P0

Miestas, Svarbu

Atstatys “Salamander” pastatą (3)

Avatar

Martynas Vainorius
2017-11-24


Bendrovė  „V. Paulius & Associates“, jau 15 metų nuomojanti šalia Dangės esantį sklypą Žvejų g. 2B nusprendė atstatyti beveik identišką čia stovėjusį  „Salamander“ vardu vadintą puošnų namą. Statybų darbus planuojama pradėti 2019 m.

Sklype Žvejų g. 2B pradėti žvalgomieji archeologiniai tyrimai, kad būtų užfiksuota tiksli buvusio pastato pamatų vieta. Martyno Vainoriaus nuotr.

Kas čia įsikurs kol kas dar nenuspręsta, bet neatmetama galimybė, jog tai gali būti ir svečių namai.

„V. Paulius & Associates“ dar 2014 m. kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija buvo surengusi architektūrinį konkursą. Jame dalyvavo 19 projektų, iš kurių komisija išrinko tris geriausius. Nugalėtoju paskelbtas projektas pavadinimu „Senojo miesto pulsas“. Jo autoriai – Vilniuje įsikūrusios bendrovės „FlexiForma“ architektai Regina Savičienė, Linas Savičius, Arūnas Želvys, Linas Žičkis ir Liudvikas Selmistraitis. Antroji vieta skirta Kauno architektų Algimanto Grigo, Gražinos Janulytės-Bernotienės ir Eglės Pipiraitės (G. Janulytės-Bernotienės studija) projektui „Legenda“. Trečioji konkurso vieta atiteko klaipėdiečių bendrovės „A405″ architektų Gintaro Čičiurkos, Valdo Janulio ir Sauliaus Plungės projektui „Istorija+”.

„V. Paulius & Associates“  direktoriaus pavaduotojas Arūnas Girdenis “Atvirai Klaipėdai” sakė, jog visgi buvo apsispręsta atstatyti beveik identišką pastatą pagal trečiosios vietos laimėtojų viziją „Istorija+”. Šis variantas konkurso komisijos buvo kritikuotas už tai, kad “autoriai ne tik kad imituoja čia buvusio pastato atstatymą, bet ir naudodami šiuolaikiškas detales sukuria vaizdą, esą jis buvo rekonstruotas”.

Kad būtų galima pradėti projektuoti pastatą, architektai dabar paprašė nustatyti tikslias buvusio užstatymo ribas bei buvusio pastato koordinates.

“Realiausia, kad statybos prasidės 2019 metais. Kas čia bus dar nenuspręsta, galbūt svečių namai”, – sakė A. Girdenis.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas neslėpė, kad jį džiugina sprendimas atkurti beveik identišką pastatą, nes konkurso pirmos ir antros vietos laimėtojų idėjos esą nežavėjo.

“Dabar liks nuspręsti, ką daryti su pamatais, nes Kęstučio Demerecko tyrimai rodo, čia yra ir senojo svarstyklių pastato pamatai. Galbūt reikėtų bent dalį jų eksponuoti”, – sakė L. Kavaliauskas.

Kraštotyrininkas K. Demereckas irgi pasidžiaugė idėja atstatyti iki karo čia stovėjusį pastatą.

“Buvau atlikęs tyrimus ir ikonografinė medžiaga rodo, kad sklype yra senieji, dar XVII amžiaus pamatai, ant kurių vėliau buvo pastatytas ir pastatas, vėliau jau geriausiai žinomas kaip “Salamander” buveinė”, – sakė K. Demereckas.

Sklype Žvejų g. 2B XVI-XVII a. buvo įrengtos pirmosios miesto svarstyklės. Vėliau čia stovėjęs statinys perstatytas bei tapo gyvenamosios paskirties. XX a. pradžioje čia savo atstovybę ir parduotuvę įkūrė Vokietijos batų siuvimo ir prekybos įmonė „Salamander“. 1944-aisiais po rusų lėktuvų bombardavimo pastatas buvo apgadintas, o galutinai nugriautas 1947-aisiais.

„V. Paulius & Associates“  sklypą 99 metams aukciono būdu išnuomojo 2002 m. Bendrovė kas metus sumoka po 14 800 Eur siekiančius nuompinigius.

Iš pradžių čia norėta statyti net septynių aukštų pastatą, tačiau tokiems planams kategoriškai pasipriešino tiek aplinkinių namų gyventojai, visuomenės atstovai, tiek Kultūros paveldo departamentas.

AdM (Klaipėdos viešosios I. Simonaitytės bibliotekos archyvo) nuotr.

AdM (Klaipėdos viešosios I. Simonaitytės bibliotekos archyvo) nuotr.


2017-11-24

3 komentarai “Atstatys “Salamander” pastatą”

  1. Valio!!! Pagaliau atsiras Klaipėdos senamiesčiui tinkamas ir jį puošiantis pastatas! Būtų dar smagiau, kad būtų pastatytas atsakingai, kaip tai darydavo senieji meistrai, ir nesutrupėtų po kelerių metų 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt