P0

Verslas

Klaipėdoje išbandytas naujas cheminis žuvų žymėjimas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-06-26


Klaipėdos universitetas (KU) praneša, kad jo Jūros tyrimų instituto ir Gamtos tyrimų centro mokslininkai, įgyvendindami „Laukinių ir dirbtinės kilmės lašišų bei šlakių jauniklių mirtingumo Lietuvos upėse įvertinimo paslaugų“ sutartį su Aplinkos ministerija, atliks vienerių metų trukmės in situ tyrimą.

Dvylikoje Vakarų ir Rytų Lietuvos upių elektros žūklės būdu bus analizuojami lašišinių žuvų erdvinio pasiskirstymo bei populiacijos tankio pokyčiai. Siekiant atskirti natūralaus neršto individus nuo dirbtinio veisimo žuvų, pastarosios sužymėtos taikant naują Lietuvoje cheminį žuvų žymėjimo būdą.

Instituto mokslininkai kartu su Žuvininkystės tarnybos specialistais, prieš išleisdami į upes cheminiu žymekliu kalceinu (fluorescenciniu dažu) ir osmosinės indukcijos metodu sužymėjo 12 000 vnt. Žeimenos lašišinių žuvų veislyne užaugintų lašišų ir šlakių jauniklių.

Metodo esmė – taikant žuvų fiziologinės osmoreguliacijos mechanizmą jos trumpam patalpinamos į didelio druskingumo (50 promilių) vandenį, tada iškart – į kalceino gėlavandenį tirpalą. Dėl didelių vandens druskingumo skirtumų kalceino tirpalas daug veiksmingiau ir greičiau įsigeria į kaulines struktūras (kaulus, pelekų spindulius, žvynus), nes sūriame vandenyje žuvys iš pradžių difuziškai praranda kūno skysčius, o sugrąžinus į gėlą vandenį, jis veiksmingai skverbiasi atgal į audinius.

Vėliau, apšvietus žymėtą žuvį ultravioletine šviesa, ant pelekų spindulių, žiaunadagčių, žvynų aiškiai matomos žaliai fluorescencinės žymės.

Pranešama, kad metodas leidžia greitai ir veiksmingai sužymėti didelius jaunų žuvyčių kiekius, be to, tai yra saugu ir nekenksminga žuviai. Metodas patikrintas kitose šalyse atlikus tyrimus su skirtingomis žuvų rūšimis.

Šis žymėjimo būdas Lietuvoje taikytas pirmą kartą ir puikiai pavyko: iš visų sužymėtų žuvų jauniklių per 12 valandų po procedūros krito tik 0,03 %.

Kitą dieną, įgyvendinant patvirtintą Žuvininkystės tarnybos valstybinį žuvivaisos planą, sužymėtos žuvytės sėkmingai pervežtos ir išleistos į atrinktas upes, kur toliau bus stebimos ištisus metus.


  2018-06-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt