P0

Svarbu, Temos

Trauma darželyje: ar galima išvengti teismų? (4)

Avatar

Martynas Vainorius
2018-02-09


Ilgalaikių estetinių pasekmių galinčią turėti traumą Klaipėdos mokykloje-darželyje “Varpelis” patyrusio vaiko mama tvirtina bandanti pasiekti, kad patirta žala būtų atlyginta jai nesikreipiant į teismą, tačiau susidurianti su atsakingų asmenų abejingumu.

Tuo metu įstaigos vadovė Daina Paliulienė sako visiškai suprantanti teisėtus mamos reikalavimus ir lūkesčius bei norinti pasiekti būtent taikų susitarimą, tačiau kompensacijos negalinti išmokėti be steigėjo – Savivaldybės leidimo.

Pastarosios tarnautojai, kuruojantys švietimo sritį, pripažįsta, kad toks atvejis beprecedentis ir nežino, kokiu pagrindu galėtų būti išmokami pinigai. Tačiau Savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas tvirtina, kad pinigų išmokėjimo klausimas čia iš esmės yra antraeilis ir dėl to neturėtų kilti jokių problemų. Svarbiausia esą yra sudaryti tinkamą taikos sutartį.

Asociatyvinė Joseph Swafford nuotr.
Prireikė plastikos chirurgo

Į “Atvirą Klaipėdą” kreipusis moteris sakė besitikinti, kad viešumas padės išspręsti šią nemalonią istoriją be teismų.

“Sausio 23-ąją grupės vaikai ėjo į darželio aktų salę. Jie buvo pasodinti ant jiems nepritaikytų suoliukų – kojomis nesiekė žemės, nors buvo ir kiti, mažesni suoliukai. Mano trimetis vaikas neišlaikė lygsvaros ir krito veidu žemyn bei atsitrenkė į priešais buvusį kitą suolą, iš kurio styrojo nemaža atplaiša. Pasekmės – labai skaudžios. Trimečio vaiko nosytė tik apie 3 centimetrų ilgio, o joje – L raidės formos 2,5 cm pločio kirstinė žaizda. Važiavome net į Kauną, kad ją susiųstų plastikos chirurgas”, – pasakojo moteris (nuotrauką, kurioje matyti vaiko susižalojimo mastas galite pamatyti čia).

Pašnekovės teigimu, vaikas iki šiol neina į darželį ir turi būti namie, nes reikia labai saugotis, kad nebūtų užgauta žaizda. Lankomasi pas psichologus, nes pablogėjo miegas. Be to, jau akivaizdu, kad randas liks visam gyvenimui.

“Itin skaudu, kad direktorė iki šiol nepasikvietė ir nesulaukiau asmeniško atsiprašymo, nors sutartyje su darželiu vienas pirmųjų punktų yra vaiko saugumo užtikrinimas. Dabar sulaukiau tik direktorės rašto, kad apgailestaujama dėl įvykio. Skaičiau, kaip vieni tėvai bylinėjosi dėl to, kad vaikas susižalojo kitame darželyje (Klaipėdos apygardos teismas tėvams priteisė 1000 eurų neturtinės žalos bei penkis procentus metinių palūkanų bei 347 eurus bylinėjimosi išlaidų – aut. past.).  Bet negi būtina bylinėtis, o darželis už mokesčių mokėtojų pinigus turi samdytis brangius advokatus? Be to, šioje situacijoje stebina ir tai, kad jei koks smurto atvejis šeimoje, tai dabar kyla ant kojų visi, o čia net jokio Vaikų teisų tarnybos susidomėjimo. Pinigai nėra svarbiausia, tačiau tikrai patyriau ir išlaidų, dabar turiu atsisakyti kursų. Manau, kad turiu teisę sulaukti kompensacijos ir be teismų”, – sakė moteris.

Paklausta, kokio žalos atlyginimo ji tikėtųsi, pašnekovė įvardijo 2000 eurų sumą.

Sutinka mokėti, bet…

“Varpelio” direktorė Daina Paliulienė “Atvirai Klaipėdai” sakė esanti nustebinta ir net įskaudinta esą kardinaliai pasikeitusios mamos pozicijos.

“Tikrai nekart nuoširdžiai atsiprašiau dėl šio incidento ir ji pati kalbėdavo labai ramiai, gražiai bei dalykiškai, pabrėžė, kad tikrai nėra jokio asmeniško nusiteikimo nei prieš mane, nei prieš įstaigą. Dabar ir raštu parašiau, kad visada laukiu pokalbio, nes visgi negaliu kasdien stovėti ir laukti, kol ji ateis ir kviestis. Ir dabar jos labai laukiu. Visiškai ją suprantu ir kaip vadovė, ir kaip mama. Gal tiesiog ji tikėjosi, kad iškart labai greitai sumokėsime pinigus, o taip neįvykus ir kreipėsi į žurnalistus. Tai pirmas toks itin nemalonus incidentas per visus tuos beveik dešimt metų, kai vadovauju šiai įstaigai. Būna, kad nors ir labai saugome, bet vaikučiai nukrenta, tačiau pas mus tikrai funkcionuoja tokiems atvejams numatyta sistema ir tėvams pranešame net apie patį menkiausią įbrėžimą ar sutrenkimą. Itin saugome vaikus visose bent šiek tiek pavojingesnėse vietose, prie laiptų ir panašiai, bet čia net pagalvoti niekas negalėjo, kad gali nutikti tokia nelaimė. Tie suoliukai tikrai nenauji, bet tinkami naudoti ir skirti būtent tokiems vaikams. Vaikas tiesiog staiga krito ir atsitrenkė į priekyje buvusio suoliuko kampą. Jie nėra apvalūs, o kampuoti”, – sakė direktorė.

