header / full width banner
Kultūra

Jūrų muziejus prisimins Antaną Smetoną

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-05-15


Lietuvos jūrų muziejus Tarptautinę Muziejų dieną ir naktį šįkart dedikuos ypatingam eksponatui – pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ trispalvei, kuri bus pradėta eksponuoti gegužės 18-ąją.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tądien bus atidaryta paroda „Trispalvė jūroje saugo“. Visą šventinę dieną prie parodos bus rengiamos edukacinės veiklos, o 10.30, 13 ir 15 val. vyks susitikimai su vėliavos atgabenimo į Lietuvą iniciatoriais, istorikais Romaldu ir Romualdu Adomavičiais.

Šiai jūrinei trispalvei yra skirtas ir Tarptautinės muziejų nakties, kuri apims visą Europą jau šį šeštadienį, vakaras. Gegužės 19 dieną 18.45-20.45 val. muziejuje vyks teatralizuotas renginys „Pasivaikščiojimas su prezidentu Antanu Smetona po Lietuvos laivybos istoriją“.

Renginio dalyviai bus kviečiami prisijungti prie prezidento Antano Smetonos, atvykusio į Nerijos fortą kartu su svita, ir susipažinti su pagrindiniais Lietuvos laivyno istorijos fragmentais, kurie atsispindi muziejaus ekspozicijoje, ypatingą dėmesį skiriant unikaliam eksponatui – karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliavai.

Prezidentą ir jo svitą įkūnys Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro artistai, tad kelionė į smetoninės Lietuvos laiką bus turtinga ir muzikiniais, šokio elementais bei to laiko tradicijomis.

post banner

Patys lankytojai raginami pasidabinti to laikotarpio stilistikos drabužiais, kartu su Prezidento svita ne tik pažinti istoriją, bet ir piknikauti, ragaujant kafiją su eklerais ir mokantis šokti fokstrotą.

O sekmadienį, gegužės 20-ąją, muziejuje tradiciškai bus minima ir Tarptautinė jūrų kiaulės diena. Ta proga edukatoriai kvies į nuotaikingą, pažintinį pasivaikščiojimą po muziejų „Jūrų kiaulės pėdomis“.

Baltijos jūroje gyvena delfinų „pusbroliai“ – mažieji banginukai jūros kiaulės. Pasak biologo Sauliaus Karaliaus, jos paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukariu jūros kiaulės neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto.

„Deja vėliau, iki pat 2001 metų, apie jas nieko nebuvo žinoma – sakė Saulius Karalius. – 2001 metų balandį buvo gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kilogramus svėręs jaunas jūros kiaulės patinukas, naktį pakliuvęs ir žuvęs tinkluose. 2003 metų vasarį Lietuvos ekonominėje zonoje 70 metrų gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūros kiaulės patelė, svėrusi net 60 kilogramų.“

Baltijos jūros kiaulės diena buvo pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į ASCOBANS (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas) organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose. ASCOBANS susitarimas pasirašytas 1991 metais.


2018-05-15

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra vienintelis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda“ priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai“. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt