Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-25 |
Klaipėdiečiai tęsia rašytojo Rimanto Černiausko 1987 m. pradėtą tradiciją populiarinti prozos skaitymus Vakarų Lietuvoje, rengiant festivalį „Novelės ruduo“. Vienu metu festivalis vadintas „Prozos ruduo“, o šiais metais įgauna naują pavadinimą – „Prozos krantas“. Pavadinimu siekiama atkreipti dėmesį į vietą – veiksmas vyksta mieste ant jūros kranto.
Festivalio centre – kūrybinio rašymo laboratorijos moksleiviams ir suaugusiems, smulkiosios prozos konkurso „Į švyturį“ organizavimas, naujų prozos pristatymo formų paieška, autorių ir skaitytojų susitikimai.
Festivalis prasidėjo spalio 21 d. rašytojos Nijolės Kepenienės paroda „Krantas“ I. Simonaitytės viešosios bibliotekos fojė. N. Kepenienė yra ne tik gausiausiai knygas leidžianti klaipėdietė, bet ir su dideliu entuziazmu eksperimentuojanti menininkė, yra surengusi kelias personalines tapybos parodas, savo megztų suknelių ekspoziciją, piešiniais iliustravusi ne vieną savo knygą.
N. Kepenienės tapybos darbai dalyvaus Rašytojų kūrybos aukcione lapkričio 9 dieną 15 val. I. Simonaitytės bibliotekos fojė.
Kviečiame klaipėdiečius gausiai dalyvauti „Rašytojų kūrybos aukcione“, kurį ves prozininkas, poetas Liutauras Degėsys ir meno istorikė Birutė Skaisgirienė. Galėsite nebrangiai ir, svarbiausia, linksmai, už simbolinę auką įsigyti Juozo Šikšnelio drožinių, Daivos Molytės-Lukauskienės ir N. Kepenienės tapybos darbų, Sondros Simanos emalio papuošalą, Dainiaus Sobeckio naminio vyno ir dar visokiausių netikėtų skanėstų, jau neskaitant, vienetinių knygų su autorių parašais.
Spalio 26 dieną, šeštadienį, 16 val., bibliotekos Konferencijų salėje bus parodyta specialiai festivaliui sukurta II-oji „Smėlio radijo“ laida. Tai rašytojo Gintaro Grajauskas ir muzikanto Kęstučio Bublio mini spektaklis, kurio metu žiūrovai nustebs, kaip galima įdomiai pateikti rašytinį žodį.
Po festivalio planuojama sukurti „Prozos kranto“ audio biblioteką“ ir ją patalpinti Yotube kanale. Tai aktorių įskaityta festivalio rašytojų kūryba profesionalioje garso studijoje. Atsižvelgiama į tai, kad literatūra audio formatu pastaruoju metu įgauna vis platesnį populiarumą tarp kultūros vartotojų, ypač jaunimo.
Intriguojantis festivalio momentas – smulkiosios prozos konkursas „Į švyturį“ įtraukė į prozos kūrimą ne tik klaipėdiečius, bet ir pasaulyje gyvenančius lietuvius. Lietuvos rašytojų sąjungos bei I. Simonaitytės viešosios bibliotekos sklaidos kanalais buvo paskelbtas kvietimas dalyvauti konkurse „Į Švyturį“. Atsiųsta 43 kūriniai (vieno apimtis – 2-6 spausdintiniai lapai). Kūrinius vertina profesionalų komisija: rašytoja, dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė, rašytojas, kultūros žurnalistas Ramūnas Čičelis, literatūrologas Marijus Šidlauskas. Konkurso nugalėtoja(s) bus paskelbtas festivalio baigiamajame renginyje ir apdovanota(s) 5 dienų rezidentūra Nidos rašytojų ir vertėjų namuose 2025 m. pavasarį.
Baigiamajame šventiniame festivalio renginyje lapkričio 8 d. 17 val. I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje dalyvaus jaunieji rašytojai iš Estijos ir Latvijos, smulkiosios prozos konkurso laureatai, Klaipėdos krašto rašytojai. Vakaro atmosferą kurs ne tik rašytojų skaitomi tekstai, bet ir Audros Skaros (violončelė, dūdelės) bei judesio atlikėjos Aistės Burkauskaitės improvizacijos.
Kūrybinio rašymo užsiėmimus, kurių metų jaunimas kurs detektyvines istorijas, mokyklose ves rašytojai N. Kepenienė, Rita Latvėnaitė-Kairienė ir Dainius Sobeckis. Detektyvo žanras pasirinktas, norint remtis klaipėdiečio detektyvų autoriaus Raido Dubrės ( J. Šikšnelio) patirtimi.
Su neįgaliaisiais Klaipėdos socialinių paslaugų centre „Danė“ ir Klaipėdos Medeinės mokykloje istorijas kurs rašytoja, psichiatrė, rašymo terapeutė Jūratė Sučylaitė.
Spalio 29 d., antradienį, 17 val., I. Simonaitytės bibliotekoje įvyks susitikimas su Aurima Diliene – šešių knygų autore, gydytoja psichoterapeute, šeimų konsultante, lektore, vaikų ir paauglių psichiatre. A. Dilienė yra sukaupusi virš dvidešimties metų profesinę patirtį, šiuo metu su šeima gyvena ir dirba Prancūzijoje.
Džiaugiamės, kad festivalio programoje dėmesys skiriamas jaunųjų rašytojų kūrybai bei lietuvių rašytojų bendradarbiavimui su latviais ir estais. Nidos rašytojų ir vertėjų namuose penkias dienas dirbs, tai yra vers iš latvių ir estų kalbų į lietuvių kalbą bei rašys naujus kūrinius, Helena Aadli (Estija), Emija Grigorjeva (Latvija), Agnė Bernotaitė, Dominykas Matulionis ir Linas Daugėla.
Festivalio metu (lapkričio pradžioje) miestą papuoš penkių prozininkų – šviesios atminties Rolando Rastausko, Nijolės Kepenienės, Juozo Šikšnelio, Ritos Latvėnaitės-Kairienės ir Mindaugo Jono Urbono portretai bei jų mintys.
Festivalio organizatorius – Lietuvos rašytojų sąjunga Klaipėdos skyrius, partneris – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, rėmėjas – Klaipėdos miesto savivaldybė.
Parašykite komentarą