Klaipėdoje nustatytas legioneliozės atvejis (atnaujinta) (5)

Svarbu, Sveikata
Avatar photoPalmira Martinkienė
2024-08-14

Nuo praėjusio ketvirtadienio, rugpjūčio 8 d., Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) gydoma garbaus amžiaus klaipėdietė, kuriai nustatyta legioneliozė. Tai liga, kurią sukelia Legionella genties bakterijos, dažniausiai sutinkamos vandenyje.

77 metų klaipėdietė (pavardė redakcijai žinoma) į ligoninę buvo pristatyta sunkios būklės. Pradžioje, pasak artimųjų, medikams nepavyko nustatyti tikslios diagnozės. Atlikus plaučių rentgeną, buvo diagnozuotas plaučių uždegimas, ligonei skirtas antibiotikų kursas, pastatytos lašinės.

Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.

Šį pirmadienį, atlikus papildomą bronchoskopijos tyrimą, moters organizme buvo aptikta legionelių, tad diagnozė patikslinta, jau konstatavus legioneliozę. Kad toks atvejis ligoninėje fiksuotas, „Atvirai Klaipėdai” patvirtino KUL atstovė Jolanta Juškevičienė.

Tuo metu moters dukra (pavardė redakcijai žinoma) stebėjosi, kodėl iki šiol atsakingos institucijos neieško legionelių šaltinio ir nesiima būtinų tokiais atvejais profilaktikos priemonių, kad būtų išvengta tolimesnių užsikrėtimų.

Kadangi sergančioji pastaruoju metu niekur iš namų išvykusi nebuvo, jos dukra spėja, jog užsikrėsti moteris galėjo savo namuose, esančiuose vienoje iš pietinės miesto dalies gatvių, įkvėpusi nepakankamai karšto vandens garų.

„Bute likęs mano tėtis, jis irgi yra silpnos sveikatos, vadinasi, jei legionelių šaltinis iš tiesų yra namo vandentiekyje, ir jis, ir kiti namo gyventojai taip pat lengvai gali užsikrėsti šia pavojinga liga. Negi dabar aš pati turiu ieškoti, kur iš tiesų yra tas užkratas?” – apmaudo dėl, jos teigimu, vangaus atsakingų institucijų darbo neslėpė moteris.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas pripažino, jog apie uostamiestyje fiksuotą legioneliozės atvejį jis pats sužinojo iš neseniai jam skambinusios moters.

„Mes pirmiausia turime gauti pranešimą iš gydymo įstaigos, kad yra nustatyta tokia diagnozė. Kol kas to pranešimo laukiame, o kai jį gausime, imsimės veiksmų”, – sakė R. Grigaliūnas.

Jo teigimu, pagal atskirų žmonių skambučius kelti paniką būtų neatsakinga – esą artimieji neretai diagnozes ir išsigalvoja.

Pasak specialisto, sulaukus oficialaus pranešimo, būtina apklausti žmogų, aiškinantis, kur konkrečiai jis galėjo užsikrėsti.

„Tos bakterijos plinta per vandens purslus, gal kažkur maudėsi, gal sode ar panašiai kur nors kitur buvo. Nustačius galimą šaltinį, atliekamas vandens matavimas, imamas mėginys dėl bakterijų nustatymo, siunčiama tyrimui į laboratoriją, yra tam tikras algoritmas, tvarka”, – mechanizmą, kaip nustatomas galimas legionelių šaltinis, aiškino Klaipėdos departamento vadovas, dar kartą pridūręs, jog pirmiausia būtina sulaukti pranešimo iš ligoninės.

Tuo metu ligoninės atstovai teigė esą pranešimas apie nustatytą legioneliozės atvejį tarnybai yra išsiųstas ir vadovas jį jau turėtų būti gavęs.

Jei legionelių būtų aptikta namo vandens tinkluose, sureguliuoti į butus patenkančio karšto vandens temperatūrą privalėtų namo administratorius.

Atnaujinta. Moters artimieji informavo, jog penktadienio ryte Visuomenės sveikatos centro atstovai paėmė vandens mėginius iš moters buto bei rūsyje esančio vandentiekio įvado, tačiau rezultatų teks laukti net 10 dienų.

INFORMACIJA

Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais. Ligos sukėlėjas – judrios gramneigiamos polimorfiškos aerobinės, negaminančios sporų ir kapsulių Legionellaceae šeimos lazdelės.

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio su legionelėmis. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 – 45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina. Legioneliozė labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje (ypač taikomoje respiracinėje terapijoje).

Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60ºC; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25ºC; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Žymos: | | |

Komentarai (5):

Atsakymai į “Klaipėdoje nustatytas legioneliozės atvejis (atnaujinta)”: 5

  1. Rima parašė:

    …Pagal informaciją, gautą iš patikimų šaltinių, susirgusi moteris gyvena Mogiliovo g., t.y. DNSB „Smiltelė”….tai ar jau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius
    Raimundas Grigaliūnas pagaliau gavo oficialų patvirtinimą iš gydymo įstaigos?(labai keista, kad informacija šiais laikais taip ilgai eina)…gal jau pradėti kažkokie veiksmai…gyvenu tame pačiame
    rajone, todėl tikrai neramu..😒

  2. GGG parašė:

    Ir dar, kodėl sliapiamas adresas…tam kad žmonės negalėtu apsisaugoti?

  3. GGG parašė:

    Neblogai… dukra sako kad mama nekur neina, o valdžiažmogis pasakas seka…jeigu ką nuo legeneliozės žmonės miršta…panika bus pastarajam kai žmonės pradės medžioti…

  4. Sandra parašė:

    Labai naudinga informacija.
    Dėkinga už informatyvų straipsnį.
    Susirūpinę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sveikata

Kardiologijos klinikai vadovaus Andrej Pileckij

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Kardiologijos klinikos vadovu tapo Andrej Pileckij. Jis laimėjo viešąjį konkursą penkerių metų kadencijai ir pareigas pradės ...
2024-09-03
Skaityti daugiau

Sveikata

Nefrourologijos klinikai vadovaus Marius Jasėnas

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Nefrourologijos klinikos vadovu tapo Marius Jasėnas. Jis laimėjo viešąjį konkursą penkerių metų kadencijai ir pareigas pradės ...
2024-08-27
Skaityti daugiau

Sveikata

Skubios medicinos pagalbos klinikai vadovaus Marius Ellikas

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Skubios medicinos pagalbos klinikos vadovu tapo Marius Ellikas. Jis laimėjo viešąjį konkursą penkerių metų kadencijai ir ...
2024-08-26
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This