Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-08-21 |
Uostamiesčio savivaldybę ir jos įstaigą „Klaipėdos paplūdimiai“ šiomis dienomis pasiekė Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos raštas, kuriame informuojama apie atlikto tyrimo dėl galimos translytės diskriminacijos Melnragės moterų paplūdimyje rezultatus.
Palmiros Martinkienės nuotr.
„Esu translytė moteris, kuri yra teisiškai pripažinta kaip moteris ir turiu visus atitinkamus dokumentus, patvirtinančius mano lyties pakeitimą. Tačiau susidūriau su diskriminacija ir neteisėtu elgesiu Melnragės moterų paplūdimyje, Klaipėdos miesto savivaldybėje. Dažnai lankiausi Melnragės moterų paplūdimyje birželio mėnesį. Kiekvieną kartą sulaukdavau lankytojų žeminimų, apšaukimo ir reikalavimo, kad palikčiau paplūdimį. Sulaukiau net psichologinio ir fizinio smurto grėsmių. Paplūdimio gelbėtojos taip pat reikalavo, kad aš palikčiau paplūdimį, motyvuodamos tuo, kad tai yra moterų paplūdimys ir man čia ne vieta. Nei karto ramiai negalėjau pasideginti ir išsimaudyti. Dėl šių incidentų jaučiuosi pažeminta ir nesaugi. Mano teisės buvo pažeistos, kadangi esu teisėtai pripažinta moteris ir turėčiau turėti teisę lankytis moterų paplūdimiuose”, – buvo rašoma gautame skunde.
Jo autorė prašė „atlikti tyrimą dėl šio incidento ir imtis atitinkamų priemonių“, kad būtų užtikrintos jos teisės ir sustabdytas esą diskriminacinis tiek gelbėtojų, tiek Melnragės moterų paplūdimio lankytojų elgesys. Taip pat, jos nuomone, verta būtų paprašyti Klaipėdos savivaldybės papildyti informaciją apie tai, kad translytės turi teisę lankytis moterų paplūdimiuose.
Paprašyta patikslinti kai kurias skunde minimas aplinkybes, translytė nurodė, kad birželio 27-ąją, daugmaž pietų metu, moterų paplūdimyje prie jos prisistatė gelbėtoja ir paprašė palikti šią zoną. Gelbėtoja esą kreipėsi mandagiai, tačiau tvirtu tonu.
„Žymiai didesnė problema kyla su kitomis lankytojomis, kurios nuolat mane terorizuoja, verčia gintis ir palikti paplūdimį. <…> Birželio mėnesį, kiekvieną kartą lankydamasi Melnragės moterų paplūdimyje, patyriau žeminantį kitų poilsiautojų elgesį. Tai įvykdavo kasdien, išskyrus ankstyvus rytus, kai paplūdimyje beveik nebūdavo dar poilsiautojų”, – dėstė translytė.
Teikdama atsakymus kontrolieriaus tarnybai BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ tikino, kad visos birželį Melnragės moterų paplūdimyje dirbusios gelbėtojomis teigia, jog tokio ar panašaus įvykio nebuvo.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius savo atsakyme nurodė, jog „taisyklėse nėra specifiškai reglamentuojama, kaip fiziškai atrodantys asmenys turėtų būti priskiriami moterims arba vyrams; nėra reglamentuota kas ir kokiais kriterijais, požymiais vadovaujantis turi teisę identifikuoti asmenį moterimi, vyru arba kitos lyties asmeniu“.
Patikinta, kad Savivaldybės administracija „ketina užtikrinti translyčių asmenų galimybes naudotis paplūdimiais per informacijos sklaidą, taisykles ir kita.”
Išnagrinėjusi šį skundą Lygių galimybių kontrolierė konstatavo, jog toks aprašomas gelbėtojos ir paplūdimyje buvusių moterų elgesys atitiktų priekabiavimo požymius. Kartu pabrėžta, jog remiantis gelbėtojo pareigybės aprašyme nustatytomis funkcijomis, jam apskritai nėra nustatyta funkcija prašyti pasišalinti iš moterų paplūdimio ramiai besiilsinčių lankytojų, „net jeigu pagal subjektyvų vertinimą lankytojos išvaizda kelia abejonių dėl lankytojos priskyrimo moteriškajai lyčiai“.
„Kartu svarbu pažymėti, kad nors šio skundo tyrimo metu nebuvo nustatytas konkretus priekabiavimo dėl lyties prie Pareiškėjos faktas, gautas Pareiškėjos skundas leidžia manyti (nėra žinoma, kodėl Pareiškėja galėtų pateikti tikrovės neatitinkančius duomenis), kad translytės moterys, kurios yra patvirtinusios savo lytinę tapatybę, galimai patiria kitų paplūdimio lankytojų nepageidaujamas reakcijas, komentarus, įžeidžiantį elgesį vien tik todėl, kad jos galimai neatitinka visuomenėje nusistovėjusių moters fizinės išvaizdos standartų, kurių gali neatitikti ne tik translytės, bet ir kitos moterys“, – rašoma sprendime.
Atsižvelgdama į tai, kad taisyklės nereglamentuoja tokių situacijų, tarnyba rekomendavo Klaipėdos miesto tarybai, Savivaldybės administracijai ir BĮ „Klaipėdos paplūdimiai” priimti arba taip pakeisti atitinkamus teisės aktus, jog būtų užtikrinta, kad asmenys, besinaudojantys Klaipėdos miesto paplūdimiais, jaustųsi saugūs, orūs, nepatirtų priekabiavimo dėl lyties, lytinės tapatybės, o taip pat dėl kitų asmens tapatybės požymių“.
Anot tarnybos, moterų ar vyrų paplūdimių lankytojai turėtų būti įspėjami, kad „paplūdimiuose yra kuriama draugiška aplinka visiems asmenims, nepaisant lyties, lytinės tapatybės, fizinės išvaizdos bei kitų asmenį apibūdinančių požymių“. Apie tokių taisyklių laikymąsi esą galėtų būti primenama poilsiautojams įvairiomis komunikacijos priemonėmis, o su taisyklėmis turėtų būti supažindinami visi paplūdimių lankytojai ir lankytojos.
Savivaldybės ir „Klaipėdos paplūdimiai” apie sprendimo nagrinėjimo rezultatus turi informuoti lygių galimybių kontrolierę ne vėliau kaip per 30 dienų nuo jo gavimo dienos.
Jei pimpalas nupjautas, tai tegu eina kur nori, bet su pimpalu, nors ir su pasu, tai jau ne į moterų pliažą…
ateina vyras, pasivadina kad jis moteris ir daryk ką nori, ta lygių teisių tarnybą gina tik visokių lgbtistų teises, baisu kur mes einame, nebalsuokit už liberalus, koncervus, ir visokius socdemus
Jei jau vyksta netoliarancija paplūdymiuose, tuomet visa paplūdymio zona turėtų būti pavandinta ” Bendras paplūdimys”..
O kas trukdo ten pat, Klaipedos papludimiuose, nueiti tiesiog biskuteli toleliau, i bendra, visiems pritaikyta pliaza? Arba, jei jau norisi buti nuogai, tiesiog i nudistu pliaza??
o kur yra vaikų, būtent mergaičių teisės? O kur tikrų moterų teisės?Mes visai nebeturime teisių ?Kodėl moterys turėtų matyti genderį su kiaušiais moterų paplūdimyje?visai jus ten pablūdote?
„paplūdimiuose yra kuriama draugiška aplinka visiems asmenims, nepaisant lyties, lytinės tapatybės, fizinės išvaizdos bei kitų asmenį apibūdinančių požymių“. Gal kas gali paaiškinti, ką tai reiškia?
O, Klaipėdos (ar Vaitkaus) savibledybė, kaip suprantu, nusilenks iki… juosmens?.. Nes juk negalima atsilikti nuo centriuko?..
Tas xyz, kurs „pareišk….” su pasu ant tarpukojo į bobų pliaža atvarė?
Kaip ten reikalai su paplūdimiais, pritaikytais asmenims su negalia? Kurių Lietuvoje yra apie 225 tūkst ir jų skaičius auga? Jų galimybes „Lygių galimybių” kontrolierė mato ar rūpinasi tik viena grupe asmenų, naudodamasi tarnybine padėtimi pagal savo asmenines preferencijas?
Pala, dar ir visokiausio plauko/raugo pasaulio perėjūnams, (oi, reikėjo parašyti „pabėgėliams”?) atskiri pliažai bus įrengiami….
Jo tai dirba valdžia, tik šiaip įdomu kas čia iniciatoriai? Ar koalicijos partneriai Nemuno aušra ar Vaitkaus komitetas?
Tas skirstymas i vienalyčius rezervatus seniai jau yra sovietinė bobučių atgyvena ir ju vieta istorijos šiukšline
Ten eina visi – ir močiutės, ir jaunos merginos , ir mamos su vaikais.Iš karto matosi, kad tu ne klaipėdietis
Tragedija,kai negali kiaušų deginti moterų pliaže…
Būtent!
Nors ir translyte,bet prigimtis traukia pasižvalgyti į bobikes moterų pliaže. Uždaryti tą pliažą ar iškelti arčiau nudistų,ir problema išspręsta
Lietuvoje lytinė tapatybė nėra įteisinta. Todėl ir nėra pagrindo atlikti tokius tyrimus dėl diskriminacijos. Tai pripažysta ir pati tarnyba:
„Lygių galimybių tarnybos atstovė Ieva Laugalytė sako, kad Lietuvai reikia žengti pirmuosius žingsnius ir pradėti nuo elementariausių pagrindų: „Be kitų puikių įžvalgų, rekomendacijose raginama nacionaliniuose teisės aktuose pripažinti lytinę tapatybę ir lyties raišką kaip pagrindus, dėl kurių draudžiama diskriminuoti. Mūsų atveju, tai turėtų būti Lygių galimybių įstatymo pokyčiai. Į įstatymą įtraukus lyties tapatybę, neliktų teisinio neapibrėžtumo ir galėtume imtis translyčių asmenų diskriminacijos atvejų nagrinėjimo, skundų tyrimo. ”
Šaltinis : https://manoteises.lt/straipsnis/raginimai-lietuvai-uztikrinti-translyciu-zmoniu-teisu-apsauga/
Gal 2% turėtų prisitaikyti prie likusių? O jei koks iškrypėliai pasiskelbs esąs kitoks, tai ką, jis galės spoksoti moterų pliaže? Gal pradėkite ir jūs, kitokie, gerbti tradicinius….
Įtariu, kad komisija, norėdama būti svarbi ir atidirbti skiriamą biudžetą, kuria problemas iš nieko pati. Tik moterų pliaže nesvarbu, kas parašyta pase. Ten svarbu, ką matai.
O kodėl nesilanko nudistų paplūdimy? Ten tikrai niekas nediskriminuotų…
tą patį pagalvojau . Galimybių ” saviraiškai ” tikrai yra ir nereikia vaizduoti nuskriaustųjų . Tolerancija taip pat turi ribas . Mano išsęko.
Ir vėl ” kalti ” tie kurie pliaže nematė paso ? 🙂 Ar dabar moterims dėl tolerancijos reikia tylėti, o bet kuris vyras besijaučiantis moterimi galės degintis moterų pliaže ? O kur tolerancija moterims ?
Priekabiavimas remiantis tik pletkais ? Lygūs ar lygesni ?