Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-08-30 |
Nors, pasak organizatorių, nei Klaipėdos meras, nei Lietuvos kultūros taryba neskyrė finansavimo festivaliui, kurio metu planuota profesionaliai, įvairiais aspektais pristatyti žydų tautos muziką, festivalis „Šalom visuos kraštuos“ įvyks. Šiemet festivalio renginiai vyks ne tik Klaipėdoje, bet ir Salantuose, Gargžduose.
Festivalio, vyksiančio rugsėjo 8-28 dienomis, renginiai koncentruosis į žydų muziką. T. y. bus siekiama profesionaliai pažvelgti į skirtingų žydų diasporų- aškenazių, sefardų muziką, kurios pradžia minima dar prieš Kristų ir kuri visiškai nežinoma Lietuvoje. Organizuojant kamerinius koncertus, garso meno performansą, paskaitas bus pristatoma žydų muzikos istorija, žydų muzikinės tradicijos bei įtakos pasaulio muzikos raidai.
Festivalis prasidės garso meno performansu „Plaukikai (Neplaukiantys)“ rugsėjo 8 d. Malūno tvenkinio teritorijoje (tarp Kooperacijos, Mokyklos ir Tilžės gatvių) kartu su menininkais Rochus Aust ir Verena Barie (Vokietija).
Koncertas „Žydų malda“ kvies išgirsti pakankamai retą, dviejų muzikos instrumentų vargonų ir alto muzikinį dialogą. Smuikininkas Semjon Kalinovsky ir vargonininkas prof. Torsten Laux (Vokietija) lauks klausytojų Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno bažnyčioje.
Gargždų miesto gyventojai turės neeilinę progą susipažinti su dainininkės, vadinamosios žydų lakštingala Nechamos Lifšicaitės (1927–2017) gyvenimu ir kūryba. Apie talentingąją N. Lifšicaitę mums papasakos istorikė, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejininkės-parodų kuratorė Aušra Rožankevičiūtė. Susitikimas vyks Gargždų krašto muziejuje.
Pirmą kartą Klaipėdoje bus supažindinama su žydų sefardų istorija, kultūra, muzika paskaitoje „Atrakinti Ispaniją. Sefardų žydų istorija, muzika, kultūra“. Koje bus kalbama apie žydų išvarymą iš viduramžių Ispanijos, sefardų diasporos formavimąsi ir pokyčius, kuriuos ji patyrė XIX ir XX a. Paskaitos autorė ir vedėja doc.dr. Agnieszka August-Zarębska, kuri yra Vroclavo universiteto (Lenkija) Taube žydų studijų katedros docentė. Paskaita bus verčiama į lietuvių kalbą.
Apie kaimyniniame Karaliaučiuje gyvenusį fenomenalų menininką Arną Nadelį (1878–1943) klaipėdiečiams papasakos muzikologė doc.dr. K.Rupeikaitė paskaitoje „Tarp poezijos, muzikos ir dailės: Arno Nadelio (1878–1943) fenomenas.“
Taip pat pirmą kartą Klaipėdoje bus galimybė susipažinti su garsiausiais 20 a. aškenazių chazanais (arba kantoriais) dainininkais. Chazanut (arba chazonos) reiškia tradicinį kantorinį giedojimą judaizme. Kantorius, jo giedojimas buvo ir yra įprasta žydų pamaldų dalis sinagogose.
Paskaitoje „Chazanut. Didieji XX amžiaus dainininkai”, kurią skaitys vienas žymiausių klezmer muzikos tradicijas puoselėjančių smuikininkų Markas Kovnatskiy (Vokietija), bus eksponuojami archyviniai įrašai, vaizdo įrašai, fotografijos. Paskaita bus verčiama į lietuvių kalbą.
Visą tarptautinio žydų kultūros festivalio „Šalom visuos kraštuos“ programą rasite čia.
Tegul jie nors vienus savo kapus susitvarko patys, o ne laukia kol kiti už juos tai padarys.
Žydų KGBistai irgi gal ne prie ko, juk jie buvo tik SSSR NKVD „specialistai”, tik jie kovojo ir kovoja prieš lietuvius. Žydai išsikovojo Vilniaus Sporto rūmus, atseit ten jų kapavietė. Tai gal jie nors savo tautiečius- nusikaltėlius atiduoda teisti ten, kur jie nusikalto? Už peisokų ir von į Izrali tokius kultūrininkus…..
Manau jog kol vyksta palestiniečių genocidas žydai turėtu susilaikyti nuo tokiu renginiu, nes paskui vėl skūsis kad jie vargšai skriaudžiami ir nepriimtini.
Muzika, menas ir kultūra sienų neturi. Karai irgi nei prie ko. Politikavimo čia taip pat neturėtų būti. Į kai kuriuos renginius būtinai ateisiu.