P0

Miestas, Svarbu

“Auksinis” garažas: tik suprojektuos ir nestatys?

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-03-20


Daugiaaukštį automobilių garažą Bangų gatvėje projektuojantys architektai pripažįsta, kad sklypas yra neįprastai mažas tokiam objektui ir jame “išspaudė” tik apie 100 vietų mašinoms, dar 40 liktų lauke.

Tačiau tokiu projektu ir toliau abejoja ne tik vietos architektai, bet ir politinė miesto valdžia.

Pristatymas nesudomino

Pirmadienio vakarą vykęs viešas techninio projekto sprendinių pristatymas miestiečių susidomėjimo nesulaukė  – jame dalyvavo tik Savivaldybės tarnautojai, žurnalistai ir pora-trejetą asmenų, tarp kurių buvo ir architektų deleguota Ramunė Staševičiūtė.

Bendrovės „Eksploit“, projektuojančios tokį garažą, architektė Karolina Juočerė teigė, kad vietoje dabartinės apie 70 vietų aikštelės turinčiame iškilti statinyje būtų apie 100 vietų automobiliams, 40 dar liktų lauke. Numatoma įrengti ir  4 elektromobilių greito įkrovimo stoteles, dvi dviračių saugyklas.

“Sklypas neįprastai mažas automobilių saugyklai. Joje judėjimas vyktų ratu, nereikėtų apsisukinėti, būtų eksploatuojamas ir stogas. Rampos būtų uždaros, šildomos. Fasadai pusiau atvirti. Tai leistų pasiekti vadinamosios keramikinės žaliuzės”, – pasakojo architektė.

Pasak jos, preliminari vien garažo kaina siektų apie 1,2 mln. su PVM.

Architektai toliau kritikuoja

“Atvira Klaipėda” rašė, kad projektą pernai gruodį jau kritikavo Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba. Kai kurie architektai-ekspertai jį vadino visiškai nelogiška ir absurdiška miesto investicija.

Viešo svarstymo metu išvykusio kolegos Edmundo Andrijausko pastebėjimus pristatė architektė Ramunė Staševičiūtė.

Jo parengtame rašte teigiama, kad dabartinėje aikštelėje telpa 70 automobilių, o vidutinis užpildymas ne švenčių metu siekia tik apie 40-50 vietų. Architekto nuomone, aikštelėje galima įrengti dar apie 30 vietų ir tai atsieitų apie 150-200 tūkst. eurų. Taip viena papildoma vieta atsieitų apie 6 000 eurų. E. Andrijauskas skaičiavo, kad papildomos vietos daugiaaukščiame garaže kaina siektų apie 66 000 eurų (skaičiavimai paremti neįvertinus, kad prie jo aikštelėje liktų 40 vietų).

Kartu E. Andrijauskas akcentuoja, kad vienam automobiliui tokiame garaže tektų net 43 kv. m ploto, kai efektyvus rodiklis yra 23 kv. m.

“Absoliučiai neekonomiškas projektas. Siūloma toliau neprojektuoti ir stabdyti, nes miestui per daug kainuos. Aš pritariu tokioms mintims”, – sakė R. Staševičiūtė.

„Eksploit“ atstovai sakė įvertinsiantys šiuos skaičiavimus, tačiau abejojo, ar iš tiesų būtų galima plečiant aikštelę įrengti papildomas 30 vietų.

KOMENTARAS

Artūras ŠULCAS, Klaipėdos vicemeras

Akivaizdu, kad dabartinę aikštelę reikia tvarkyti. Mano žiniomis, ten tikrai iš viso galima įrengti šimtą vietų automobiliams. Mano galva, net jei ir statant garažą būtų iš viso įrengta papildomai 70 vietų, tai yra per brangus projektas skaičiuojant vienos vietos kainą. Juolab kad senamiestyje parkavimo  vietų tikrai dabar netrūksta – piliavietės aikštelė yra apytuštė. Paprastom dienom, savaitgaliais, ne per didžiąsias šventes tikrai netrūksta vietų. Be to, tikėtis, kad ją pastatys ir ji bus nemokama, tai tikrai neverta. Dažnai priekaištaujama, kad liberalai žadėjo nemokamų aikštelių, bet žadėta buvo aplink senamiestį, o ne pačiame senamiestyje. 

Mero komandos pozicija dėl šio projekto nesikeičia – tai yra pernelyg brangus ir jo realizuoti nereikia. Bet Savivaldybės administracija turi užbaigti projektavimą, nes pasirašytos sutartys. Tai dabar mes iškėlėme koncesijos idėją – lai skelbia administracija konkursą ir žiūrėsime, ar verslas ryšis realizuoti tokį projektą. Tik jau dabar man kyla klausimas, jei būtų siekiama, kad toks objektas atsipirktų per verslui įprastą bent jau septynerių metų laikotarpį, tai kokios kainos turėtų ten būti?  O kitas kelias, mano požiūriu, būtų beprasmis valstybės pinigų švaistymas. Už tokią sumą geriau nemenką skaičių stovėjimo vietų prie daugiabučių įrengti. 


  2018-03-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt