P0

Miestas, Svarbu

Bandys stabdyti aikštės rekonstrukciją (16)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-05-23


Klaipėdos forumo antradienį vakarą surengtos diskusijos metu dėl rengiamo Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projekto nuspręsta bandyti jį sustabdyti ir piketais, ir kitokiomis visuomenės dėmesį patraukti turinčiomis akcijomis.

Pirmųjų veiksmų ketinama imtis jau prieš kitos savaitės miesto Tarybos posėdį.

Mėnulį pakeitė dangaus veidrodis

Žinia, balandžio pabaigoje aikštės rekonstrukcijos projektą rengiančios UAB „Cloud architektai“ atstovai pristatė pakoreguotą idėją – atsižvelgdami į miesto valdžios atstovų nuomonę, projektuotojai iš pradžių suplanuotą mėnulio atvaizdą pakeitė nupoliruoto plieno instaliacija, pavadinta dangaus veidrodžiu.

Po aikšte numatoma įrengti apie 160 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelę. Pristatymo metu architektas Edmundas Andrijauskas minėjo, kad šią aikštelę projektuoja jis.

Vicemeras Artūras Šulcas tada akcentavo, kad būsima požeminė automobilių stovėjimo aikštelė nebus įrengiama po buvusiu istoriniu užstatymu, tad tai esą neužkirs kelio atstatyti, pavyzdžiui, Biržos pastatą, jei ateityje būtų nuspręsta tai daryti.

Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas pristatymo metu tvirtino, kad techninis projektas turėtų būti baigtas vasarą ir antroje jos pusėje jau tikimasi paskelbti rangos darbų konkursą.

Po šio pristatymo viešumoje netrūko abejojančiųjų tokiu projektu. Vienas iš tokių buvo ir Klaipėdos forumo narys Mantas Macikas.

Dėliojo pasipriešinimo planus

Į diskusiją antradienio vakarą iš viso susirinko 18 žmonių. Tarp jų buvo kai kurie Klaipėdos seniūnaičiai, istorikai Dainius Elertas ir Vacys Vaivada, dailininkas Romanas Borisovas, architektas Romas Gailius, visuomenininkas Virginijus Partaukas, miesto Tarybos narė, opozicijos atstovė Nina Puteikienė, asociacijos “Klaipėdos žalieji” vadovė Liudvika Kuzminčiūtė, verslininkas Mindaugas Karalius.

D. Elertas tvirtino, kad prieš atliekant projektavimo darbus esą sąmoningai archeologiniams tyrimams buvo pasirinkta vieta, kur eina trasos ir nieko nėra.

“Už poros metų jau būtų buvę visai kitokie rezultatai”, – teigė jis.

Miesto straipsnių vidus

Anot Klaipėdos forumo nario Beno Volodzkos, toks projektas užblokuos galimybę ateityje atstatyti senuosius pastatus.

“Situacija visiškai beviltiška, visi projektai jau užsukti, nėra net Tarybos sprendimo, kurį būtų galima apskųsti teismui. Yra tokia galinga jėga, kaip dvarui artimas verslas – juk kitoje pusėje yra beveik baigtas “Viktorijos” viešbutis, kuriam reikia automobilių aikštelės, nors tai ir kertasi su deklaruojamu darnaus judumo principu, pagal kurį tikrai nereikėtų važiuoti su automobiliu į miesto centrą. Reikia spręsti, ką daryti, kad sustabdytume, juk kitais metais tuo pačiu metu bus kita Taryba. Pirmiausia reikia imtis labai garsių, labai aštrių priemonių, sustabdyti projektą ir tada tartis, daryti visuomenes apklausas. Yra įvairių protestų formų – pavyzdžiui, nuolatinis vaikščiojimas per perėją nepažeidžiant eismo taisyklų. Bus skandalas, gausiu administracinę baudą už eismo trikdymą, na ir kas, mes juk siekiame rezonanso. Galima kiekvieną dieną ir vis kita forma protestuoti, surengti spaudos konferenciją. Turi būti ir ne mažiau kaip penki pasisakantieji iš Klaipėdiečių tribūnos. Nebijokime partizaninių metodų – galima pagalvoti ir apie taikią akciją Tarybos salėje, kuri nepažeistų reglamento”, – dėstė N. Puteikienė.

Tuo metu architektas R. Gailius iš pradžių išreiškė nusistebėjimą susirinkusiųjų tikslais.

“Lyg šiandien atsibudot ar vakar. Dvi kadencijos prie Grubliausko, dvi prie Taraškevičiaus apie tai kalbama. Nesupratau, kur atėjau. Kur mes čia pakliuvome, ko norime, ko siekiame?  Jei šnekėti, tai šnekėti apie kompleksą – Jono kalnelį, Danės skverą, Muzikinį teatrą, Jono bažnyčią, piliavietę, Bastionų tiltą, Bastionų gatvę. Taip, tai bus pats brangiausias parkingas Europoje, sunaikins visą archeologiją, o vėliau dar gali tapti ir privatus. Rinkit kuo daugiau žmonių ir skleiskit žinią. Jei bendruomenė ko nors norės, gal ir pradės kas keistis. Raštų rašymas niekam nerūpi ir nieko nepadės. Ir reikia kalbėti apie visumą, o ne vieną objektą”, – kalbėjo jis.

Romas Gailius siūlė kreiptis į Architektų rūmus, kad pastarieji paprašytų sustabdyti projektavimo darbus.

“Garbė ir prestižas gal svarbiau nei pinigai. Bent jau man tai būtų svarbiau”, – sakė architektas.

Muzikos centro (Senamiesčio) seniūnaitis Renaldas Kulikauskas savo ruožtu akcentavo, kad viešai skelbiamoje Atgimimo aikštės galimybių studijoje nėra numatyta požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, tad nurodomas ir mažesnis lėšų poreikis.

“Tai yra pagrindas ginčyti, reikalauti, kad būtų dirbama pagal šį dokumentą. Tai yra ir įrodymas, kad iš mūsų tyčiojamasi. Ir eikime į gatvę. Raštai iš tiesų beprasmis dalykas”, – sakė jis.

Po tokios daugiau nei dvi valandas trukusios diskusijos, jau apmažėjus ir susirinkusiųjų skaičiui, buvo sutarta imtis visų minėtųjų veiksmų, “marsietiško” piketo (aliuzija į Mėnulį) ir pradėta dalintis, kas už kokius darbus bus atsakingas. Tiesa, susivokus, kad diskusiją stebėjęs “Atviros Klaipėdos” žurnalistas praneš ir apie planuojamą perėjos ties Liepų gatve “blokadą”, per ją nuolat vaikščiojant pėstiesiems, nutarta šiuos planus suderinti kito, jau ne viešo susirinkimo metu.


  2018-05-23

  16 komentarai “Bandys stabdyti aikštės rekonstrukciją”

  1. AvatarRamunė Staševičiūtė (IP: 195.14.177.98)

   O kur bent menkiausia urbanistinė šito projekto idėja? Juk aikštė yra miesto (urbanistinio centro) ašyje! Iš vaizdelio atrodo, kad tūno sau vieniša ir liūdna, nei reljefo link upės, nei aiškios aplinkos, kažkokia dykynė viduryje miesto, išdygusi visiškai atsitiktinai vieną rytą, be jokio konteksto, kaip iš kosmoso ar po gero baliaus. Rezultatas liūdnas. Gaila miesto. O triukšmingam protestui dėl požeminio automobilių stovėjimo visiškai nepritariu. Ir taip aplinkiniai gyventojų kiemai užgrūsti atvykstančiųjų į centrą automobiliais, praeiti iki durų neįmanoma. Negi daugumai protestuotojų smagiau žiūrėti į automobilius ir jie labai bijo, kad šie pasislėps po žeme? Atsiranda ir renovuotas muzikinis teatras ir atsigaunantis senamiestis už upės. Šias problemas reikia spręsti, negalima užsimerkti. Tik įdomu, kodėl kai kuriems valdžios žmonėms profesionalų rekomendacijos tampa suvokiamos tik po kokių keturių penkių metų? O dažniau dar vėliau… Įdomus klaipėdietiškos valdžios fenomenas… Iš paradžių neigti, o po to krūtine prieš kulkosvaidį eiti, vietoje to, kad sutelkus intelektinį ir finansinį potencialą, eiti gražesnio miesto link. Palinkėčiau įsiklausimo ir mažiau nevaisingų ambicijų.

  2. AvatarTomas (IP: 216.200.240.163)

   Susirinko lunatikai-liberalai ir marksistai paniekinti žmonių, kuriems vieninteliams ne visvien kokie absurdiški, plagijuoti ir destruktyvūs sprendimai įgyvendinami Klaipėdos miesto centre.
   Miestas ir jo reikalai ne tik Jūsų gerbiamieji ponai, bet ir visų Mūsų.

  3. AvatarArchitektas (IP: 86.100.175.64)

   Šie nepatenkinti žmonės, aktyvistai yra prograso stabdis…jie visad bando ieškot ko blogo. O architektas Gailius tai tikras nusišnekėjimo meistras tik dedasi, kad daug supranta, bet realiai tik šneka aptakiom frazem.

  4. Avatarekspertas (IP: 78.58.47.6)

   Palaikau Vytautą. Durnių šaika, man trūksta žodžių, bent vienas geresnis projektas ir prieš jį sugalvojo protestuot?!!! Aš siūlau rinktis į protestą prieš protestuotojus…..

   • AvatarAksioma (IP: 88.119.39.225)

    Toks tu ir ekspertas-pirdyla konslibinė.Su skyle makaulėj. Todėl nieko nesigraibai/// Šita savivaldybės šaika jau buvo apmelavusi miestiečius ir prižadėjusi, kad nelies aikštės. Žmonės lėkė į vizijų pristatymus visuomenei, sprendė koks iš 4 projektų tiktų geriausiai…O dabar, šekit – iš dangaus nukrito net nesvarstytas ir nematytas lyg-tai mėnulio, lyg-tai metalinio blyno varijantas. Ir žinoma, su garažais po juo. Gal išverstaskūriams raudoniems knservams ir plėšriems liberastų snurfams tokios totalios apgavystės yra norma, bet kiti dar neišsikraustė iš proto, kad patikėtų šios nesamonės nauda miestui

  5. AvatarKlaipėdos orbitoje (IP: 90.131.32.18)

   Puikus projektas, o jį kritikuojantys, — savo neišprusimą ir provincialumą pasilaikykit sau, o gi http://www.atviraklaipeda.lt, nustokit remti tokius nesusipratėlius.

   • AvatarMartynas Vainorius (IP: 78.61.50.37)

    Gerbiamas skaitytojau, mes nieko neremiame – nei kritikuojančiųjų, nei palaikančiųjų. Mes remiame tik visų teisę būti išgirstiems ir išsakyti savo poziciją. Mes tik pranešame – išvadas darote Jūs patys.

  6. Avatarpastebėjimas (IP: 195.182.76.3)

   Įdomi tendencija, kad tie patys protestuotojai nusistatę prieš visus savivaldos projektus. Vykdoma tokia sąmoninga nuosekli destrukcija prisidengiant demokratija bet prievartaujant viešąjį interesą. Kad po aikšte bus parkingas viešojoje erdvėje buvo skelbiama įvairiais informaciniais kanalais jau porą metų. Kažkam malonu apsimesti nemačiusiais, negirdėjusiais, nežinančiais arba daugiau žinančiais ir išmanančiais.

  7. AvatarBrigita (IP: 78.57.214.60)

   Siūlau Atgimimo aikštės statusą naikinti, keisti į automobilių stovėjimo aikštelę. Taip bus išsaugoti kaštonai bei archeologinis paveldas. Bus aikštelė kaip prie prekybos centrų, su pasodintom “šluotom”, keletas suoliukų po medžiais ir gana. Toks kompromisas geriausias ir pigiausias. 😂☺😊 O vazonai, na atsiprašau, aikštė arba yra, arba nėra, kitaip jau vazonai galvose… 😂 Na Lietuvoje kas vyksta, pripratome ir niekas nebestebina. (:

  8. Avatarsdsssssss (IP: 195.182.76.3)

   Gailiau, turėjai sutvarkyti Dangės skvera, bet kas nutiko? Pridirbai ir palikai…..

  9. AvatarLaimonas Bogušas (IP: 88.119.138.214)

   Visuose straipsniuose aikštės projektuotojai nurodomi. Įdomu būtų sužinoti, kas projektuoja požeminį parkingą. Gal Atviros Klaipėdos žurnalistia turi informacijos? Viešai ši informacija neprieinama.

   • AvatarMartynas Vainorius (IP: 84.15.191.52)

    Ačiū už pastebėjimą. Bent jau kai buvo viešas pristatymas Savivaldybėje Edmundas Andrijauskas minėjo, kad jis projektuoja požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.

  10. Avatarvirginija (IP: 86.100.115.25)

   įdomu, kam gali patikti toks iš visatos atėjęs projektas? Tik tiems, kurie nori atimti, sunaikinti tapatybę, nenori meniškai identfikuoti tuos, gyvenusius čia ne vieną tūkstantmetį. Kas siekia sunaikinti praeities įprasminimą? Manau, kad Rusijos ambasada, nes neturintis praeities neturi ir ateities. Jiems be šaknų yra siūlomas vienas kelias-nupjauto, sunaikinto likimas, o tai okupacija. Vytautai, nedirbk svetimiems, dirbk savo tautai, savo tapatybės įtvirtinimui.

   • AvatarVytautas (IP: 86.100.82.230)

    “Gyvenusius čia ne vieną tūkstantmetį” – kas per nesąmonė. O dėl tautos, Virginija, nesijaudink, ji atskiria dirbančiuosius nuo šaukiančiųjų

  11. AvatarVytautas (IP: 82.135.193.244)

   Kas per pirdylos. Patys nieko nauja nepadaro, o dirbantiems trukdo. Aikštė apleista ir ją būtina sukurti. Protestuojojus siūlau permesti prie Rusijos ambasados, bus daugiau naudos

   • AvatarTo: Vytautas parašė: (IP: 88.216.175.215)

    gal pagarbiau Vytautai?!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt