Pirmieji nuolatiniai globotojai, kurių širdys – didelės 

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-10-08

„Globojome tris vaikus – dvi mergaites ir berniuką. Tačiau širdis mūsų didelė, nusprendėme duris atverti ir ketvirtam vaikui. Ji jau šešerius metus gyveno bendruomeniniuose namuose [dabar šeiminiai namai]. Pakvietę ją gyventi kartu, tapome nuolatiniais globotojais“, – pasakoja Gargžduose gyvenanti Alina Želvienė. Jos šeima tapo viena pirmųjų nuolatinių globotojų Lietuvoje.

Asociatyvi portalo archyvo nuotr.

Nuolatinio globotojo institutas – nauja globos forma

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės teigimu, neseniai pradėjęs veikti nuolatinio globotojo institutas atvėrė galimybes kuo daugiau vaikų augti šeimos aplinkoje, o pačiam nuolatiniam globotojui tenka ypač svarbi atsakomybė – priimti į savo šeimą ir namus ypatingą vaiką, pavyzdžiui, turintį sveikatos sunkumų, anksčiau išgyvenusį jautrią globos ar įvaikinimo patirtį, įžengusį į paauglystę, turintį brolių ir seserų ir pan.

„Džiugu, jog kasmet globos sistema tobulėja ir ieško bei atranda naujų sprendimų, kurie leistų kuo didesnei daliai tėvų globos netekusių vaikų augti šeimos aplinkoje. Tad prieš kurį laiką startavus nuolatinio globotojo institutui, su nekantrumu laukėme, kada galėsime patvirtinti, jog ši iniciatyva veikia. Pirmiesiems vaikams jau pavyko rasti mylinčius ir atsakingus žmones, kurie jų gerove rūpinsis nuolatos, iki pat pilnametystės. Ir tai tik pradžia, kuri, tikiu, ilgainiui pildysis naujomis, sėkmingomis šeimų istorijomis“, – sako I. Skuodienė.

Spalio pradžioje globos institucijose augo apie 1150 vaikų. Dalis šių vaikų dėl susiklosčiusių aplinkybių negalės grįžti į biologinę šeimą, tačiau turės galimybę augti pas nuolatinį globotoją.

Pasak Rugilės Ladauskienės, globos tinklus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ vadovės, Nuolatinio globotojo institutas – nauja globos forma, kai globėjas gauna atlygį ir gali globoti ypatingus vaikus. Ši forma skirsis tiek nuo budinčio globotojo, tiek nuo globėjo, kuris nėra sudaręs sutarties su globos institucija.

„Nuolatinio globotojo institutas įkurtas siekiant, kad kuo daugiau tėvų globos netekusių vaikų gyventų šeimos aplinkoje. Į minėtą grupę patenka vaikai, kuriems reikia daugiau dėmesio, laiko, pagalbos – vaikai, turintys nesėkmingą globos ar įvaikinimo patirtį, sunkiai išgydomų ar nepagydomų raidos ar psichikos sutrikimų, turintys daugiau nei tris brolius ar seseris, vaikai, vyresni nei 10 metų amžiaus, nepilnamečiai su gimusiais kūdikiais. Kitaip nei pas budintį globotoją, kur vaikai gyvena laikinai, kol šeimoje išsisprendžia krizė, pas nuolatinį globotoją vaikas augs iki pilnametystės“, – sako globos ekspertė.

Skaudėjo širdį dėl mergaitės

Neseniai nuolatinių globotojų veiklą pasirinkę gargždiškiai A. Želvienė su vyru globėjų kelią pradėjo prieš devynerius metus, kai į savarankišką gyvenimą išleido savo vaikus. Tuomet jie pakvietė pasisvečiuoti mergaitę, kuri šiemet šventė 19-ąjį gimtadienį. Vėliau duris atvėrė ir jos sesei, kuriai dabar 10 metų. Pajautę, kad tiek širdyje, tiek namuose vietos pakanka, į šeimą priėmė ir berniuką, kuriam dabar trylika.

„Sakiau, kad ir trijų globotinių pakaks, nes būreliai, mokykla, susirinkimai ir kitos veiklos – visos valandos užimtos. Tačiau širdis verkė, kai pagalvodavau apie bendruomeniniuose namuose augančią mergaitę, kuri yra mūsų globotinių sesuo. Mes ją pažinojome jau daug metų, tad nebuvo nematytas žmogus. Taip su vyru pakalbėjome ir apsisprendėme tapti šiai mergaitei nuolatiniais globotojais“, – pasakoja A. Želvienė.

Ji prisipažįsta, kad globotinė dar ne visada drįsta paklausti, sesės neretai perduoda jos klausimus, bet vaikas šiltėja ir situacija gerėja.

Gargždų socialinių paslaugų centro direktorės Viktorijos Lygnugarienės teigimu, siekiama, kad Klaipėdos rajono šeiminiuose, anksčiau vadintuose bendruomeniniais, namuose nebeliktų vaikų, nebent išskirtiniais atvejais.

„Neabejoju, kad geriausia vieta augti vaikui yra šeima ir jos aplinka, kad ir kokios idealios sąlygos bebūtų šeiminiuose namuose. Kai sužinojome, kad bus įsteigtas Nuolatinio globojo institutas, pradėjome dairytis globėjų ir galvojome, kas šią misiją galėtų atlikti. Taip ir pasiūlėme nuolatiniais globotojais tapti A. Želvienės šeimai, kurie sukūrė tvirtą ir patikimą ryšį su savo globotiniais“, – pasakojo V. Lygnugarienė.

Jos teigimu, neseniai pasirašyta sutartis ir su dar vienu nuolatiniu globotoju, į kurio šeimą atkeliavo trys vaikai, kurie buvo laikinojoje globoje.

INFORMACIJA

Asmuo, norintis tapti nuolatiniu globotoju, turi atitikti globėjams keliamus reikalavimus, būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą bei turėti bent vienerių metų vaikų globos ar budinčio globotojo veiklos patirtį.

Visą informaciją apie globą ir įvaikinimą rasite www.globoscentrai.lt, taip pat paskambinę į nemokamą Vaiko teisių liniją 0 800 10 800.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Regionas

Natūralią eglę įžiebė ir Gargždai

Gargžduose po ilgos pertraukos penktadienio vakarą įžiebta gyva, maždaug 12 metrų aukščio pagrindinė Klaipėdos rajono kalėdinė eglė. Į šventinį renginį ...
2024-12-06
Skaityti daugiau

Regionas

Bus keičiamas Gargždų bendrasis planas

Klaipėdos rajono savivaldybė rengiasi keisti Gargždų miesto bendrąjį planą, patvirtintą 2014 metais. Planuojama teritorija apima ne tik Gargždus, bet ir ...
2024-12-06
Skaityti daugiau

Transportas

Kai kurios naujovės Klaipėdos rajono maršrutų sistemoje

Nuo gruodžio 8 dienos į bendrąją Klaipėdos ir regiono viešojo transporto sistemą įsilieja 12 autobusų ir 1 maršrutinio taksi maršrutas. ...
2024-12-05
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This