Ji sakė visiškai sutinkanti, kad darželis turėtų išmokėti kompensaciją tėvams, bet pabrėžė, kad negali priimti tokių vienasmenių sprendimų, nes yra biudžetinė įstaiga ir turi gaut steigėjo – Savivaldybės pritarimą.

“Nieko neslepiame, ir policija buvo, aiškinosi. Kalbėjausi ir su Švietimo skyriaus vadovais, ir Savivaldybės teisininkai yra pasirengę konsultuoti bei padėti surasti teisinę išeitį. Tik reikia viską teisiškai tvarkingai sudėlioti. Ir pageidaujama kompensacijos suma turi būti pagrįsta. Tai tikriausiai turi nustatyti ekspertai. Bijau ką ir sakyti, ar 2000 eurų yra realu. Kaip mamai man atrodo, kad taip, bet čia turi spręsti specialistai. Labai skaudu, kad mama dabar taip nepasitiki ir netiki mūsų geranoriškumu, o juk jau trečią vaiką veda į mūsų įstaigą. Jei ji būtų labai bloga, juk nevestų”, – sakė Daina Paliulienė.

Taikiai įmanoma?

Tiek Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė, tiek Kultūros ir ugdymo departamento direktorė Nijolė Laužikienė teigė, kad su tokia situacija susiduria pirmą kartą ir neslėpė, kad nežino, kaip formaliai būtų įteisintas kompensacijos, dėl kurios taikiai susitartų tėvai ir darželis, išmokėjimas.

“Reikia nagrinėti, reikėtų diskusijos ir su teisininkais, dabar tikrai sunku atsakyti, nes pavyzdžių tokių nėra. Ateityje tokių klausimų turėtų nebeiškilti, nes nuspręsta visas švietimo įstaigas apdrausti civilinės atsakomybės draudimu, kuris tokiais atvejais ir padengtų žalą. Jau ruošiamasi pradėti vykdyti pirkimo procedūras”, – sakė N. Laužikienė.

Tuo metu Savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas yra įsitikinęs, kad šioje situacijoje tikrai įmanoma rasti išeitį, tik reikia viską teisiškai tvarkingai padaryti.

“Darželis yra biudžetinė įstaiga ir pagal Civilinį kodeksą pilnai yra asmuo, galintis prisiimti tam tikras prievoles. Šiuo atveju – žalos santykį. Galima sudaryti taikos sutartį net ir nesant civilinei bylai. Jei yra noras, tokią taikos sutartį dar galima pasitvirtinti ir teisme. Tokios taikos sutartys Savivaldybei tikrai nėra naujiena. Pavyzdžiui, būna, kad jos sudaromo dėl gatvėje automobiliams padarytos žalos atlyginimo. Šiuo atveju svarbiausia susiderėti. Tai gali padėti daryti arba samdomi teisininkai, arba mūsų skyriaus specialistai. Labai svarbi aplinkybė yra tai, ar vaikas bus draustas. Jei draustas ir gaus draudimo išmoką, tada jau draudimo bendrovė įgyja teisę reikalauti išmokėtos sumos iš darželio. Tad būtina įvertinti tokią aplinkybę, kad žalos darželis neatlygintų du kartus ir nesigautų neteisėto praturtėjimo atvejis”, – sakė A. Kačalinas.

Pasak jo, kalbėtis ir ieškoti taikaus susitarimo visada reikia, nes ir teismai pirmiausia siūlo tokią išeitį.

A. Kačalinas nemato problemų ir dėl pačio pinigų išmokėjimo.

“Jei darželis neturėtų savo biudžete lėšų tokiems atvejams, jis tiesiog jas galėtų gauti vėliau iš biudžeto, čia tik laiko klausimas. Nes jei žalos atlyginimas būtų priteistas teismo sprendimu, vis tiek tas lėšas reikėtų surasti ir skirti. Tad visada reikia bandyti išvengti bylinėjimosi, kurio išlaidos kartais gali būti didesnės nei pati žala”, – sakė teisininkas.


  2018-02-09

  4 komentarai “Trauma darželyje: ar galima išvengti teismų?”

  1. Tai uždėkite kokį įspėjimą arba tiesiog nuroda padarykite į tą paveiksliuką. Tikrai apsivemti galima ir išjungti prie tos vietos puslapį norisi…

   • Ačiū už gerą mintį apie nuorodą. Taip ir padarysime.

   • Taip, sutinkame, jog nuotrauka yra tikrai ne iš pačių maloniausiųjų, tačiau ji publikuojama nukentėjusiojo vaiko mamos sutikimu, kad būtų akivaizdus įrodymas, kad šiuo atveju kalba eina ne apie kokį nors nežymų susižalojimą.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt