Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-09-06 |
Ketvirtadienio vakarą Klaipėdos sportininkų namuose-muziejuje pristatyta Jono Kiriliausko biografinė knyga „Liudas Alseika (1887–1960). Pasakojimai apie žmogų kelyje“. Nors knyga oficialiai išleista jau prieš daugiau nei metus, tačiau žmonių, susidomėjusių Liudo Alseikos veikla, nestokojo.
L. Alseika buvo ne tik žymus keliautojas, turizmo propaguotojas, kraštotyrininkas, bet ir esperantininkas.
Dabartinis sporto namų puoselėtojas, sporto istorikas Algirdas Vaicekauskas pasidžiaugė nenutrūkstančia tradicija kas penkerius metus paminėti L. Alseikos legenda tapusią kelionę dviračiais Klaipėda-Vladivostokas.
„Apie šią veiklą esame nemažai girdėję, skaitę jo, kaip esperantininko, veikla dažnai būdavo tik paminima. O iš tikrųjų esperanto buvo jo didžioji gyvenimo meilė, aistra, gyvenimo būdas, esmė ir prasmė kartu sudėjus”, – kalbėjo muziejaus krikštatėviu pramintas Algirdas Plungė.
Simboliška, jog L. Alseika gimė 1887 metais, kai gimė ir pati esperanto kalba.
Lietuvos esperantininko sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas rašo, kad spragą apie šią nepelnytai primirštą ir nuošalėje atsidūrusią L. Alseikos veiklą, kuri jo gyvenime buvo vos ne pagrindinė, bent jau iš dalies užpildo ši J. Kiriliausko knyga. Joje atskleidžiamas sudėtingas ir margas L. Alseikos gyvenimo kelias. Paskutinis knygos skyrius, kurį parašė šiaulietė esperantininkė Nijolė Petraitytė-Jurkovič, pasakoja tik apie jo esperantiškąją gyvenimo dalį.
Renginyje dalyvavo ir keliautojo anūkė Svajonė Merilienė. Būtent ji susisiekė su rašytoju dėl senelio darbų įamžinimo ir finansavo knygos leidybą savo lėšomis.
„Laimingi seneliai, turintys tokius rūpestingus anūkus“, – buvo sakęs pats knygos autorius.
Parašykite komentarą