P0

Mums rašo

Farmacinių atliekų kelias į vandens telkinius

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-11-19


Kokių tik atliekų nepagamina žmogus! Net moksleivis galėtų jų išvardinti dešimtis. Jau sutinkame, kad visi esame atliekų gamintojai. Žinome, kad jų tvarkymo sistema nėra lengva. Už jų tvarkymą privalome ir užsimokėti.

Nors lot. žodį „farmacija“ reiškiantį „mokslas apie vaistus“ visi gerai žinome, tačiau apie farmacines atliekas pas mus dar kalbama ne dažnai. Daug informacijos, žinių suteikė mūsų mieste net 3 dienas vykęs tarptautinis seminaras apie farmacinių medžiagų – vaistų patekimą į Baltijos jūrą iš vandens nuotekų valyklų.

Seminaro dalyviai AB “Klaipėdos vanduo” nuotekų valykloje Dumpiuose.

Seminare dalyvavo net 4 ES valstybių mokslininkai, vandens nuotekų valyklų operatoriai, vandentvarkos specialistai. Tai Švedijos, Vokietijos, Lenkijos, Klaipėdos universiteto mokslo darbuotojai. Visos šios valstybės yra projekto, pavadinto MORPHEUS, partneriai. Vadovaujantis projekto partneris yra Kristianstado (Švedija) universitetas.

Sunku patikėti, kad Baltijos jūroje, kituose vandens telkiniuose gali būti vaistų. Jau 1990 m. Berlyno universiteto mokslininkai, kitų valstybių specialistai kurortų vandens telkiniuose aptiko hormoninių preparatų ir antibiotikų, taip pat aibes kitų populiarių vaistų, tokių kaip ibuprofeno, diklofenako likučių. Šalia nebuvo jokių pramonės objektų ar farmacijos įmonių, iš kurių galėjo patekti vaistų likučiai. Tapo aišku, kad taršos šaltinis yra ŽMOGUS. MES PATYS

Baltijos jūros valstybės, kurios jau ne vieną dešimtmetį skiria daug dėmesio šiai problemai spręsti – projektams, padedantiems sustabdyti natūraliai iš žmogaus organizmo pašalinamų vaistų likučių patekimą į vandens telkinius. ES lėšomis remiamo projekto partneriai profesionaliai dalinasi savo patirtimi ir su mumis. Juk tikslas vienas – švari ir saugi Baltijos jūra.

MORPHEUS projekte numatyta:

 • išsiaiškinti, kokie farmacinių atliekų kiekiai patenka į Klaipėdos, Palangos, Kretingos ir Nidos vandens nuotekų valyklas. Ši informacija bus sujungta su vartojimo statistika bei kitų projekte dalyvaujančiu partnerių daviniais;
 • suteikti žinių vandens nuotekų operatoriams apie pažangias nuotekų valymo technologijas, galinčias sulaikyti farmacinių medžiagų patekimą į vandenis;
 • informacijos apie farmacinių medžiagų vartojimo tendencijas surinkimas;
 • vandens mėginių minėtose nuotekų valyklose bei vandens telkiniuose (Danėje, Klaipėdos sąsiauryje, Kuršių mariose ir Baltijos jūroje paėmimas). Jų tyrimas bus atliekamas Kristianstado universiteto laboratorijoje;
 • informacijos apie farmacinių medžiagų vartojimo pobūdį teikimą visuomenei.

Pasaulio sveikatos organizacijų duomenimis, natūraliai (per šlapimą) iš žmogaus organizmo pašalinami vaistų likučiai neišvengiamai kaupiami aplinkoje, vandens telkiniuose. Pirmiausiai jų neigiamas poveikis yra vandens smulkiajai faunai, vėliau – ir ja mintantiems vėžiagyviams bei žuvims. Antibiotikų likučiai žuvyse gali smogti ir mums.

 

                                                                                                                Dalia Žukienė, asociacijos „Žalia banga“ pirmininkė

 


  2017-11-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt