Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-14 |
Pirmos instancijos teismas patenkino antstolės prašymą ir leido Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pačiai nugriauti buvusios Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės K. Donelaičio gatvėje pastatytą priestatą bei taip įvykdyti daugiau nei prieš trejus metus priimtą Apeliacinio teismo sprendimą.
Tuo metu Klaipėdos savivaldybė jau daro žingsnius, jog I. Šakalienės ir jos dukrų valdomai bendrovei tektų mokėti didesnius mokesčius už tai, kad jos valdomas prie pat gatvės esantis paveldosauginis pastatas yra apleistas ir kelia pavojų aplinkiniams.
Negriovė pati, dabar prieštarauja
Minėtasis Apeliacinio teismo sprendimas buvo priimtas po to, kai Generalinė prokuratūra suabejojo, ar teisėtai I. Šakalienės šeima be aukciono, lengvatine tvarka su Klaipėdos savivaldybės administracijos palaiminimu įsigijo šalia namo K. Donelaičio g. 12 namo esančius žemės sklypus. 2021 m. gegužę šis teismas panaikino tris Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) įsakymus dėl sklypų pardavimo ir nurodė, jog pastatyto priestato griovimo darbus turi lygiomis dalimis finansuoti I. Šakalienė ir ši institucija. Priestatas turėjo būti nugriautas per tris mėnesius.
Kadangi suėjus terminui tai nebuvo padaryta, 2021 m. spalį buvo išduotas vykdomasis raštas, o antstolė Asta Rimaitė-Žičkuvienė kreipėsi į teismus, kad šie skirtų baudą I. Šakalienei. Galiausiai bylinėjimasis dėl baudų pasiekė Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (LAT), kuris pernai gruodį konstatavo, jog VTPSI pozicija, kad ji pati negali nugriauti tokio statinio, yra nepagrįsta. LAT nurodė, kad šiuo atveju pirmiausia turi būti sprendžiamas ne baudos didinimo, o teismo sprendimo vykdymo tvarkos pakeitimo klausimas.
Po tokio LAT verdikto antstolė, sulaukusi VTPSI prašymo, kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą prašydama pakeisti vykdymo tvarką – leisti inspekcijai pačiai nugriauti priestatą ir sutvarkyti statybvietę I. Šakalienės bei NŽT lėšomis. Birželio viduryje teismas tokį sprendimą patenkino, atitinkama nutartis įsigaliojo. Tačiau, kad tokios procedūros prasidėtų, reikėjo dar vieno teismo sprendimo ir dėl to antstolė kreipėsi į Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmus.
NŽT su tokiu antstolės pareiškimu sutiko, o I. Šakalienė teismui pateikė atsiliepimą, kad jam prieštarauja. Ji priminė, kad NŽT 2022 m. lapkritį buvo pateikusi suderinti UAB „Akelta“ parengtą 122 005,51 Eur griovimo darbų sąmatą, bet tarnyba atsisakė tai daryti ir nurodė, jog griovimo darbų kaina negali viršyti 83 534,69 Eur – už tiek jai sutiko darbuotis UAB „Alkuras“. Dabar, anot I. Šakalienės, tokie darbai gali kainuoti daugiau nei kad tada jai siūlė rangovas, tad ji atsisako kompensuoti pusę išlaidų, jei bendra jų suma bus didesnė nei minėtieji 83 534,69 Eur.
Nors I. Šakalienė visus tuos metus taip ir nenugriovė priestato, dabar ji tvirtino, jog „efektyviausia, kai griovimą atlieka pati statytoja“ ir būtent ji tai turėtų daryti.
Bylą išnagrinėjusi teisėja Neringa Ruibytė-Karimžanova nusprendė, jog antstolės pareiškimas yra tenkintinas.
„Konstatuotina, jog šiai dienai suinteresuotas asmuo Irena Šakalienė teismo sprendimo nėra įvykdžiusi ir nesiima jokių veiksmų teismo sprendimo įvykdymui“, – rašoma nutartyje, kuria leista VTSPI nugriauti priestatą ir sutvarkyti statybvietę I. Šakalienės ir NŽT lėšomis.
Tokia nutartis dar gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui.
Perspektyvoje – ir didesni mokesčiai
Tuo metu Klaipėdos savivaldybė jau planuoja įtraukti senąjį paveldosauginį pastatą, kurį valdo I. Šakalienei ir jos dukroms priklausanti bendrovė „Donelaičio namai“, į apleisto ir neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą.
Tokia galimybė atsirado šį rugsėjį, kai Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs savivaldybės prašymą, pakeitė laikinąsias apsaugos priemones ir leido I. Šakalienei atlikti šio pastato konservavimo darbus. Iki tol buvo draudžiama atlikti bet kokius darbus, tad pagal atitinkamą tvarkos aprašą šis pastatas negalėjo būti įtrauktas į minėtąjį sąrašą. O jame esantiems objektams gali būti pritaikytas gerokai didesnis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.
Sprendimo projektas dėl naujo sąrašo, į kurį jau įrašytas ir šis pastatas, turėtų būti svarstomas lapkritį vyksiančiame miesto Tarybos posėdyje. Pirmasis jam šį trečiadienį vienbalsiai pritarė Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitetas.
Istorikės Janinos Valančiūtės parengtoje pažymoje teigiama, jog apleistasis pastatas yra statytas XIX a. antroje pusėje, nes pažymėtas jau 1856–1857 m. plane. Po II pasaulinio karo jis buvo nacionalizuotas, naudotas komunaliniams butams. Šiame name I. Šakalienė dar 1994 m. įsigijo vadinamąsias kūrybines dirbtuves. Palaipsniui ji supirko visus 6 čia buvusius butus, vienas iš kurių priklausė savivaldybei ir 2011 m. tapo vienintele pastato savininke. Tada po butą ji padovanojo savo dukroms, su kuriomis vėliau įkūrė UAB „Donelaičio namai“.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Medijų rėmimo fondo remiamą projektą „Dienos aktualija“
Uz nedidele kompensacija griaunu nelegalius namus, tvartus, restoranus, vilas. Brangiai nesiulyti.
Tai gražus, senovinis pastatas, o ji tą pastatą piktybiškai suniokojo, didžiausias netvarkingumas, neatsakingumas prieš mus visus Klaipėdiečius, kuo didesnę baudą ir atstatyti , o ne stiklainį pastatyti…
Kad ją šikančia sutrauktu..
Padėkite dar Cibauska ir bus 30metu nusišikt ant valdžios
Gėda visai Šakalių šeimai. Bus nekokia pavardė Klaipėdoje.
Senasis Šakalienės pastatas jau 15-20 metų yra neprižiūrimas ir avarinės būklės, tačiau savivaldybė tik dabar svarsto padidinti NT mokestį :)))
Todėl, kad Šakalienė dirbo korumpuotoje savivaldybėje, o Šakalys itgi užėmė reikšmingas pareigas.
Vietoj to, kad sutvarkytu valdomą paveldosauginį pastatą, pirmiausia prisistatė priestatų. Gėda tokiems klaipėdos piliečiams. nenori tvarkyti, parduok . Miesto gėda tokioje Klaipėdos vietoje.
Pagaliau bus įvykdytas teisingumas.
auka,vargse,nusipelniusi miesto moteris.Tik palikite ramybeje ir vyro tik nebelieskite.
baikit smagintis kartu su jų kaimynu rusu-baltarusu…