Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-08 |
Antradienį visų 60 Lietuvos savivaldybių pastatuose ir papildomai įsteigtose balsavimo vietose prasidėjo balsavimas iš anksto Seimo rinkimuose. Išankstinis balsavimas tęsis ir trečiadienį bei ketvirtadienį, nuo 7 iki 20 val.
Martyno Vainoriaus nuotr.
Antradienio vakarą VRK pranešė, jog pirmąją išankstinio balsavimo dieną rinkdami Seimą iš viso atvyko balsuoti daugiau kaip 44 tūkst. rinkėjų. Tai yra beveik 1,9 proc. nuo bendro visų rinkėjų skaičiaus. Prieš ketverius metus vykusiuose Seimo rinkimuose pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsavo beveik 13 tūkst. rinkėjų arba 0,5 proc. nuo visų rinkėjų skaičiaus.
Gausiausiai rinkėjai ėjo balsuoti į Vilniaus miesto savivaldybėje, Vilniaus Lukiškių aikštėje ir aikštėje prie Vilniaus spaudos rūmų bei Kauno ir Klaipėdos miestų savivaldybių patalpose įrengtas balsavimo vietas.
Tarp aktyviausiai balsavusių apygardų patenka Mėguva, o tarp pasyviausių – Marių.
Visi rinkėjai gali balsuoti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą. Tai ypač patogu tiems rinkėjams, kurie rinkimų savaitę viešės kitoje Lietuvos vietoje, nei yra deklaravę savo gyvenamąją vietą.
Išankstinio balsavimo vietų sąrašas skelbiamas čia.
VRK primena, kad svarbiausias rinkėjo dokumentas einant balsuoti yra asmens tapatybės dokumentas – pasas arba asmens tapatybės kortelė. Taip pat tinka ir kiti Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai, kuriuose yra rinkėjo nuotrauka ir asmens kodas – vairuotojo pažymėjimas, diplomatinis pasas ir pan.
Kaip reitinguoti?
VRK primena, kad balsuodami šių rinkimų pirmajame ture rinkėjai galės reitinguoti jiems patinkančius kandidatus.
Seimo rinkimuose balsuojantys rinkėjai gaus du biuletenius. Viename jų bus surašytos vienmandatėje rinkimų apygardoje keliamų kandidatų pavardės, čia reikės pasirinkti tik vieną kandidatą.
Antrajame – daugiamandatės rinkimų apygardos biuletenyje bus išvardinti visi 15 šiuose rinkimuose dalyvaujantys kandidatų sąrašai. Šiuose Seimo rinkimuose kandidatų sąrašus kelia 14 politinių partijų ir 1 koalicija.
Daugiamandatės rinkimų apygardos biuletenyje kandidatų sąrašai išdėstyti pagal jiems burtais suteiktus rinkimų numerius. Biuletenyje nurodomas politinės partijos ar koalicijos pavadinimas, logotipas ir pirmuoju kandidatų sąraše įrašyto kandidato vardas ir pavardė.
Reitinguoti kandidatus galima, tačiau nėra privaloma. Jeigu biuletenyje pažymėjote tik kandidatų sąrašą, tačiau reitingavimo langelius palikote tuščius, toks biuletenis vis tiek bus laikomas galiojančiu.
Reitinguodami konkrečius kandidatus rinkėjai suteikia jiems didesnę galimybę būti išrinktiems į Seimą.
Tokiu atveju, jei rinkėjas pasinaudoja teise reitinguoti, į penkis langelius gali įrašyti penkis skirtingus numerius iš tos politinės partijos arba koalicijos kandidatų sąrašo, kurį jau pasirinko.
Visų kandidatų sąrašus su kandidatų numeriais bus galima rasti kiekvienoje balsavimo kabinoje.
Reitinguodamas 5 pasirinktus kandidatus, rinkėjas jiems suteikia pirmumo balsų. Vienas įrašytas kandidato numeris yra lygus vienam pirmumo balsui.
Pirmumo balsus galima skirti ir mažiau nei penkiems kandidatams.
Kandidatų numeriai į langelius gali būti įrašomi bet kokiu eiliškumu.
Jei to paties kandidato numerį rinkėjas įrašys į keletą langelių, bus įskaitytas tik vienas pirmumo balsas.
Balsavimas namuose – nuo penktadienio
Spalio 9-11 dienomis bus organizuojamas balsavimas ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose ir bausmių atlikimo vietose.
Spalio 11-12 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose. Balsuoti namuose gali rinkėjai su negalia, juos namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės ir rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.
Balsavimas užsienyje esančiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse organizuojamas kiekvienos atstovybės nustatytu laiku. Dėl tikslių balsavimo valandų rinkėjų prašoma teirautis toje ambasadoje ar konsulate, kur jie pageidauja atvykti balsuoti.
Sekmadienį – tik savo apylinkėje
Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13 d., sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.
Svarbu žinoti, kad antraip nei pavasarį, Seimo rinkimų sekmadienį balsuoti bus galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse. Taip yra dėl to, kad pusė Seimo narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose ir kiekvienos iš 71 vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniai bus skirtingi ir rinkėjai turi teisę balsuoti tik už tos vienmandatės rinkimų apygardos, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, kandidatus.
Kadangi rinkėjų sąrašas yra sudaromas remiantis Lietuvos gyventojų registro duomenimis, rinkėjai jame priskiriami konkrečiai rinkimų apygardai pagal jų deklaruotą gyvenamąją vietą.
Visų balsavimo vietų kontaktai skelbiami čia.
Nieko gero nėra tame, kad balsuojama iš anksto, atsižvelgiant į tai, kad to balsavimo rezultatai dažniausiai stipriai skiriasi nuo balsavimo tikrąją dieną vidurkio.
Vokai su biuleteniais laikomi kur ? Savivaldybėje. Jokios specialios apsaugos nėra, tad jei savivaldybėje yra įtakingų darbuotojų, norinčių padaryti įtakos rezltatams, tai galima prie tų vokų prieiti ir , pavyzdžiui, sugadinti dalį biuletenių.
Ar, pavyzdžiui, gauti iš rinkimų komisijos tuščių biuletenių, pasirašant už tuos kurie akivaizdžiai neatvyks balsuoti, pvz., kokie labai seni žmonės, tokius biuletenius užpildyti ir sumesti.
Matėme filmuotą medžiagą, kaip Rusijoje rinkimų komisijos narės, net stovint apsaugos darbuotojui, keliais naktį ėjo prie urnos ir metė pluoštus biuletenių.
Sakysite, pas mus ne Rusija? Bet kuo skiriamės, jei per kiekvienus rinkimus nustatoma nemaža pažeidimų, o kiek dar nenustatoma?
Visiškai jums pritariu. Jau yra buvę kai maišai su balsais kelionėje vežant į Vilnių kažkur užsilaiko ilgam laikui o vairuotojas paskui negali pasakyt rimtos priežasties kodėl :D) Bet šaip ar taip – VAROM TAUTIEČIAI VISI BALSUOT SEKMADIENĮ! Jei bus didelis aktyvumas hren ką tie suskiai galės padaryt su savo klastojimais. Masiškų balsavimų neperdarysi