P0

Mums rašo, Svarbu

Pirmasis Lietuvos laivas su trispalve

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-02-16


Mums parašęs žymus tolimojo plaukiojimo kapitonas klaipėdietis Žydrūnas Naujokas, neseniai paminėjęs garbingą savo 80-metį, prisimena, kaip vasario 16-ąją  pirmasis jo vedamas laivas tuometiniame Lietuvos laivyne iškėlė trispalvę, dar nepaskelbus Lietuvos nepriklausomybės.

Žydrūnas Naujokas susitikime Tauragėje, savo gimtinėje, su savo knygos “Laiškai iš jūros” bendraautore žurnaliste Adele Žičkuviene, asmeninio archyvo nuotr.

1989 m. vasario 16 d. laive „Onuškis“ pirmą kartą vidury Atlanto vandenyno iškėlėme Lietuvos Respublikos valstybinę vėliavą.

Vėliava buvo pašventinta Mažeikių bažnyčioje. Iš tiesų buvo pašventintos ir į laivą atneštos dvi vėliavos. Bažnyčioje vėliavas pašventino laivo trečiojo šturmano Andriaus Meškaus močiutė, o Andrius, laivui išplaukiant iš Klaipėdos, sugebėjo jas slapta įsinešti į laivą.

Kitataučiai  įgulos nariai – jų buvo dauguma iš 38 laivo jūrininkų –sukilo. Atsisakė dirbti, valgyti. Pradėjo šaukti, kad laive „fašistskyj flag, skoro budet i fašistsky  režim“( liet. – fašistinė vėliava, greit bus ir fašistinis režimas).

Aš, kaip atsakingas už laivą, įgulą ir krovinį, siekdamas išvengti nenumatytų įvykių, įsakiau vasario 17 d. paslėpti vėliavą saugojimui. Laivo žurnalą, kurį pradėjom rašyti lietuviškai, kažkas išmetė už borto – guli  vandenyno dugne.

1991 lapkričio 27 d. Klaipėdoje atšventėm valstybinės vėliavos pakėlimą. Mūsų laivas pirmasis gavo lietuviškus dokumentus.

Leidimą plaukioti su Lietuvos Respublikos valstybine vėliava išdavė Klaipėdos uosto direkcijos Kapitono tarnyba. Pasirašė uosto kapitonas N. Severinčik. Trispalvės pakėlimo šventėje dalyvavo radijo, spaudos atstovai. Apie įvykį rašė išeivijos spauda Argentinoje, JAV, Kanadoje.

Traukė kaip į atlaidus

Su trispalve išplaukėme prie Naujojo pasaulio krantų Argentinoje, atplaukėme į Buenos Aires. Apie laivo atplaukimą Argentinos lietuviai žinojo ir laukė. Kaip į atlaidus kasdien į laivą atvykdavo šimtai tautiečių pasidžiaugti Lietuva. Lietuva jiems buvo laivas „Onuškis“ su trispalve. Jiems tai buvo kaip stebuklas. Visų akyse mačiau džiaugsmo ašaras.

Artimųjų padedami į laivą lipo senoliai ir sakė: „Mes jau nebepajėgsime pamatyti savo gimtosios žemės, todėl leiskite mums prisiliesti prie Lietuvos dalelės, kad ramiai galėtume numirti“. Atvykusius invalido vežimėliuose jūrininkai ant rankų įnešdavo į laivą.

1992 m. kovo 1 d. Argentinoje, Buenos Airėse laivas „Onuškis“ buvo pakrikštytas. Krikštijo kunigas Augustinas Steigvila. Visi giedojo Tautinę giesmę. Tai buvo didelė šventė –  sunku viską aprašyti.

Argentinos lietuvių prašymu padovanojome jiems trispalvę. Vėliava saugoma Buenos Airių lietuvių parapijos bažnyčioje.

                                                                                                                                             Žydrūnas Naujokas, tolimojo plaukiojimo kapitonas 


  2018-02-16

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt