Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-11-27 |
Ketvirtadienio pavakare atsiimti vaikų iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ atėję tėvai kraipė galvas, matydami prie darželio būrį piketuojančių moterų su plakatais ir vieni kitų klausinėjo, kas čia vyksta.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Nors ketvirtadienio ryte išplatintame pranešime spaudai buvo skelbta, jog Klaipėdos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ darbuotojai, priklausantys Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai (LŠDPS), rengia protesto akciją, paaiškėjo, jog tarp protestuojančiųjų – vos dvi ar trys minėto darželio darbuotojos. Visi kiti piketo dalyviai – kitų švietimo įstaigų darbuotojai, priklausantys minėtai profsąjungai, kuriai vadovauja Andrius Navickas. Plakatus protestuojančioms moterims atvežė ir išdalino viena iš jo pavaduotojų klaipėdietė pedagogė Lilija Bručkienė.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Į piketą atvykęs pats A. Navickas, žurnalistų paklaustas, koks šio protesto tikslas, sakė, jog „sunku paaiškinti, kodėl kai kurių įstaigų vadovai principingai nenori susitarti su darbuotojais“.
„Dabar netgi nueita iki teismų, kai dėl darbo apmokėjimo sistemos vyksta teisminiai ginčai, ir vadovai, ir savivaldybė randa 14 tūkstančių, kai trūksta darbuotojų darbo užmokesčiui, teismams finansuoti, brangiausiom advokatų kontoroms samdyti. Tai iš tikrųjų tas nenoras kalbėtis ir susitarti su darbuotojais, o paskui matom, kad tuos žmones, kurie tuos klausimus kelia, netgi persekioti, prašyti jų kiekvieną veiksmą aiškintis kiekvieną savaitę. Akivaizdu, kad mes negalim taikstytis su tokia neteisybe“, – kalbėjo A. Navickas, pridūręs, jog esą „viešumas padės labiau visiems išdrįsti kalbėtis“.

Palmiros Martinkienės nuotr.
„Atvira Klaipėda“ rašė, jog Klaipėdos apylinkės teismas patenkino profsąjungos ieškinį, pripažinęs neteisėtu darželio direktorės įsakymą dėl naujos darbo apmokėjimo sistemos. Profsąjungos ieškinys buvo grindžiamas tuo, kad pagal šakos kolektyvinę sutartį ši sistema turėjo būti suderinta su profsąjunga, bet tai nebuvo padaryta – sąjunga siūlytam projektui nepritarė, o direktorė jį esą patvirtino vienašališkai.
Su žurnalistais išėjusi pasikalbėti darželio direktorė Aušra Zarambienė sakė, jog minėtas teismo sprendimas šiuo metu yra apskųstas aukštesnei instancijai.

Palmiros Martinkienės nuotr.
„Didžioji mūsų darbuotojų pusė net nežinojo, kad prie mūsų įstaigos numatomas mitingas, mes tik vakar iš atsitiktinių žmonių tai sužinojom (…). Dabar matau mūsų darbuotojų vieną ar du, visi kiti yra ne mūsų įstaigos darbuotojai, jie net nežino, kas pas mus vyksta įstaigoj, nes jeigu vienas žmogus ką nors garsiai transliuoja, tai reikia klausti, ar tikrai yra taip, reiktų paklausti viso kolektyvo nuomonės“, – kalbėjo ji.
Direktorė teigė tik iš spaudos sužinojusi, jog jau pradėtas derinti kolektyvines derybas profsąjunga sustabdė, nors pripažino, kad visų profsąjungos reikalavimų jų įstaiga nėra pajėgi įgyvendinti.

Palmiros Martinkienės nuotr.
„Mes esam biudžetinė įstaiga, mes galim mokėti tiek, kiek numatyta biudžete. Dėl kai kurių punktų neįgyvendinimo ta diskusija ir užsitęsė. Mes numatėm darbuotojų koeficientus pagal turimas lėšas, kaip buvo ir anksčiau, deja, nepavyko suderinti apmokėjimo sistemos, tada buvo kreiptasi į darbo ginčus [Darbo ginčų komisija], mes laimėjom, profsąjunga kreipėsi į teismą, teismas priėmė kitokį sprendimą, dabar šita byla apeliaciniame teisme. Yra beprecedentinė situacija, bet mes biudžetą turim tokį, kokį mums duoda savivaldybė, ir mes didesnio jo neturim, kad ir kaip būtų gaila“, – kalbėjo A. Zarambienė.
Tuo metu darželio darbuotoja ir profesinės organizacijos pirmininkės pavaduotoja Daiva Kondrotienė atlyginimo klausimo neakcentavo.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Jos teigimu, „nekonstruktyvus dialogas su darbuotojų atstovais“ atsirado, atsikūrus profesinei sąjungai.
„Šiuo metu ne visi gali drąsiai išsakyti nuomonę, yra dalis, kur gerai gyvena, bet yra kita dalis darbuotojų, kurie patiria psichologinį spaudimą ne tik iš vadovo, bet ir iš administracijos“, – sakė ji, pridūrusi, jog esą dėl to, kad jų profesinės sąjungos pirmininkė nėra „Ąžuoliuko“ darbuotoja, „daugiausiai kliūna“ būtent jai, pavaduotojai.
Ji patvirtino, jog ginčas kyla ne dėl algų, o dėl esą netinkamo bendravimo, dialogo trūkumo ir pan. Jos duomenimis, maždaug pusė iš visų darželio darbuotojų priklauso minėtai profsąjungai.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Pikete šalia protestuojančiųjų buvo ir būrelis piketuojančių, palaikančių įstaigos administraciją.
„Atstovauju tai kitai nuomonei, kuri nepritaria profsąjungos reakcingiems ir kategoriškiems veiksmams, mes už pagarbų dialogą, kad būtų priimti bendri sprendimai, tinkami visiems, o ne kažkokia kova per teismus. Mes atstovaujame šitą taikiąją pusę, kad išgirstume vieni kitus“, – „Atvirai Klaipėda“ sakė Rūta Monstavičiene prisistačiusi pedagogė.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Savo ruožtu A. Navickas patikino, jog savivaldybė sutiko tarpininkauti, sprendžiant ginčą tarp darželio vadovybės ir darbuotojų, susitikimas numatytas pirmadienį.
„Mūsų noras ir lūkestis – kad jie susitartų ir tą ginčą užbaigtų kolektyvinės sutarties pasirašymu“, – sakė jis.

Palmiros Martinkienės nuotr.
Normaliai – paskelbia ir šaukia visiems, kad piketuos darželio darbuotojai. Realiai protestuoja vos du darželio darbuotojai (aktyvistė ir jos draugė).
Tada suvažiuoja su plakatais svetimi žmonės… čia kažkaip kvepia tarybinių metų ar sovietmečio metodai, kad sukelti triukšmą privežti niekuo nesusiję žmonės plakatams palaikyti ir kiekį sudaryti, net nežinantys situacijos.
Matyt pinigus už plakatų palaikymą gavo….
Šaunuoliai, kad pagaliau netylite. Teko ten dirbti, todėl puikiai suprantu, per ką einate. Visiškas palaikymas.
Jeigu pasekti Navicko pėdinimo istorija valstybėje, Kada šis „visuomenininkas“ – profsąjunginis aktyvistas tampa aktyvus???? Tada kada valdžioje ne konservatoriai, Pradekitm nuo – Prie valstiečiu valdžios jis buvo labai aktyvus ir nesukalbamas iki isterijų. Nuo lipimo per langus iki pseudo reikalavimu per sistemine žiniasklaida. Kada atėjo i valdžia konservai su liberastais – 2020-2024 metais Navickas pritilo, iš viešu jo pasisakymu matėsi kad tapo supratingesnis, lankstesnis ir taip toliau. Dabar kada valdžioje yra socdemai, Navickas vėl su kardu, tapo agresyvus reikalautojas visko per prizme savo profsąjungai. Vėl kelia didžiadvasiškus reikalavimus valstybei ir taip toliau. Ką tai sako? Kad tai ne profsąjunga o konservu – liberastu darbinis arkliukas kaip čia dar padaryti chaosą valstybėje. Šlykštu kada žmonės tampa FAS veiksniu o save laiko autoritetu