garso takeliu, kūrinių fortepijonui ciklas apie švyturius. Dar vienu išskirtiniu vakaro akcentu taps Nidos ir Ventės rago švyturių sąšauka.
Rugpjūčio 17 d. akcentu taps Laisvės švyturių naktis – Nidos senojo švyturio vietos archeologinių žvalgymų rezultatų pristatymas ir radinių ekspozicija kurorto savivaldybės pastate, kolektyvo „Los Secretos De Pablo” koncertas, juos vainikuosianti muzikinė žvakių, žibintų ir ritmo eiseina bei archeologinių žvalgymų vietos pristatymas ir atidarymas ant Urbo kalno.
Rugpjūčio 18 d. kultūrinę programą įrėmins pianisto Viktoro Paukštelio rečitalis rašytojo Thomo Manno memorialiniame muziejuje Nidoje.
Išsami programa – interneto svetainėje www.neringosmuziejai.lt.
ISTORIJA
1874 metais pastatytas Nidos švyturys buvo svarbus Kuršių nerijos navigacinis objektas. Jo reikėjo, siekiant padidinti laivininkystės saugumą Baltijos jūroje, ypač dėl sudėtingų navigacijos sąlygų ir dažnų rūkų. Pastatyti bemaž 30 m aukščio stabilų statinį ant Urbo kalno, įspūdingo dydžio kopos, kurią XIX a. pabaigoje tik pradėta apželdinti, buvo iššūkis. Šis išspręstas į 3 m gylį įleidus tvirtą pamatą – skaldyto akmens blokus.
Iškilęs raudonų plytų aštuonkampis švyturys buvo mėgstamas vietos gyventojų ir svečių, tarpukariu net įgijo vardą: publika iš Vokietijos bei Rytų Prūsijos jį vadino Raudonuoju Kristupu.
Statinys buvo sugriautas baigiantis Antrajam pasauliniam karui kaip strateginis objektas. Dabartinis švyturys yra jo „palikuonis“, iškilęs pokariu.
Parašykite komentarą