P0

Be kategorijos

Būtinas teisėjo ir psichologo bendradarbiavimas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-11-20


Apie nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumus, realybę ir teismų praktiką, Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimus nepilnamečių apklausų srityje, įsigaliosiančius 2018 metais, psichologo svarbą, pažeidžiamo baudžiamojo proceso dalyvio apklausos taisykles, specializuotų vaiko apklausos kambarių prioritetus Klaipėdos apygardos teisme diskutavo prie apskritojo stalo susirinkę teisėjai ir psichologai.

Diskusiją pradėjęs Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas pabrėžė, kad teismas, siekdamas nustatyti tiesą, visų pirma turi apsaugoti vaiką nuo žalingo aplinkos poveikio, galvoti, kas bus toliau su vaiku procesui pasibaigus, stengtis nepadaryti jam dar didesnės žalos. Taip pat labai svarbu, kad vaikas išvengtų tiesioginio kontakto su skriaudėju.

Psichologinė tarnyba – teismuose

Pasak A. Valantino, itin svarbu ir tai, kad vaikui nereiktų keliauti po įvairias institucijas. Psichologinė tarnyba turi būti koncentruota teismuose. Vienas iš svarbiausių darbų rengiantis apklausai turėtų būti tinkamas vaiko paruošimas šiam procesiniam veiksmui.

„Šiandien būtinas teisėjo ir psichologo bendradarbiavimas, dialogas. Teisėjas turi pasitikėti psichologu, pasitelkti jį apklausiant vaiką. Ir dar – reikia stengtis padaryti viską, kad nepilnamečio apklausa vyktų vieną kartą“, – pranešime cituojamas A. Valantinas.

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė, psichologė, teismo psichologų kuratorė Neringa Grigutytė prisiminė pačią pirmąją vaiko apklausą, kurią atliko psichologas, ir pasidžiaugė, kad nuo to laiko psichologo vaidmuo ir svarba teismuose gerokai išaugo. Psichologė dėkojo teisėjams už pasitikėjimą ir pabrėžė, kad psichologai irgi nuolat mokosi ir tobulinasi, siekdami būti kuo naudingesni teikiant pagalbą vaikui. Taip pat specialistė akcentavo didelį psichologų poreikį teismuose.

Apklausa gali būti ir naudinga

Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus vadovė dr. Dovilė Murauskienė pritarė A. Valantinui, kad apklausų skaičius neigiamai veikia vaiko sveikimą ir tik išimtiniais atvejais apklausa gali vykti keletą kartų. Tačiau pažymėjo ir tai, kad tinkamai atlikta apklausa, kurią vykdo psichologai, gali būti ne tik žalinga, bet ir naudinga vaiko reabilitacijos procese.

Neseniai apsigynusi disertaciją tema, susijusia su vaikų apsauga baudžiamajame procese, dr. D.Murauskienė pasidalijo nuomone, kad iš esmės teisinis vaikų apklausų reglamentavimas Lietuvoje yra geras, yra tik netinkamas teisės taikymas.

Apie efektyvių nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumus ir psichologo pagalbą teismo procese apskritojo stalo diskusijoje „Nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumai: realybė, praktika, ateities perspektyvos“ kartu su kitais dalijosi ir Klaipėdos apygardos teismo ir jo veiklos teritorijoje esančių teismų teisėjai, šio teismo psichologė Aušra Augaitienė, praneša Klaipėdos apygardos teismas.


  2017-11-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt