Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-15 |
Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmai, išnagrinėję bylą, pripažino, kad UAB „Minijos nafta“ naftos gavyba Kintuose neleista teisėtai ir pagrįstai, nes neatitinka aplinkos apsaugos teisės aktų ir gali daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai.
Anot teismo pranešimo, Aplinkos apsaugos agentūra (AAD) buvo priėmusi sprendimą, kad pagal parengtą ataskaitą planuojama ūkinė veikla – UAB „Minijos nafta” naftos gavyba Kintuose – neatitinka aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų ir gali daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai, sukelti reikšmingų neigiamų padarinių dirvožemiui, žemės paviršiui ir jos gelmėms, vandeniui, kraštovaizdžiui ir biologinei įvairovei, taip pat ir Europos Bendrijos svarbos rūšims ir natūralioms buveinėms ir šių elementų tarpusavio sąveikai, taip pat gali būti pažeidžiama dėl ekstremaliųjų įvykių ir (ar) galimų ekstremaliųjų situacijų, todėl neleistina pasirinktoje vietoje
Sprendimas buvo priimtas atsižvelgus ir į visuomenės aktyvų dalyvavimą planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procese, netiesioginį planuojamos ūkinės veiklos poveikį visuomenės sveikatai.
Tuo metu „Minijos nafta“ manė, kad toks AAA sprendimas yra neteisėtas ir nepagrįstas. Pabrėžė, kad poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje nurodė poveikį aplinkai mažinančias priemones.
„Teismas, įvertinęs visą bylos medžiagą, nurodė, kad atsakovė tinkamai ir išsamiai motyvavo savo sprendimą neleisti naftos gavybos Kintuose. Teismas sutinka su atsakovės nuomone, kad planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimas Kintų objekte prieštarauja Šilutės rajono savivaldybės teritorijų planams ir Kintų gyvenamosios vietovės siekimui kurorto ar kurortinės teritorijos statuso, kadangi planuojamos ūkinės veiklos aikštelės patenka į siūlomas miestelio kurortinės teritorijos ribas. <…> Neturint tikslių duomenų apie fluido sudėtį ir angliavandenilių kiekį, negalima objektyviai įvertinti, kokį poveikį aplinkai gali daryti planuojamos ūkinės veiklos II etapas, kurio metu numatoma naftos gavyba“, – rašoma pranešime spaudai.
Taip pat kolegija, kurią sudarė teisėjai Deimantė Andrulytė, Arvydas Martinavičius ir Jarūnė Sedalienė, atsižvelgė į tai, kad Kintų miestelis dėl reljefo patenka į potvynių grėsmės teritoriją. Tokiu atveju išlieka tikimybė, kad planuojamos ūkinės veiklos avarijos atveju dirvožemis ir gruntinis vanduo gali būti užterštas ne tik planuojamos ūkinės veiklos teritorijoje, bet ir už jos ribų. Be to, planuojamos ūkinės veiklos gretimoje aplinkoje yra saugomos teritorijos, kuriose yra aptinkamos (veisimosi ir migracijos metu) europiniu ir nacionaliniu mastu saugomos gyvūnų rūšys.
Sprendimas, kuriuo bendrovės skundas atmestas kaip nepagrįstas, dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciam teismui.
Tai – jau ne pirmas „Minijos naftos“ inicijuotas teisminis ginčas dėl galimybės jai išgauti naftą Kintuose.
Tas pate teismas šią liepą, išnagrinėjęs balandį Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sugrąžintą bylą, pripažino, kad Aplinkos ministerija pagrįstai prašymą išduoti leidimą naudoti Kintuose esančius naftos išteklius.
INFORMACIJA
Gargžduose įsikūrusi ir nuo 1995 m. gavyba užsiimanti „Minijos naftos“ nafta Registrų centrui dar nėra pateikusi 2023 m. finansinių ir veiklos ataskaitų. Paskutiniuose pateiktuose dokumentuose ji nurodė, kad Lietuvoje eksploatuoja septynis naftos telkinius: Vilkyčiuose, Pietų Šiūpariuose, Degliuose, Pociuose, Sakučiuose, Agluonėnuose ir Šiūpariuose. Apie kintiškių pasipriešinimą jos planams žengt ir į šią gyvenvietę žiniasklaida rašo jau nuo 2003-iųjų.
2022 m. įmonė pardavė 64 tūkst., 2021 m. – 62 tūkst. barelių naftos. Vidutinė Brent kaina 2022 m. ir 2021 m. buvo atitinkamai 91,58 ir 70,68 JAV dolerių už barelį. 2022 m. bendrovė gavo 5,663 mln. eurų pajamų ir uždirbo 699 tūkst. eurų pelno, o 2021 m. šie rodikliai atitinkamai siekė 3,612 mln. ir 485 tūkst. eurų.
Po 50 proc. „Minijos naftos“ akcijų valdo Lietuvoje registruota lenkiško kapitalo AB „ LOTOS Geonafta” ir Danijos įmonė „ODIN ENERGI A/S“.
Parašykite komentarą